HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Hnutie Sme rodina navrhuje preniesť dlhy z dieťaťa na zákonného zástupcu

tasr

Hnutie Sme rodina navrhuje, aby sa peňažné dlhy, ktoré vznikli neplnoletému dieťaťu, preniesli na jeho zákonného zástupcu. Dosiahnuť to chce novelou Občianskeho zákonníka, ktorú poslanci hnutia predložili na rokovanie aktuálnej schôdze parlamentu. Líder hnutia Boris Kollár vyzval predsedov koaličných strán, aby navrhovanú právnu úpravu podporili.

„Ak vznikne peňažný dlh maloletému dieťaťu, ktoré nedovŕšilo vek 15 rokov, prechádza tento dlh na jeho zákonného zástupcu, respektíve na osoby, ktorým je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti,“ objasnil navrhovanú zmenu poslanec parlamentu Milan Krajniak. Úprava by si podľa šéfa hnutia nevyžiadala žiadne finančné prostriedky. „Tento balíček by nestál nič ani korunu, akurát by chránil naše deti, aby nedostali do vienka exekúcie,“ doplnil Kollár.

PRÁVE TERAZ: Macháčková za svoju pozemkovú kauzu pokutu platiť nebude

Kollár poukázal na prípad, keď rodičia neplatia poplatky za komunálny odpad, pričom sa tieto poplatky rozpočítajú na každého člena domácnosti aj na deti, a tým im vznikajú exekúcie. „Deti sa dostali pod exekúciu nie vlastnou vinou a zrazu boli diskriminované… Majú dlh alebo sú v registri dlžníkov,“ skonštatoval.

Podľa vlastných slov poslanci nechcú zabrániť vymáhaniu dlhov. Vymáhať by sa však podľa nich mali voči zákonnému zástupcovi dieťaťa a nie voči dieťaťu samotnému.

ČAPUTOVÁ IDE DO BRUSELU: Čaká ju stretnutie s kráľom, Junckerom či šéfom NATO

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info