HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

„Rusko nepredáva svojich spojencov a na predaj nie sú ani naše záujmy a ani naše zásady,“ hovorí Putin

OaO s Vladimírom Putinom
MOSKVA 20.06.2019 / OaO s Vladimírom Putinom (v strede) / TASS

Rusko nedosiahne žiadnu dohodu so Spojenými štátmi o budúcnosti Sýrie na úkor samotnej Sýrie alebo záujmov a zásad Moskvy, povedal dnes počas svojho pravidelného kola otázok a odpovedí (OaO) ruský prezident Vladimir Putin.

Jeden z novinárov sa Putina spýtal, či vidí možnosť nejakého „veľkého obchodu“ s USA ohľadne Sýrie, keď sa krajina začne zotavovať z roky trvajúcich nepokojov a ničenia.

„Čo tým myslíte, že veľký obchod? Znie to ako nejaká komerčná transakcia. Rusko nepredáva svojich spojencov a na predaj nie sú ani naše záujmy a ani naše zásady,“ opovedal Putin.

NEZASTAVITEĽNÝ JOHNSON: Na svoje konto si pripísal ďalšiu výhru, vo voľbách konzervatívcov vedie 4:0

Dodal, že Rusko je ochotné rokovať o politickej zmene v Sýrii s rôznymi zainteresovanými stranami. „Môže sa to urobiť? Verím, že sa to môže, za predpokladu dobrej vôle všetkých zúčastnených strán konfliktu,“ povedal ruský prezident.

Putin vyzdvihol dôležitú úlohu Turecka a Iránu ako bezprostredných partnerov Ruska pri riešení sýrskej krízy, ale krajiny ako USA, Izrael, Egypt a Jordánsko majú podľa neho legitímny záujem na tom, čo sa v Sýrii deje, no nehľadajú riešenie situácie – vyhovuje im aktuálny stav, ktorý Sýriu izoluje. Rovnako sú na tom aj európske národy, ktoré boli zasiahnuté masovou migráciou, ktorá bola vyvolaná práve konfliktom v Sýrii. „Musíme na tom spolupracovať,“ zdôraznil.

SMERUJE DO BRUSELU? Pellegrini má ambície byť šéfom Európskej Rady, píše Pravda

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info