Most-Híd a Maďarské fórum reagujú na vyjadrenia SMK o spájaní opatrne
28 | 05 | 2019 I tasr

Vládny Most-Híd a mimoparlamentné Maďarské fórum sa stavajú vlažne k plánom SMK iniciovať spoluprácu medzi organizáciami, ktorým záleží na rozvoji maďarskej komunity. Vyplýva to z ich vyjadrení, ktoré TASR poskytli v reakcii na vyjadrenia SMK.


Neparlamentná strana uviedla, že v záujme zosilnenia a rozvoja maďarskej komunity na Slovensku iniciuje vytvorenie jednotného zastupovania záujmov maďarskej komunity s organizáciami, ktoré súhlasia s týmito cieľmi. SMK dodáva, že z pohľadu záujmov maďarskej komunity je nevyhnutné, "aby sme spojili sily s dôrazom na politizovanie na etnickom princípe".

Most-Híd reagoval, že rokovať je ich povinnosťou, ale dôležité je o čom. "Pri rozhovoroch o zastupovaní maďarskej komunity by sme si mali položiť otázku, čo je zárukou jej rozvoja. Politizovanie na čisto etnickom princípe alebo spolupráca? Faktami nepodložené útoky alebo objektívny slovník? Most-Híd je stranou spolupráce. Od svojho vzniku presadzuje spoluprácu medzi menšinami navzájom a s väčšinovým národom zároveň," podotýka Most-Híd.

Hlavnou agendou SMK bolo podľa vládnej strany znevažovanie výsledkov, ktoré dosiahol Most-Híd. "Predchádzajúce ponuky Mosta-Híd na spoluprácu SMK opakovane odmietla, čím vylúčila postupné budovanie dôvery medzi našimi stranami a hlavne v radoch našich voličov. Či sa to dá o päť minút 12, je otázne," doplnil Most-Híd. Strana bude hľadať "kontúry budúcnosti" v najbližších týždňoch na rokovaniach republikového predsedníctva a republikovej rady.

Maďarské fórum trvá na tom, že doterajšie strany reprezentujúce Maďarov sa dostali do slepej uličky. "Nedokážu osloviť voličov. Už dnes približne šesť percent Maďarov a maďarsky cítiacich voličov tieto strany nevolí a neverí im. Našim cieľom je, aby títo voliči mali v parlamente zastúpenie," uviedol predseda Maďarského fóra Zsolt Simon, ktorý chce, aby maďarská menšina mala jednotné zastúpenie v parlamente.

"Mediálne prezentovanú iniciatívu SMK evidujeme. Prioritne však musí dôjsť k dohode medzi SMK a Most. V minulosti sme ich pokusy už niekoľkokrát videli zlyhať. Preto práve ich dohodu považujeme za kľúčovú pre ďalšie rokovania. Po ich dohode sme pripravení si sadnúť k rokovaciemu stolu," doplnil.

Neparlamentná strana má tiež záujem iniciovať vznik jednotného zastúpenia samospráv juhu Slovenska. "Preto budeme rokovať aj so starostami a primátormi regiónu, ktorý zastupujeme. Ďalej budeme rokovať so spoločenskými organizáciami, ktoré prispievajú k zachovaniu našej národnej kultúry a identity (Csemadok, tanečné súbory, mládežnícke organizácie…)," priblížil Simon.