HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Iránske lode preplávali cez Atlantik a „šíria zbrane v našom susedstve“, tvrdí znepokojený šéf Pentagónu

Zdroj: mideastdiscourse.com

Minister obrany Lloyd Austin uviedol, že dve iránske lode plaviace sa cez Atlantik do Latinskej Ameriky sú „znepokojivou záležitosťou“. Aj napriek tomuto vyhláseniu Pentagón neplánuje lode zadržať a ani detailnejšie sledovať, informuje portál RT.

Austin povedal zákonodarcom, že zdieľa ich obavy z dvoch iránskych lodí. Americkí predstavitelia tvrdia, že smerujú do Venezuely, aby odštartovali predaj zbraní. Táto záležitosť údajne predstavuje hrozbu šírenia zbraní na západnej pologuli.

„Som absolútne znepokojený šírením zbraní akéhokoľvek druhu v našom susedstve,“ uviedol Austin počas rokovania. „Precedens umožňujúci Iránu poskytovať zbrane v tomto regióne vyvoláva veľké znepokojenie,“ dodal.

Iránske námorníctvo úspešne vstúpilo do Atlantiku. K oceánu sa dostalo po tridsaťdňovej ceste.

Britský portál The Times nepravdivo tvrdí, že ruské bombardéry vstúpili do írskeho vzdušného priestoru

Stredajšia správa portálu Politico tvrdila, že jedno z plavidiel je pravdepodobne naložené rýchlo útočnými člnmi určenými pre Venezuelu. Odvolali sa na anonymných predstaviteľov spravodajských služieb. Portál tiež dodal, že môžu niesť rakety dlhého doletu, odvolávajúc sa na predchádzajúce tvrdenia administratívy Donalda Trumpa o plánovanom predaji z minulého leta. Aj keď toho času úradníci neposkytli nijaké dôkazy.

Vysoko postavení predstavitelia Pentagónu však uviedli, že dodanie zbraní do Venezuely je „provokatívnym činom“. Taktiež ide o „hrozbu pre našich partnerov na západnej pologuli“. Washington si vyhradzuje „právo prijať príslušné opatrenia“.

USA uviedli, že zadržali výkupné vo výške 2,3 milióna dolárov, ktoré bolo vyplatené „ruským“ hackerom

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info