fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Svojrázna reakcia Švédska na rastúce vojenské napätie v oblasti Baltu a Kaliningradu

Švédsky Jas 39 Gripen E, reprofoto YouTube (@ FORCE Technology)

Humornejšou stránkou súčasnej švédskej taktiky je ponuka pre Fínsko, aby v prípade ostrého konfliktu v oblasti prevelilo svoje letky na vojenské základne vo Švédsku. To by však znamenalo prenechať fínske letecké pozemné infraštruktúry plne potrebám USA a NATO.

„Švédsko ponúklo Fínsku ústup v prípade vojny s Ruskom na švédske vojenské základne. Za takýmito návrhmi však môžu byť obchodné záujmy.“ Web vpk.name si všimol viacero súvislostí.

Baltská flotila a pozemná obrana Kaliningradu – najefektívnejší bojový organizmus na svete

V prípade vojny s Ruskom sa fínska letecká flotila môže presunúť do Švédska, uviedol zástupca veliteľa švédskych vzdušných síl Andres Persson. „V takom prípade budeme ako jedno letectvo s dvoma veliteľmi,“ uviedol. Podľa Perssona sú to práve Švédsko a Fínsko, ktoré sa údajne môžu stať potenciálnymi bodmi invázie ruských vojsk. A ak sa tak stane, pokračoval, nepriateľské lietadlá sa môžu do vzdušného priestoru oboch štátov dostať vo veľkom počte.

(Poznámka redakcie HD, celý konflikt v oblasti vznikol po rozhodnutí administratívy USA dislokovať strategické bombardéry B – 1B Lancer na základniach vo Fínsku, neďaleko Kaliningradu, ruskej enklávy a tamojších ponorkových základní Ruska.)

Na toto vyhlásenie sa však dá pozerať aj v kontexte zápasu o zákazky na dodávku švédskych lietadiel Gripen do Fínska.

NATO sa usiluje o Kaliningradskú oblasť. Rusko nasadzuje novú delostreleckú divíziu!

„Pokiaľ ide o hypotetickú inváziu ozbrojených síl Ruskej federácie do Fínska a ďalších škandinávskych krajín, stačí zhodnotiť bojovú a početnú silu Západného vojenského okruhu a dokonca zohľadniť možné preskupenia z vnútorných oblastí regiónu a dospieť k záveru, že strategická útočná operácia v tejto divadelnej vojenskej akcii je výsledkom prílišnej predstavivosti nielen švédskeho vojenského vedenia“,
povedal generálporučík Valerij Zaparenko, bývalý zástupca vedúceho Hlavného veliteľstva Generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie.

Ak sa teda v severských štátoch a hlavne v USA zas veľavravne poukazuje na „ruskú agresiu“, ide iba o biznis. A to je napokon upokojujúca správa. Američania sa zbavujú zastaraných B – jednotiek a Švédi si riešia exportné vákuum pre svoj letecký priemysel.

Medvedev reagoval na výrok amerického generála, že „prelomí“ obranu Kaliningradu

 

 

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info