fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Južná Afrika vráti milión dávok vakcíny AstraZeneca. Na koronavírus v krajine neúčinkuje

Riaditeľka Európskej agentúry pre lieky (EMA) Emer Cookeová hovorí počas online tlačovej konferencie v Bruseli 29. januára 2021. Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok podmienečne schválila na použitie v členských štátoch EÚ vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca. FOTO TASR/AP

Juhoafrická republika uskutočnila klinické skúšky, ktoré preukázali, že vakcíny zo Serum Institute poskytujú minimálnu ochranu pred kmeňom koronavírusu aktívnym v krajine. Práve kvôli tomu Juhoafrická republika zastavila očkovací program COVID-19.Južná Afrika sa rozhodla vrátiť približne 1 milión dávok očkovacej látky späť do Serum Institute,  informuje portál GreatGameIndia.

Juhoafrická republika  zastavila očkovací program AstraZeneca Oxford COVID-19 po neuspokojivých výsledkoch údajov zo skúšok, ktoré preukázali, že poskytuje minimálnu ochranu pred miernou až stredne závažnou infekciou spôsobenou dominantným variantom koronavírusu v krajine.

Indický sérový inštitút nedávno dodal do Juhoafrickej republiky 1 milión dávok svojej vakcíny COVID-19 a v najbližších týždňoch sa chystal poslať ďalšie.

Pokiaľ ide o juhoafrického ministra zdravotníctva, vakcína AstraZeneca ponúka minimálnu ochranu pred variantom koronavírusu 501Y.V2, ktorý je dominantný v Južnej Afrike. Toto potvrdili údaje získané zo štúdie uskutočnenej Juhoafrickou univerzitou vo Witwatersrand a Oxfordskou univerzitou.

Koronavírus je čínska biologická zbraň, kázal arcibiskup Dominik Duka

Anban Pillay, zástupca generálneho riaditeľa na ministerstve zdravotníctva, pre agentúru Reuters uviedol: „Dávky sa budú zdieľať s krajinami na kontinente … prostredníctvom AÚ (Africkej únie).“ Takisto dodal, že krajina sa snaží získať späť peniaze vynaložené na vakcíny, ale neprišla na to, ako by sa to dalo v praxi.

Švajčiarsko tiež odmietlo vakcínu AstraZeneca Oxford COVID-19  pre nedostatok údajov. Mnoho európskych krajín sa rozhodlo  nepoužívať vakcínu AstraZeneca COVID-19 pre osoby staršie ako 65 rokov . Toto rozhodnutie bolo urobené tiež z dôvodu nedostatku dostupných údajov o jeho účinnosti u starších ľudí.

Podľa správy nemeckej Stálej očkovacej komisie je vakcína Oxford-AstraZeneca  COVID-19 účinná iba na 8% u ľudí starších ako 65 rokov .

WHO: Počet ochorení COVID-19 klesol minulý týždeň o pol milióna

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info