fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vedci sa zamerali na „superroznášačov“ Covidu. Môžete ním byť aj vy?

Ilustračný obrázok / pixabay
Vedci skúmajú „superroznášačov“ Covidu-19. Teda tých, ktorí prenášajú SARS-CoV-2 v miere zhruba štvornásobne vyššej, ako je priemer. Odhalili ďalšie charakteristiky, ktoré umožňujú pacientom mať túto pochmúrnu „supermoc“, informuje portál RT.

Vedci z Tulane University, Harvardu, MIT a Massachusetts General Hospital identifikovali, že kombinácia obezity, veku a závažnejšej infekcie Covid-19 spôsobila, že ľudia vydychujú oveľa viac vírusových kvapiek ako je bežné.

Zistilo sa, že staršie subjekty štúdie s vyšším indexom telesnej hmotnosti a závažnejšou infekciou vírusom Covid-19 vydychovali až štvornásobok počtu respiračných kvapiek ako ostatní. Pri prekvapivých číslach vedci zistili, že pätina infikovaných osôb je zodpovedná za štyri pätiny všetkých prenosov.

Šokujúce zistenie: Po prvom kole celoplošného testovania prudko vzrástli počty pozitívnych aj mŕtvych

Nárast vydychovaných kvapiek aerosólu bol tiež v bezpríznakových prípadoch.

„Zaznamenali sme podobný nárast kvapiek počas štádia akútnej infekcie s inými infekčnými chorobami, ako je tuberkulóza,“ uviedol Chad Roy, zodpovedný autor štúdie a riaditeľ aerobiológie infekčných chorôb v Tulane National Primate Research.

Ak ste teda starší ročník, zároveň aj obézny a máte ťažšiu formu Covidu, môžete sa zaradiť k tým, čo roznášajú túto chorobu až štvornásobne rýchlejšie a na väčší počet osôb ako iní infikovaní.

Deutsches Ärzteblatt: Slováci sa boja juhoafrickej mutácie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info