fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Šimečka z provládneho Denníka N: Navaľnyj nie je spojenec USA a v Rusku nezavedie demokraciu

Alexej Anatolievič Navaľnyj / Facebook (Наша Думка - інформаційний агрегатор новин)

Liberálny novinár z provládneho Denníka N Martin Šimečka si osvojil názor britského analytika Anatola Lievena, ktorý tvrdí, že ak by sa stal Alexej Navaľnyj prezidentom, Rusko by nepriblížil k západu ani by Ukrajine nevrátil Krym.

Martin Šimečka, otec známeho progresívneho europoslanca, v článku pre dennikn.sk píše, že je chybou, ak USA ústami ministra zahraničia Anthony Blinkena hovoria o Navaľnom ako o „hlase miliónov a miliónov Rusov“.

„Príliš emocionálna podpora Navaľného zo strany západu môže uškodiť progresívnym reformám v Rusku, ako sa to už raz stalo v 90. rokoch, keď sa vtedajší ruskí liberáli s podporou Američanov hlásili k západu. Navaľnyj však túto chybu celkom iste neurobí, lebo v skutočnosti má na mysli predovšetkým záujmy Ruska, nie západu či demokracie,“ tvrdí Šimečka.

Korčok splnil domácu úlohu z USA: Vyzýva na nové voľby v Bielorusku

Ďalší problém podľa neho spočíva v tom, ako západné médiá opisujú demonštrácie za oslobodenie Navaľného, na ktorých nie sú len jeho priaznivci. „Protestov sa zúčastňujú rôzne názorové skupiny: od skutočných liberálnych demokratov až po značný počet voličov komunistov a extrémnych nacionalistov, ktorých protizápadné postoje sú ešte radikálnejšie ako Putinove,“ píše Šimečka.

Varuje, že slepá démonizácia Putina a budovanie svätožiary okolo Navaľného sa môže západu vypomstiť. Ak by sa Navaľnyj stal ruským prezidentom, mohol by byť západ prekvapený z jeho politických názorov.

Progresívny europoslanec Šimečka: Chcem sankcie proti Rusku

Navaľnyj podporoval ruskú vojnu proti Gruzínsku v roku 2008 a mal silné nacionalistické postoje voči neruským menšinám na Kaukaze. V októbri 2014 vyhlásil, že keby sa stal ruským prezidentom, nevrátil by Ukrajine anektovaný Krym.

„Treba Američanom pripomenúť, že Navaľnyj je ruský politik, nie americký, a že jeho úlohou aj cieľom je reagovať na ruskú realitu, nie napĺňať americké fantázie. Nech sa v Rusku stane čokoľvek, Amerika bude musieť vziať na vedomie, že ruská vláda bude vždy brániť ruské záujmy. Čím skôr si to Američania uvedomia a prestanú dúfať v zázraky, tým lepšie pre americkú zahraničnú politiku,“ konštatuje liberál Šimečka.

Novinár Šimečka zľahčoval smrť generála Lučanského, teraz obviňuje Putina, že chce zabiť Navaľného

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info