fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Minister Krajčí zavádzal o celoplošnom testovaní ešte aj vo vedeckom článku

Igor Matovič a Marek Krajčí / Fotokoláž (via TASR)

Minister zdravotníctva Marek Krajčí vo vedeckom článku pre portál medrxiv.org tvrdí, že prvé celoplošné testovanie na Slovensku pomohlo zredukovať šírenie ochorenia Covid-19 o neuveriteľných 58 či dokonca až 70 percent.

Portál medrxiv.org sa venuje medicínskej vede a články sú na ňom publikované v anglickom jazyku.

Článok, ktorého spoluautorom je okrem ministra Krajčího napríklad aj Pavol Jarčuška z Inštitútu zdravotných analýz, obsahuje okrem iného aj vyhlásenie, že autori nie sú v konflikte záujmov. Krajčí je ministrom zdravotníctva tej istej vlády, čo organizovala celoplošné antigénové testovanie, a teda je v očividnom konflikte záujmov.

„Plošné testovanie je len vladárova posadnutosť, treba sa venovať očkovaniu,“ odkazuje vláde Drucker

Autori článku v teste okrem iného uvádzajú, že len vďaka testovaniu sa šírenie vírusu SARS-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie Covid-19 v priebehu jedného týždňa znížilo v 45 okresoch Slovenska o 58 percent.

Nie je to však všetko. Pri predpokladanej miere šírenia nákazy o 4,4 percenta za deň v týždni predchádzajúcom kampani masového testovania bol podľa článku odhadovaný pokles šírenia nákazy v porovnaní so scenárom nezmierneného rastu až 70 percent. Autori v texte pracujú len s odhadmi a neuvádzajú žiadne vedecky významné fakty.

„Efektivita celoplošného testovania antigénovými rýchlo testmi pri redukcii rozširovania infekcie SARS-CoV-2 na Slovensku je veľká lož. Hanba vláde,“ napísal jeden z diskutujúcich pod článkom.

Raši: Celoplošné testovanie je medicínsky nezmysel

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info