fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smatana: Niektoré regióny by mali zaviesť najprísnejšiu formu zákazu vychádzania

Martin Smatana. Foto: SITA/Branislav Bibel

Niektoré regióny by mali zaviesť najprísnejšiu formu zákazu vychádzania a zatvoriť fabriky, vyhlásil šéf Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana, informuje portál Pravda.

„O navrhovanom testovaní zatiaľ nevieme všetky detaily, beriem to ako návrh na debatu. Mne sa nepozdávalo, že buď sa bude očkovať, alebo testovať. To nie sú alternatívy, že buď jedno, alebo druhé. Očkovanie pre nás musí byť stále prioritou, aby sme vedeli podobne ako Izrael prioritne preočkovať rizikové skupiny, čím sa výrazne zlepšia počty hospitalizácií a úmrtí,“ uviedol zdravotnícky analytik.

Smatana opísal, ako môžu pomôcť prísne bezpečnostné opatrenia: „Pokiaľ ide o plošné testovanie, sú možné dva prístupy. Často som kritizoval celoplošné testovanie, ale za určitých predpokladov ako premorenosť či frekvencia testovania môžu spolu s tvrdými opatreniami pomôcť, ako sme videli na Orave. Otázkou je, čo spravíme.“

Taraba: Neverím, že bude nejaké celoslovenské plošné testovanie

„Jedna alternatíva vychádza z predpokladu, že hoci máme mobilné odberové centrá a dostatok PCR testov, stále nemusíme presne vedieť, aká je situácia v regiónoch. Najskôr teda pretestujeme všetkých a v druhom kole už iba tých, ktorí majú čísla vyššie ako určitá prevalencia. Určite nie 0,5 percenta, to je extrémne nízko,“ dodal šéf IZP, ,ktorý kritizoval testovanie v regiónoch, kde to nie je potrebné.

Zdravotnícky expert tiež prišiel s predstavou účinnejšej alternatívy. „Druhá možnosť, ktorá je pravdepodobnejšia a mne sa aj viac pozdáva, je urobiť si zoznam všetkých okresov podľa rizikovosti. Ministerstvo to už robí. Tie najhoršie plošne testovať spolu so zákazom vychádzania, ak sa človek neotestuje. Stredne rizikové okresy by sa mohli pretestovať dobrovoľne ako napríklad Trenčín. Ostatné okresy len ak chcú. Toto by som podporil frekventovaným testovaním vo fabrikách a továrňach, kde sa často miešajú ľudia,“ vyhlásil.

Lučanského smrť, či prípad Holého: medzi Blanárom a Kollárom panuje vzácna nezhoda

„Testovanie po týždňoch význam má, videli sme to na Orave. Nie je to však len o testovaní. Dôležité je, že región mal tvrdý lockdown. Boli tam vojaci, ktorí na to dohliadali. Zároveň tam bola silná mediálna prítomnosť, aby ľudia chápali význam opatrení. Niektoré regióny sú dnes v takej fáze, že by tam mala fungovať najprísnejšia forma zákazu vychádzania so zatvorenými fabrikami. Ak je možnosť, že prevádzky môžu fungovať za podmienky, že sa ľudia budú testovať, toto je kompromis,“ poznamenal.

„Očkovanie a kolektívna imunita je to, čo nás z toho dostane. Problém je momentálne ten, že zatiaľ nemáme dostatok vakcín. Kým prídu, neostáva nám iná možnosť. Buď budeme mať lockdown, alebo sa s tým pokúsime niečo spraviť,“ dodal na záver Smatana.

Mimovládne organizácie chcú diskutovať s Kolíkovou o súdnej ochrane vo verejnom obstarávaní

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info