HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA SLOVENSKO

Ako si vyčistiť posteľ: Ak by ste ju nečistili rok, bola by o kilo ťažšia. Za to môže odumretá koža a domáce zvieratká

Ilustračný obrázok/pixabay

Ako často by ste mali prať plachty, vankúše, periny a matrace? A kedy je čas ich vyhodiť? Odborníci pre The Guardian vysvetľujú, ako udržiavať posteľ čistú.

Chováte sa k svojim obliečkam ako k liatinovej panvici? Hlavne, že sú utreté, občas opláchnuté, nikdy nie saponátom? Alebo možno visíte na desaťročnej súprave vankúšov, ktoré nikdy nevideli vodu? Mnohí z nás nečistia svoje postele tak často, ako by mali.

Pot, bunky pokožky a drobné živočíchy

Je to proste nevyhnutné, alebo je to väčší problém? Podľa experta na dýchacie cesty, profesora Johna Blakeyho z nemocnice sira Charlesa Gairdnera v západnej Austrálii, „ak by ste si rok neumývali posteľnú bielizeň, bola by  o viac ako kilo ťažšia len kvôli odumretej koži.“

https://www.hlavnydennik.sk/2020/12/24/planujete-kupit-ojazdene-auto-pozor-toto-su-najcastejsie-podvody/

„Medzi ďalších číhajúcich mikroskopických priateľov, ktorí prekvitajú na prepotenej starej posteľnej bielizni, patria baktérie, ktoré môžu zmeniť mikrobióm pľúc a viesť k infekciám alebo interferovať s inhalačnými liekmi,“ hovorí Blakey. Spolu s plesňovými spórami spôsobujúcimi alergie, ako je Aspergillus fumigatus, ktoré môžu vyvolať astmu. A na dokončenie cyklu sa predpokladá, že tieto malé spóry, ktoré sa najčastejšie vyskytujú vo vankúšoch, sa môžu živiť trusom roztočov.

Ploštice sú bežné všade, napadnutia týmito tvormi pribúdajú a výsledné červené rany by sme si mohli pomýliť s ekzémom. Podľa dermatológa Dr. Stevena Shumacka z centrálneho Sydney môžu dokonca aj kožné ochorenia, ako sú ekzémy a dermatitídy, zhoršiť baktérie, ktoré na ne číhajú v neopratej posteľnej bielizni. Vystavenie infikovanej pokožky týmto organizmom môže tiež spôsobiť reinfekciu. Ďalšími obyvateľmi obliečok, vankúšov a plácht, na ktorých by sme si mali dávať pozor, sú stafylokok a svrab.

Slováci čoraz menej udržujú trádície. Kultúra Vianoc nám mizne priamo pred očami

Kedy a ako by sme to však mali vyčistiť?

Plachty a obliečky na vankúše

Aj keď neexistuje jednoznačné pravidlo, panuje zhoda v tom, že plachty a obliečky na vankúše by sa mali umývať každý týždeň. „Trochu by som sa obával, keby si ľudia neumývali posteľnú bielizeň približne každý týždeň,“ hovorí Blakey. Iba horúce pranie zabije roztoče a plesne. Národná rada pre astmu odporúča pranie vo vode teplejšej ako 55 ° C. Ak to nie je možné, navrhuje sa sušenie v sušičke na 10 minút alebo umývanie v studenej vode s produktom obsahujúcim čajovník alebo eukalyptový olej.

Odporúča sa tiež otváranie okien a vetranie na slnku. Shumack navrhuje, aby sa ľudia s ochorením pokožky umývali ešte častejšie a dodáva, že pri sterilizácii im môže pomôcť aj vyžehlenie plachty a obliečok.

Je potrebné poznamenať, že pot – a moč – obsahujú močovinu, ktorá môže reagovať s čistiacimi prostriedkami a vytvárať zlúčeniny nazývané nitrozamíny, ktoré vyvolávajú astmu. Je lepšie vyhnúť sa čistiacim prostriedkom obsahujúcim chlór. „Nalievanie bielidla do vane na čistenie špinavých vankúšov,  nie je tá najlepšia voľba,“ poznamenáva Blakey. Ľudia s kožnými vyrážkami môžu tiež nepriaznivo reagovať na určité čistiace prostriedky.

Pri uviaznutej kostičke v krku pomôže zjesť kúsok suchého chleba

Vankúše

Väčšina vankúšov je na štítkoch opatrená pokynmi na čistenie, takže je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu – ale ak ste štítky na vankúše odstrihli (alebo nikdy nemali), syntetické vankúše sa dajú zvyčajne prať v práčke, zatiaľ čo vankúše z pamäťovej peny by mali byť namočené do jemného čistiaceho prostriedku, opláchnuté, a potom vysušené na vzduchu.

Aby sa zabránilo roztočom, Národná rada pre astmu odporúča prikryť vankúše, ako aj matrace a paplóny, obalmi odolnými proti roztočom – čo nenahrádza ich pravidelné pranie. Spoločnosť Asthma Australia navrhuje vymeniť vankúše, keď zistíte, že začínajú strácať lesk. Niektorí výrobcovia navrhujú, aby ste to robili každých pár rokov.

Poznáte svoju krvnú skupinu? Primár popisuje jej vplyv na priebeh koronavírusu

Periny

Periny – a pravdepodobne aj iné prikrývky – môžu roztoče zhromažďovať, preto by mali byť aspoň pravidelne vetrané a ideálne oprané. Mnoho perín je možné čistiť iba chemicky, preto venujte zvýšenú pozornosť pokynom výrobcu.

Aj keď niektorí výrobcovia navrhujú periny vymieňať každých päť rokov, neexistuje o tom nijaké pravidlo a životnosť periny bude pravdepodobne závisieť od toho, ako často ju periete.

Existujú aj ďalšie možnosti. „Tí šikovnejší z nás ich môžu recyklovať na veľké podlahové vankúše, zarážky dverí alebo použiť na zabalenie a premiestnenie,“ hovorí Ryan Collins, vedúci programov cirkulárnej ekonomiky v spoločnosti Planet Ark. Bohužiaľ nie sú recyklovateľné, takže inak budú musieť ísť do koša.

Zásada ROR je prevenciou chrípky aj COVID-19

„Ak si nepamätáš, kedy si kupoval matrac, zaobstaraj si nový!“ hovorí Blakey. Odporúča tiež povysávať matrac, keď vysávate podlahy.

Likvidácia matracov môže spôsobiť ďalšie problémy. Collins hovorí, že len v Austrálii je ročne vyhodených 1,6 až 1,8 milióna. Iba polovica sa recykluje, takže zvyšok končí na skládke. To je problém, pretože sa ťažko zhutňujú a zaberajú veľa miesta. Ale väčšinu ich komponentov, ako sú drevo, pena, textilné a oceľové pružiny, je možné recyklovať. „Nerecyklovaním týchto materiálov plytváme zdrojmi, energiou a vodou, ktoré vznikli pri výrobe produktu,“ hovorí Collins.

Ak je matrac v dobrom stave, je možné ho vyčistiť a znovu použiť alebo darovať charitatívnym organizáciám.

Aj keď tieto opatrenia môžu pomôcť udržať roztoče a ďalšie malé číhajúce potvory na uzde, všestranná čistota určite pomáha. Blakey pripomína aj iné zdroje rozmachu domácich zvieratiek ako sú pohovky, koberčeky, odevy a kancelárske stoličky. „Len mať čistú posteľ nie je zárukou úspechu a zdravia“

Prečo je dobré na noc vypínať Wi-Fi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info