fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Cichanovská otvára „ľudové veľvyslanectvá“ pre Bielorusov v 14 západných krajinách

Cichanovská je presvedčená o svojom víťazstve vo voľbách. Foto: TASR (AP)

Bieloruská opozičná predstaviteľka Svetlana Cichanovská začala otvárať takzvané „ľudové veľvyslanectvá“ pre Bielorusov v zahraničí, pričom ide o krok proti súčasnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, informuje portál RT.

Vo štvrtok sa otvorila prvá zo symbolických „inštitúcií“ opozičnej predstaviteľky Svetlany Cichanovskej. Doteraz bolo zastúpenie založené v 14 krajinách vrátane Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka spolu s dvoma „ľudovými konzulátmi“ v Škótsku a Katalánsku.

Podľa Cichanovskej je hnutie zamerané na podporu Bielorusov žijúcich v rôznych krajinách sveta a na ochranu ich práv.

„Musíme nasmerovať všetky naše sily, všetku našu energiu a všetku našu pozornosť na spoločnú vec. Dnes je pre nás extrémne dôležité, aby sme držali spolu,“ uviedla Cichanovská.

Pašeráci migrantov využívajú pandémiu Covid-19, varuje Interpol

V zakladajúcej deklarácii „ľudových veľvyslanectiev“ sa tvrdí, že Bielorusi v zahraničí neuznávajú znovuzvolenie Lukašenka, pričom trvá na tom, že oficiálne veľvyslanectvá nemajú demokratickú legitimitu na zastupovanie obyvateľov krajiny.

Na otváracom ceremoniáli, ktorý sa uskutočnil prostredníctvom videokonferencie, sa tiež predstavil Pavel Latushko, člen Cichanovskej koordinačnej rady.

„Som presvedčený, že otvorenie ľudových veľvyslanectiev je iba prvým krokom k vytvoreniu zásadne nových vzťahov medzi demokratickým Bieloruskom a jeho ďalšími zahraničnými partnermi,“ uviedol.

Webová stránka „ľudových veľvyslanectiev“ s názvom Bielorusko v zahraničí bude slúžiť na informovanie verejnosti o situácii v Bielorusku, nadväzovanie kontaktov so zahraničnými vládami a ochranu práv obyvateľov v zahraničí.

Grécka pobrežná stráž v mrazivom počasí „vysadila“ migrantov na otvorené more

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info