Komentár Gordona G. Changa (Gatestone Institute)
Investori v Hongkongu tento týždeň vyhodili viac ako 250 miliárd dolárov v čínskych technologických akciách. Obzvlášť ťažko zasiahnuté boli Alibaba Group, JD.com, Tencent a Meituan Dianping.
Táto rutina nasledovala po ohromujúcom odložení toho, čo by bolo najväčšou počiatočnou verejnou ponukou v histórii. Spoločnosť Ant Group Co., Ltd., pridružená skupina Alibaba Group, bola založená s možnosťou nadmerného pridelenia na získanie 39,5 miliárd dolárov.
Investori ocenili šesťročnú spoločnosť na 359 miliárd dolárov, vďaka čomu má hodnotu viac ako americké monštrum JP Morgan a najväčšia svetová banka podľa aktív – štátom podporovaná priemyselná a obchodná banka v Číne.
Dňa 3. novembra šanghajský trh STAR pripomínajúci Nasdaq a hongkonská burza oznámili pozastavenie asi 36 hodín pred plánovaným začiatkom obchodovania v Hongkongu. Nebývalé kroky šokovali domácich i zahraničných investorov.
Nateraz akceptovaným naratívom je, že Ma Yun, hnacia sila Ant, v čínskom prejave v Šanghaji nahneval čínske regulačné orgány. Ďalším častým vysvetlením bolo, že čínske štátne banky, ktoré boli mierne regulovaným Ant-om ohrozené sa odplatili. Iní si myslia, že regulátori spanikárili, keď si uvedomili, že z Mravca sa stal gigant.
V každom prípade Peking nariadením pozastavenia na poslednú chvíľu spochybnil spoľahlivosť čínskych akciových trhov a všeobecnejšie povedané spochybnil aj dlhodobú životaschopnost súkromného sektoru v krajine.
Čo sa stalo? Existujú správy, že čínsky vládca Si Ťin-pching osobne rozhodol o pozastavení ponuky spoločnosti Ant. Čína nie je dosť veľká na dve veľké osobnosti. Si pre seba buduje kult osobnosti, rovnako ako aj Ma Yun, ktorý je medzinárodným finančným a obchodným komunitám známejší ako Jack Ma. Ma vybudoval Alibaba Group, online predajnú platformu na burze cenných papierov v New Yorku a najmä pred domácim publikom môže konať – a doslova sa obliekať – akoby bol rockovou hviezdou.
Nové veliteľské stanovište ruskej armády prežije aj jadrové údery
Dňa 24. októbra na summite Bund v Šanghaji Ma verejne obvinil čínske banky z „mentality záložne“, čo je odkaz na ich pôžičky založené na kolateráloch. Tiež uviedol, že Ant podnieti reformu a spustí pôžičky pre malé podniky.
Ma mal dokonca na vybrané prirovnanie pre centrálnu banku a bankové regulátory v krajine. „Nemôžeme riadiť letisko tak, ako riadime vlakovú stanicu, ani budúcnosť, ako sme riadili včerajšok,“ uviedol.
Hongkongský časopis South China Morning Post označil prejav za „vzrušujúci“, ale pre Peking boli Maove komentáre slovami do bitky. Ant sa v posledných rokoch transformoval na poskytovateľa pôžičiek, čím prekročil pôvodné podnikanie svojej jednotky Alipay ako platformy pre mobilné platby.
Objemy pôžičiek Ant-u rýchlo rástli, pretože spoločnosť bola do značnej miery neregulovaná. Poplatky, ktoré banky platili jej jednotke CreditTech, vzrástli za prvých šesť mesiacov tohto roka o 59%. Takéto poplatky predstavovali 39% z celkového predaja Ant-u v danom období a predstavovali najväčší segment jeho podnikania. Predstihli aj rovnomerné výnosy z jeho mobilnej platobnej platformy. Ako zdôraznil Financial Times, „rýchly rast jeho úverového podnikania bol kľúčovým predajným miestom pre investorov“.
Centrálna banka – a samotná komunistická strana – prichádza pre Ant-a bojovať na všetky fronty. Je zrejmé, že pôžičky spoločnosti Ant budú v budúcnosti regulované prísnejšie. Dňa 2. novembra vydala Čínska ľudová banka a Čínska regulačná komisia pre bankovníctvo a poisťovníctvo návrhy nariadení obmedzujúcich poskytovanie úverov online a čínska štátna správa pre reguláciu trhu 10. novembra vydala návrhy protimonopolných pokynov pre internetové podniky. Nová digitálna mena centrálnej banky, ktorá teraz cirkuluje v skúšobnej prevádzke a čoskoro bude zavedená na celonárodnej úrovni, navyše podhodnotí Alipay a ďalšie mobilné platobné aplikácie.
Pozorovatelia si zlovestne myslia, že režim sa zameriava aj na samotného Maa. Ako pre Financial Times uviedol Chen Zhiwu z hongkonskej univerzity: „Hovorí sa, že na pevnine nebude tolerovaný žiadny veľký súkromný podnikateľ.“
Si Ťin-pching netoleruje nikoho, ale nie všetky dôvody pozastavenia registrácie sú nevyhnutne podozrivé. Šanghajská burza cenných papierov poukázala na „závažné problémy“ vrátane možného nesplnenia „podmienok na zozname alebo požiadaviek na zverejnenie informácií“.
Analytici sa domnievajú, že odkaz na neprimerané zverejnenie sa týka nových nariadení, ktoré sa majú vydať, aby držali Ant na uzde. Môžu sa však odvolávať aj na vážnejšie problémy. Koniec koncov, Jack Ma bol obvinený z toho, že sa správal ako pirát – napríklad za to, že sa zbavil spoločnosti Yahoo! jeho záujmu v Alipay. Ďalším spôsobom, ako to povedať je, že Ant sa prostredníctvom nedostatočného zverejnenia údajov mohol pokúsiť rýchlo získať investujúcu verejnosť.
Vzhľadom na neistotu, pokiaľ ide o rozsah regulácie na poslednú chvíľu, IPO určite prinieslo príliš vysokú cenu. Niektorí sa domnievajú, že regulačné orgány konali s cieľom chrániť investorov pred náhlym post-IPO poklesom.
Väčšina analytikov sa domnieva, že IPO sa oneskorí o „mesiace“, ako navrhla South China Morning Post, a ďalší si myslia, že odklad bude trvať pol roka. Oneskorenie bude mať následky. Výsledkom nových pravidiel v Pekingu bude, že Ant zvýši možno „menej ako polovica z toho, čo je teraz“, ako uviedol manažér fondu v Šanghaji .
Samozrejme, Ant a jeho regulačné orgány mali vypracovať nezhody už dávno. To, že tak neurobili, je odrazom politického systému, ktorý za vlády Si Ťin-pchinga konal vrtošivo a nevyspytateľne. Si vyžaduje absolútnu poslušnosť, niečo nezlučiteľné s moderným finančným systémom. Vyplýva z toho, že čínsky komunizmus a moderná doba sa nemiešajú.
Čína tento mesiac rozdrvila obrovského mravca, utlmila svoje trhy a opäť odhalila podstatu svojho politického systému.
Gordon G. Chang je autorom časopisu The Coming Collapse of China a členom Gatestone Institute
Vatikán pripúšťa, že pápež Ján Pavol II. vedel o sexuálnych deliktoch kardinála