HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ zvažuje, že v celej Európe sa bude organizovať „výcvik imámov“, aby zakročila proti „ideológii nenávisti“

Imám Gamal Fouda (vpravo) počas piatkových modlitieb na pamiatku obetí streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande, v parku Hagley Park v meste Christchurch 22. marca 2019 / AP. FOTO TASR/AP

Brusel musí zriadiť nový inštitút, ktorý by vzdelával imámov a obmedzil by tak šírenie islamského extrémizmu po celej Európe, uviedol šéf Európskej rady Charles Michel, pričom vyzval na nový zásah proti internetovému oslavovaniu terorizmu, informuje portál RT.

„Aby sme bojovali proti ideológii nenávisti, musíme čo najskôr zriadiť európsky inštitút pre výcvik imámov v Európe,“ uviedol v pondelok vo svojom príspevku na Twitteri Charles Michel, ktorý predsedá rade 27 šéfov vlád EÚ.

Charles Michel bol na návšteve vo Viedni po teroristickom útoku z 2. novembra, pri ktorom džihádista zabil štyroch ľudí a potom ho policajti zastrelili.

Michel neprezradil podrobnosti toho, čo nazval „konkrétnym návrhom“, uviedol však, že „niekoľko návrhov je už na stole“ a dodal, že dúfa, že sa nejaký prijme „do konca roka“.

Predseda Európskej rady tiež uviedol, že tí, ktorí šíria správy oslavujúce terorizmus na internete, by to nemali robiť beztrestne a akýkoľvek takýto obsah by mal byť okamžite vymazaný.

Trump vyhodil svojho ministra obrany. Nesúhlasil s použitím armády proti protestujúcim

Viedenský útočník sľúbil vernosť Islamskému štátu (IS, predtým ISIS) a svoj útok dokonca oznámil na sociálnej sieti Instagram.

Predchádzajúce správy naznačovali, že vlády EÚ sa usilovali o prístup k šifrovaným správam po nedávnej vlne teroristických útokov vo Francúzsku a Rakúsku. Táto iniciatíva však vyvolala obavy z väčšieho štátneho dohľadu nad ľuďmi, ktorí dodržiavajú zákony, ako aj obavy z vytvorenia potenciálnych zadných vrátok pre hackerov a spravodajské služby, ktoré by potom mohli získať prístup k súkromnej komunikácii.

Michel predniesol svoje poznámky počas návštevy Viedne, ktorá bola zameraná na preukázanie solidarity s rakúskym ľudom a kancelárom Sebastianom Kurzom, ktorého ocenil šéf Európskej rady za odpoveď na „mimoriadne zložitú situáciu“.

„Teroristické útoky sú zamerané na ničenie životov, ale tiež podkopávajú hodnoty EÚ. Ale my sa nepoddáme,“ dodal na záver Michel.

Šéf viedenskej protiteroristickej agentúry končí. „Zapatrošil“ kľúčové informácie zo Slovenska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info