HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kyjev žiada nové sankcie proti Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj/zdroj: TASR

Ukrajinské ministerstvo zahraničia podalo v Moskve diplomatickú sťažnosť na rozhodnutie prezidenta Vladimira Putina uznať doklady obyvateľov odtrhnutej Doneckej a Luganskej ľudovej republiky, informuje portál RT.

Najvyšší diplomati Kyjeva vo svojom piatkovom vyhlásení vyzvali svojich priaznivcov zo Západu, aby „odsúdili kroky Ruskej federácie a prijali nevyhnutné opatrenia na vyvíjanie tlaku vrátane sankcií“. Nová zmena pravidla znamená, že obyvatelia dvoch de facto autonómnych oblastí, o ktorých Ukrajina tvrdí, že sú súčasťou jej vlastného územia, budú mať v Rusku akceptované dokumenty, ako napríklad pasy a registrácie vozidiel. Platnosť týchto dokladov nebude závisieť od občianstva ich majiteľa.

V roku 2019 Putin podpísal právne predpisy týkajúce sa nových procesov na zjednodušenie občianstva pre ľudí žijúcich v oboch republikách. Uvádza sa, že do konca roku 2020 bude v rámci tejto iniciatívy vydaných viac ako milión ruských pasov.

Rusko a Nemecko požadujú okamžité prímerie kvôli obavám, že by sa vojna v Náhornom Karabachu mohla premeniť na humanitárnu krízu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v reakcii na to ponúkol občianstvo „všetkým ľuďom, ktorí trpia autoritárskymi a korupčnými režimami a ruským ľuďom, ktorí trpia najviac zo všetkých“. Nie je jasné, koľko ľudí na celom svete ho využilo a presťahovalo sa na Ukrajinu.

Moskva už čelila balíku sankcií za vzťahy s Kyjevom, ktoré sa kvôli ruskej podpore republík ešte viac vyhrotili. Európska únia v júni oznámila, že obnoví opatrenia zamerané na ruské hospodárstvo vrátane finančného, ​​energetického a obranného sektoru.

Moskva tvrdí, že otrava Navaľného je „amatérsky zinscenovaný trik“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info