fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Bejrútski demonštranti prehlásili, že neopustia ulice, kým celý parlament neodstúpi

Protestujúci hádžu kamene na členov libanonskej poriadkovej polície počas protivládneho protestu / FOTO TASR/AP

Rezignácia libanonského premiéra Hasana Diaba spolu s jeho kabinetom neudusil hnev verejnosti, pričom demonštranti prezradili portálu RT, že budú pokračovať v presadzovaní „revolúcie“, až kým celý parlament neodstúpi.

Diab oznámil svoju rezignáciu v pondelok, takmer týždeň po ničivej explózii, ktorá značne poškodila Bejrút, pričom zabila viac ako 200 ľudí, zranila 6 000 osôb a zmenila mesto na trosky. Od výbuchu protestujúci žiadali Diabovu rezignáciu, keď vyšlo najavo, že výbuch bol kvôli 2 700 ton dusičnanu amónneho uloženého v nebezpečných podmienkach.

„Ľudia tu hovoria o revolúcii,“ uviedla korešpondentka RT Paula Slierová vo svojej správe v pondelok večer, keď demonštranti opäť vtrhli do ulíc, aby požadovali zmenu. Demonštranti jej povedali, že „neprestanú chodiť do ulíc, kým neodstúpi celý parlament.“

Libanonská vláda odstúpila v súvislosti s výbuchom v Bejrúte

Od výbuchu rezignovalo deväť členov 128-miestneho parlamentu v Libanone, veľká väčšina však zostáva vo funkcii, rovnako ako prezident Michel Aoun. Prezident má právomoc rozpustiť parlament, na to však potrebuje podporu dvoch tretín kabinetu. Aoun prijal rezignáciu vlády, ale požiadal Diaba, aby zostal pri moci v dozornej funkcii – a doteraz nepovedal, či požiada o rozpustenie parlamentu.

Davy demonštrantov stále hádzali kamene na políciu, ktorí v posledných dňoch reagovali gumovými projektilmi a slzným plynom. „Bejrút v skutočnosti takúto situáciu nevidel veľa rokov. Je tu veľa hnevu, veľa frustrácie,“ uviedol Slierová.

Británia začína striktne riešiť problém „invázie migrantov“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info