fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Narcisy na pomoc onkológii „kvitnú“ tento rok v lete

Tento rok sa Deň narcisov uskutočňuje v lete online formou. Svoju podporu zbierke vyjadrila aj prezidentka. Zdroj foto: Facebook (Zuzana Čaputová)

Z dôvodu pandémie sa tohtoročný Deň narcisov presunul na leto. Zbierka sa uskutočňuje online alebo cez „esemesky“ v čase od 31. júla do 14. augusta. K výzve sa pripojila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Tradičnú jarnú zbierku, ktorej symbolom je žltý narcis, organizuje Liga proti rakovine. Určená je na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich blízkym na celom Slovensku. Tohtoročný 24. ročník sa však z dôvodu koronavírusu uskutočňuje v lete a predovšetkým online formou. Z tohto dôvodu zmenili aj názov na Deň narcisov špeciál.

Liga proti rakovine je tu pre pacientov už 30 rokov, v období krízy však pre nich pracovala ešte intenzívnejšie. Ľudia s onkologickou diagnózou totiž patria počas pandémie k najrizikovejším skupinám.

Počet novodiagnostikovaných onkologických ochorení u nás presiahne 40-tisíc, tvrdí NCZI

„Zodpovedne sme si dali cieľ byť po celý čas intenzívne nápomocní onkologickým pacientom a ich blízkym. Fakt, že otázok a kontaktov sme mali o 200 percent viac ako v priebehu roka, svedčí o správnosti tohto rozhodnutia. Okrem nášho neutíchajúceho úsilia a energie sme investovali i finančné prostriedky na udržanie najpotrebnejších bezplatných projektov pre pacientov,“ uviedla výkonná riaditeľka organizácie Eva Kováčová.

Pretože zbierka predstavuje až 70 percent zdrojov príjmu na realizáciu projektov, rozhodli sa požiadať verejnosť o pomoc a podporu v náhradnej zbierke. Narcis sa podľa Kováčovej stal za 23 rokov realizácie projektu symbolom pomoci, spolupatričnosti a nádeje.

Svoju podporu zbierke vyjadrila prostredníctvom sociálnej siete aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Mnohí z vás majú vo svojom okruhu ľudí, ktorí trpia onkologickým ochorením. Pomocou zbierky na Deň narcisov poskytuje Liga proti rakovine týmto pacientom a ich rodinám dôležitú pomoc. Podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, občianske združenia, ale aj výskum v oblasti liečby onkologických ochorení,“ oslovila používateľov Facebooku a vyzvala ich, aby finančne pomohli spolu s ňou.

Príspevok prezidentky ku Dňu narcisov na Facebooku:

Mnohí z vás majú vo svojom okruhu ľudí, ktorí trpia onkologickým ochorením. Pomocou zbierky na Deň narcisov poskytuje…

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 7. augusta 2020

Statočná hviezda spravodajstva Aneta Parišková opäť na onkológii: Rakovina je stále silnejšia!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info