HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Za zostrelenie ukrajinského lietadla v Iráne môže „chybné nastavenie radaru“

Na snímke z 8. januára 2020 záchranári prehľadávajú trosky na mieste pádu ukrajinského dopravného lietadla po jeho zrútení na predmestí Teheránu Šahedšáhr. / TASR (AP) FILE - In this Jan. 8, 2020, file photo, rescue workers search the scene where a Ukrainian plane crashed in Shahedshahr, southwest of Tehran, Iran. Sweden’s Foreign Minister Ann Linde said Thursday, July 2, 2020 that Iran had agreed to compensate the families’ of the foreign victims of a Ukrainian passenger plane that was shot down outside Tehran in January. (AP Photo/Ebrahim Noroozi, File)

Irán v nedeľu oznámil, že dôvodom zostrelenia ukrajinského dopravného lietadla, ku ktorému došlo v januári pri Teheráne, bolo chybné nastavenie radaru protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AFP.

K zlyhaniu došlo „v dôsledku ľudskej chyby“ v postupe pre nastavovanie radaru, uvádza sa v správe iránskeho úradu pre civilné letectvo s tým že práve táto chyba viedla k reťazcu pochybení, ktoré viedli k neúmyselnému zostreleniu ukrajinského lietadla.

Lietadlo leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) smerujúce do Kyjeva sa 8. januára zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního. Pri nešťastí zomrelo všetkých 176 ľudí na palube, medzi nimi občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie.

Irán až o niekoľko dní neskôr priznal, že lietadlo omylom zostrelili revolučné gardy. K nešťastiu došlo v čase, keď protivzdušná obrana v oblasti Teheránu bola v pohotovosti pre prípad, ak by USA uskutočnili odvetu za iránske útoky na americké jednotky umiestnené v susednom Iraku. Tieto útoky boli reakciou na zabitie iránskeho generála Kásima Sulejmáního pri akcii amerického dronu v blízkosti letiska v Bagdade.

Pri útokoch Talibanu v Afganistane zomrelo deväť civilistov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info