fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Prenos koronavírusu bankovkami? Odborníci hlásia nízku pravdepodobnosť

Illustračné/Pixabay

Je nepravdepodobné, že bankovky prenášajú koronavírus, hovoria odborníci napriek niektorým správam, že by mohli vírus šíriť. Informuje euronews.

Väčšina prípadov prenosu vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, sa uskutoční prostredníctvom osobného kontaktu a nie dotykom predmetov.

„Nevieme, ako dlho vírus prežije na bankovkách, ale odhadujeme nie dlhšie ako dve hodiny,“ uviedla Stephanie Brickman zo Svetovej zdravotníckej organizácie.

„Vírus neprežije príliš dlho na umelých predmetoch, najmä na suchom povrchu ako bankovka,“ dodala Brickman.

Povedala, že hoci je možný prenos vírusu „dotykom povrchu alebo objektu“, tento spôsob sa nepokladá za „hlavný zdroj infekcie“.

Bankovky z oblastí najviac postihnutých koronavírusom budú zničené

Začiatkom februára čínska vláda údajne povedala bankám, aby peniaze pred ich vydaním sterilizovali. V Iráne úradníci vyzývali ľudí k tomu, aby bankovky prestali používať. Neexistujú však presvedčivé dôkazy, ktoré by naznačovali, že by to skutočne mohlo obmedziť šírenie koronavírusu.

„Dezinfekcia a uvedenie nových bankoviek do obehu by skôr prospeli z fyziologického hľadiska, než že by sa vd’aka tomuto opatreniu drasticky znížila miera infekcie,“ povedal Sizun Jiang, odborník na viroológiu a postdoktorandský výskumný pracovník na Stanfordskej univerzite. Jiang dodal, že nové bankovky v obehu by predstavovali len malú časť z celkového počtu bankoviek, ktoré sa už používajú.

Taliansko uvolnilo 3,6 miliardy EUR ako stimul na boj proti koronavírusu

„Ešte dôležitejšie je, že existuje nespočetné množstvo iných povrchov ako bežné bankovky, s ktorými často prichádzame do kontaktu,“ dodal. Lepší spôsob, ako šírenie vírusu zastaviť, je minimalizovať kontakt s povrchmi, vyhnúť sa davom a vyhýbať sa dotyku tváre.

Nakoniec je však ale aj tak potrebných viac informácií o „schopnostiach prežitia“ tohto vírusu na povrchoch, hovorí Jiang.

„Všeobecné štúdie o koronavírusoch naznačujú, že na tvrdých povrchoch môže vírus pretrvávať celé dni, zatiaľ čo toto číslo sa môže zvyšovať pri nižších teplotách a vyššej vlhkosti vzduchu,“ dodal.

Vzduch nad Čínou sa čistí po tom, čo koronavírus ochromil celý tajomší priemysel

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info