fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Egypt oficiálne dosiahol 100 miliónovej populácie. Vláda im zakazuje deti!

Ilustračné foto / Facebook

Podľa oficiálnej štatistickej agentúry krajiny dosiahol Egypt populáciu 100 miliónov ľudí, čo je dôsledkom výzvy vlády, aby mali občania maximálne 2 deti v rodine. Informuje portál MEE.

Nové štatistiky oznámila Ústredná agentúra pre verejnú mobilizáciu a štatistiku (CAPMAS) na tlačovej konferencii.  Vláda prezidenta Abdela Fattaha el-Sisia opakovane varovala pred preľudnením, ktoré považuje za hlavnú hrozbu pre krajinu. Podľa oficiálnej štatistickej agentúry krajiny dosiahla egyptská populácia v utorok 100 miliónov obyvateľov a do roku 2030 má podľa odhadov dosiahnuť počtu Egypťanov 145 miliónov.

Minulý týždeň premiér Mostafa Madbouly označil rast populácie za „najväčšiu výzvu, ktorej čelí štát“. Uviedol, že jeho úrady v súčasnosti plánujú nové obmedzenia dotácií, ktoré egyptské rodiny obmedzia na dve deti v rodine. Vláda povzbudzuje občanov, aby mali menej detí už od minulého roka, kedy sa zaviedla  iniciatíva s názvom „Dve a dosť“.

Je rozhovor USA a Talibanu predohrou ku komplexnej afganskej dohode o prímerí?

Takmer 10 miliónov ľudí žije v hlavnom meste Káhira a deväť miliónov v Gíze, v meste na brehu Nílu. Sčítanie ľudu sleduje rastúcu populáciu v Egypte od roku 1996, keď to bolo iba 59 miliónov občanov. V minulom roku agentúra uviedla, že takmer jeden z troch Egypťanov žije pod hranicou chudoby.

Pri novom sčítaní ľudu si Egypt udržal svoje miesto ako najľudnatejší štát arabského sveta a tretí v Afrike za Etiópiou a Nigériou. Podľa CAPMAS sa v Egypte narodí nové dieťa zhruba každých 17,9 sekúnd. Počet obyvateľov je dnes viac ako 40-krát vyšší ako počet obyvateľov Egypta pred 200 rokmi, uviedla agentúra.

Astronómovia žiadajú verejnú finančnú podporu na hľadanie inteligentného života vo vesmíre

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info