Občianska iniciatíva „Za pravdu o veterných parkoch“ na stredajšie (24. 6.) predpoludnie pozývala občanov na verejné prerokovanie strategického dokumentu týkajúceho sa pripravovaných akceleračných zón pre veternú energiu na Slovensku. Jeden z propagátorov podujatia zorganizovaného ministerstvom hospodárstva, Daniel Slobodan Máčovský v pozvánke hovoril o rozhodujúcom moment, v ktorom môže verejnosť uplatniť svoje pripomienky. Nestalo sa tak. Stretnutie bolo z bezpečnostných dôvodov zrušené, všimol si po maďarsky píšuci portál Paraméter.sk
Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo strategický dokument „Zóny akcelerácie veternej energie na Slovensku“, ktorý určuje osem oblastí vhodných na rýchlejší rozvoj veterných elektrární. Päť z týchto zón sa nachádza na južnom Slovensku a dve priamo zasahujú územie Žitného ostrova. Jedna zóna sa rozprestiera medzi obcami Vrakúň, Okoč a Veľký Meder, druhá v okolí obcí Okoč a Zemianska Olča na hranici okresov Dunajská Streda a Komárno. Ďalšie tri zóny sa nachádzajú v okrese Nové Zámky.
Dokument zatiaľ neznamená automatické povolenie výstavby veterných elektrární. Ide o určenie území, ktoré štát považuje za vhodné pre budúci rozvoj veternej energetiky. Podľa environmentálneho hodnotenia by v ôsmich zónach malo vzniknúť až 207 veterných turbín s maximálnou výškou 262,5 metra. Len v troch zónach okresu Nové Zámky by malo stáť až 77 turbín.
V súvislosti s plánom už viaceré samosprávy prijali protestné uznesenia. V niektorých sa konali referendá či verejné diskusie. Obyvatelia sa obávajú najmä zásahu do krajinného rázu, hluku a možných negatívnych vplyvov na životné prostredie. Podporovatelia „vrtúľ“ hovoria o vyššej sebestačnosti v oblasti výroby elektrickej energie, pričom Slovensko jej vyrába toľko, že ju môže vyvážať.
„Málokto si uvedomuje, že zóny budované pre parky veterných turbín zavádzajú podobné zákazy ako národné parky. V skutočnosti s ochrannou zónou 1 km od ich hraníc,“ napísal podľa portálu Paraméter.sk ešte v utorok pred stretnutím poslanec Trnavského samosprávneho kraja József Nagy s tým, že kilometrová ochranná zóna chráni obyvateľov pred neustálym hlukom. „To znamená, že najbližšia turbína môže byť vzdialená 5 km, ale stále nebude možné ju stavať. Inými slovami, tieto oblasti sú úplne znehodnotené z hľadiska rozvoja, a dokonca aj z ekonomického hľadiska,“ dodal Nagy. Pripoemnul, že v Nemecku platí pravidlo, že vzdialenosť od obydlí určuje desaťnásobok jej výšky. „Slovenská norma 1000 m je veľmi zastaraná, bola navrhnutá pre staré 50-70 metrové stroje, ale dnes sú turbíny päťnásobne väčšie,“ zdôraznil.
„Stratili sme všetky naše niekdajšie prírodné hodnoty, pretože sme do systému zasahovali necitlivo, bez dostatočnej opatrnosti a bez znalosti dlhodobých dôsledkov. Robili sme to znova a znova v dávnej aj nedávnej minulosti,“ upozorňuje žitnoostrovské environmentálne združenie DunaVit.
Pol hodinu pred konaním diskusie bola sála hotela Tatra naplnená do polovice. Paraméter si všimol, že na diskusiu prišilo množstvo starostov nie len dotknutých obcí zo Žitného ostrova. Proti vytváraniu zón určených pre veterné parky sa postavilo dvanásť starostov. Ich argumenty: ochrana poľnohospodárskej pôdy, ochrana životného prostredia a populácií vtákov, negatívne vplyvy na obyvateľov a ich kvalitu života, ohrozenie pitnej vody a ignorovanie územných rozvojových plánov sídiel. Na podujatí sa zúčastnil aj Daniel Bombic, influencer známy, ako Danny Kollár.
Aktivista je v posledných rokoch jedným z najznámejších a najhlasnejších odporcov investícií do veternej energie na Slovensku. Vystupuje na mnohých verejných fórach a podujatiach, kde hovorí o nepriaznivých zdravotných, environmentálnych a ekonomických dopadoch veterných turbín. Potlesk si vyslúžil svojim príhovorom aj prezidentský kandidát a emeritný predseda Najvyššieho súdu, Štefan Harabin. Organizátorom „harabinovsky dôrazne a autoritatívne“ vytkol, že chcú diskutovať len s časťou verejnosti. „Ako keby som ja viedol pojednávanie len s obžalovaným a nie aj s prokurátorom a jeho obhajcom. Čo ste sprostí, alebo čo si to dovoľujete?!,“vyjadril sa Harabin za súhlasného prejavu účastníkov. Harabin organizátorom vytkol, že v priamom prenose páchajú zneužívanie právomocí verejného činiteľa a teda dúfa, že generálny prokurátor začne voči nim trestné stíhanie. Video natočené priamo na mieste ukazuje, že atmosféra bola vyslovene hustá.
Medzitým sa do plnej sály snažilo dostať ešte minimálne sto ľudí. Medzi nimi zneli podobné názory, ako vnútri.
Vonku zostali aj mnohí starostovia. Primátor jedného z miest sa vyjadril, že aj tí, ktorí zostali vonku, by mali byť vypočutí a niekto navrhol, aby sa táto súčasná debata zastavila a celé podujatie sa reorganizovalo. Akási pani žiada, aby sa zaznamenalo, že veľa ľudí sa nedostalo dnu kvôli chybe organizátora. Vrelo to aj vo vnútri – ľudia sa dožadovali priestoru s väčšou kapacitou, pár z nich organizátorov dokonca vypískalo. K slovu nepustia ani moderátora Ľuboša Straku, ktorý sa pokúšal o upokojenie atmosféry. „Ak neočakávali takú veľkú účasť, mali by ju zrušiť a zorganizovať novú. (...) Sedíte tu na daniach ľudu. Ste tu pre ľudí alebo pre seba?“ obrátil sa na organizátorov aj Štefan Harabin. Verejná diskusia sa začala točiť okolo mnohých otázok typu „čo veterné parky urobia so zdravím zvlášť detí“. Okolo pol jedenástej sálou znie zborové „Nie sme tu všetci!“ a situácia sa stáva neprehľadnou.
Hodinu po otvorení podujatia Štefan Harabin, potom Daniel Máčovský vyzvali prítomných, aby opustili miestnosť. Nechceli znehodnotenie verejnej diskusie. Jedna z účastníčok pohrozila podaním hromadnej sťažnosti proti organizátorom. Ľudia spievajú Hymnu SR a organizátori prerušili podujatie. Máčovský žiada jeho ukončenie. Prerušenie by podľa neho znamenalo, že najväčšia časť ľudí odíde a podujatie by pokračovalo už bez oponentov. Ľudia sa pustili pred Prezidentský palác a následne k Úradu vlády a organizátori diskusiu ukončili.
"Predstavenia" sa zúčastnila aj Zuzana Krajčovičová z Právo na pravdu, ktorá konfrontovala Juraja Nováka z ministerstva hospodárstva otazkou: Kedy bude zvolané nové verejné prerokovanie? "Keď som sa pýtala, či a kedy bude nové verejné prerokovanie, keďže to pôvodné museli zrušiť, pretože ho technicky nezvládli, takto zareagoval. Namiesto odpovedí na otázky verejnosti prišla takáto reakcia. Hanba," píše Krajčovičová na sociálnej sieti a pridáva video Nováka, ktorý zjavne netuší, čo sa práve stalo:
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️