Plocha, na ktorej je v Česku možné stavať veterné elektrárne, sa vďaka zásahu tieňového ministra životného prostredia Filipa Turka zmenšila na šestinu pôvodného rozsahu, upozorňuje jeho kolegyňa poslankyňa Gabriela Sedláčková (Motoristi sebe). Prostredníctvom svojho Poslaneckého týždenníčka, ktorý píše pre ParlamentniListy.cz, tiež poukazuje na úlohu Bruselu i starostov v schvaľovaní výstavby "veterníkov".
Trojrezortný plán schválený bývalou probruselskou vládou Petra Fialu (ODS) v roku 2023 vymedzil pre veterníky takmer 3000 km štvorcových tzv. akceleračných zón (AZ). Po októbrových voľbách vláda padla a ministrom životného prostredia Babišovej (ANO) sa mal stať odporca Green Dealu Filip Turek, čestný predseda Motoristov. Pozostalý prezident Petr PAvel ho domietol vymenovať najprv ako ministra zahraničných vecí, potom aj kompromisného envirorezortu. Premiér Babiš mu teda vytvoril novú funkciu a od januára 2026 je Turek vládnym splnomocnencom pre klimatickú politiku a Green Deal. A nezaháľa.
"V rámci rezortnej spolupráce sa mu podarilo približne šesťkrát tieto plochy zmenšiť... Z pôvodných 110 AZ ich vymedzili len 94, teraz ich ďalších 10 odobrali," hlási poslankyňa a jeho spolustraníčka.
Museli tiež zvolať Výbor pre petície k akceleračným zónam a výstavbe veterných elektrární. "Prišlo nám totiž od občanov veľa petícií proti veterníkom, za ktoré sa postavili starostovia obcí (teraz myslím tí skutoční, nie tí, čo si tak hovoria v rámci názvu politického hnutia STAN)," dôsledne vysvetľuje voličom. "Bola som oných petícií referentkou, a tak som ešte pred výborom problematiku komunikovala s vládnym splnomocnencom Filipom Turkom, s MŽP, s MMR a MPO, ktorých sa to týka," rekapituluje poslankyňa svoje aktivity.
Je sklamaná, že situácia nie je zďaleka taká, akú by si ešte pred pol rokom predstavovala. "Dúfala som, že pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorý skvele pripravil Filip Turek, prejde. Ale čo sa nestalo?! Návrh sa len nahral do systému, už zavolala Európska komisia (EK), aby nás informovala, že sa k nemu nesmieme prihlásiť. Pohrozila tak vysokými pokutami, ktoré by sme neuplatili ani v najkrajšom sne a bolo hotovo," priznáva sklamane po mnohých hodinách rokovaní s nimi. "Našťastie sa len tak nevzdávame," ubezpečuje.
Akceleračné zóny sú oblasti, ktoré boli vytipované ako najvhodnejšie – z mnohých dôvodov – na umiestnenie daného zdroja. Aj v AZ bude vždy prebiehať riadenie a povolenie zámeru, v ktorom starostovia môžu podávať pripomienky. "Môžu zámer spresňovať, reflektovať plány iných výstavieb a pod. Obec je vždy účastníkom konania," presviedča Sedláčková o výhode, ktorú Slovensko už stráca.
"Ak bude obec súhlasiť a chce na tom získať finančné prostriedky, tak môže," zhrnula. "Upokojilo ma, že pri povoľovacom procese (aj keď je stavebným zámerom veterná elektráreň) sa musí developer dohodnúť s vlastníkmi stavebných pozemkov. Ak je vlastníkom stavebného pozemku obec a nebude tam elektrárne chcieť, tak tam jednoducho nebudú."
"Ale aj tak, nie je tragédiou dnešnej doby to, že musíme robiť neefektívne opatrenia, s ktorými nesúhlasíme, len aby sme oddialili pád, kým naši partneri v Bruseli dostanú rozum?" hromží akčná poslankyňa.
Srdečne poďakovala všetkým starostom, ktorí boli hovoriť za občanov na výbore. "Nebáli sa povedať úradníkom do očí, ako im – a to myslím celkom vážne – babičky plačú na radniciach, či majú svoj dom predať ihneď, skôr ako sa jeho hodnota vďaka akceleračnej zóne znehodnotí, alebo to majú risknúť a môžu tam umrieť."
Poslankyňa vyrazila aj na výjazdné zasadnutie na Slovensko rokovať s partnerskými organizáciami do Národnej rady. "Hovorí sa, že na Slovensku sú ešte oveľa viac rozdelení ako u nás. Možno, že áno... Avšak na rokovaní to poznať nebolo. Ľudskoprávny výbor (teda našu partnerskú organizáciu) vedie na Slovensku zástupkyňa Progresívneho Slovenska. Asi už tušíte, že tam sa ideologicky veľmi nestretávame," priznala Sedláčková otvorene.
"Predsedníčka Plaváková povedala síce svoj názor, ale vždy za ním jasne a zreteľne dodala, že vládna strana bude mať na vec pravdepodobne a logicky názor iný, a nechala ich hovoriť. Rokovania vďaka tomu boli efektívne a prínosné. A som veľmi rada, že toto môžem vyhlásiť o všetkých uskutočnených rokovaniach v Bratislave," uzavrela veterníkovú kapitolu česká poslankyňa.
Milí čitatelia,
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤