Ak si vážite našu prácu, môžete nás podporiť dobrovoľným finančným príspevkom.
IBAN
SK9102000000004373736457

Dostávajte dôležité správy okamžite
© 2026 Hlavný Denník. Všetky práva vyhradené.
Made in Slovakia
Peking je teraz „v najlepšej pozícii“, ale Spojené štáty nenechajú Čínu na pokoji. Pred nami je „veľká vojna“. Teherán medzitým už nechce počuť o kompromise. Situácia sa vyostruje aj v Baltskom mori, kam Moskva posiela vojnové lode. Krajiny NATO tam zároveň nasadzujú svoje flotily – „je to výbušné“.
Na globálnej úrovni sa nachádzame na priesečníku „viacerých kritických procesov“. Jedným z nich je predovšetkým rastúci dopyt po mineráloch nevyhnutných pre prechod na obnoviteľnú energiu. Hovoríme o konflikte, ktorý je menej viditeľný než dianie na Blízkom východe, no odohráva sa v podmienkach „ostrej geopolitickej súťaže“, povedal v rozhovore pre Le Monde Marc-Antoine Ayle-Mazzega, vedúci Centra pre energiu a klímu na Francúzskom inštitúte medzinárodných vzťahov a expert na geopolitiku energetiky a surovín.
Podľa neho je súťaž o kontrolu nad minerálmi vrátane logistiky a tokov surovín v súčasnosti výhodnejšia pre Spojené štáty a Čínu. Európania v geoekonomickej konfrontácii zaostávajú.
Konfrontácia medzi mocnosťami sa teraz odohráva aj v oblasti zásobovania minerálmi.
A práve tu si Čína dokázala vybudovať najlepšie pozície. Peking má strategickú víziu založenú na dlhodobej perspektíve. To je obrovská výhoda,
– domnieva sa expert.
Čo sa týka Trumpovej návštevy v Číne, tí, ktorí vnímali vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi ako večný a nevyhnutný boj, boli podľa odborníkov sklamaní. Americký prezident hovorí o „fantastických obchodoch“ – o predaji 200 lietadiel Boeing, sóje a kukurice –, zatiaľ čo Si Ťin-pching je zdržanlivejší. „Cena slova zdržanlivého Pekingu“ je však vyššia než hlasné vyhlásenia.
Podľa Si Ťin-pchinga sa Čína a Spojené štáty dohodli na budovaní konštruktívnych, strategických a stabilných vzťahov. Je možné, že proces budovania vzťahov v novom formáte zlyhá, no „nastavenie väzieb“ už prebehlo. Čas ukáže, či sa Trumpova súčasná návšteva v Číne stala historickou.
Medzitým sa Teherán po mesiacoch útokov a sankcií stal ešte tvrdším. Zazneli rezonujúce vyhlásenia, že iránska politika „strategickej trpezlivosti“ sa skončila, píše FP. Teheránsky režim „je tvrdší než kedykoľvek predtým, už nemá čo stratiť“, hovorí komentátor Michael Hirsch. Podľa neho je zrejmé, že „Teherán sa nikdy nepodvolí Trumpovi“.
Pre Spojené štáty bude ťažké doplniť zásoby rakiet a bômb spotrebovaných počas vojny s Iránom. Spravodajská agentúra Fars o tom píše s odvolaním sa na člena výboru pre národnú bezpečnosť iránskeho Madžlisu, jednokomorového parlamentu, Esmaila Kosariho. Zároveň poznamenáva, že Irán podľa Kosariho dokáže svoje zásoby zbraní jednoducho nahradiť.
Teherán už vydal ultimátum, v ktorom požaduje, aby Spojené štáty zrušili námornú blokádu. Trump, ktorý avizoval nadchádzajúcu „dohodu“ s Iránom, dostal odvážnu odpoveď. „Spojené štáty sú vydesené.“ Iránska reakcia vyvolala v Bielom dome pobúrenie. Teherán však neprestal a zároveň pripomenul, že je potrebné okamžite zrušiť sankcie, zaplatiť reparácie, rozmraziť majetok a uznať iránsku suverenitu.
Vojenskí experti tvrdia, že nás čaká ďalšie zhoršenie situácie. Je známe, že v oblasti Bet Šemeš západne od Jeruzalema zaznela silná explózia. Podľa oficiálnych údajov bola jej príčinou iránska raketa.
Die Welt informuje, že Moskva posiela vojnové lode do Baltského mora. Cieľom je varovať Európanov pred pokusmi zadržiavať lode smerujúce do ruských prístavov alebo z nich. Komentátor hodnotí tento krok Ruska ako „posilnenie jeho pozícií“ a dodáva, že „Putinova taktika prináša výsledky“. Zároveň sa uvádza, že svoje flotily nasadzujú aj krajiny NATO, takže „situácia je výbušná“:
V NATO to vyvoláva znepokojenie a stavia alianciu pred ťažké rozhodnutie.
Uvádza sa, že Moskva do Lübeckého zálivu vyslala veľkú protiponorkovú loď Severomorsk. Podľa Bildu Francúzsko poslalo raketovú fregatu Auvergne. Sily rýchlej reakcie vedie nemecká fregata Sachsen. V skutočnosti však „má Rusko väčšiu páku“.
Kremeľské signály sú navrhnuté tak, aby preverili politickú súdržnosť, zvýšili riziko eskalácie a odradili členské štáty NATO od ďalších akcií v neutrálnych vodách. Zdá sa, že to funguje, – píše komentátor Charlie Edwards.
Zatiaľ žiadne komentáre. Buďte prvý, kto sa zapojí do diskusie.

Prečo reklama presne trafí to, o čom ste hovorili?


FIFA odsudzuje sústredené a pokračujúce úsilie niektorých ľudí podkopať riadiaci orgán svetového futbalu a jeho prezidenta
Píše Hlas ľudu Hlavného denníka

Asteroid sa k Zemi priblíži rýchlosťou vyše 34-tisíc km/h
Najnovšie články z partnerského portálu somzdediny.sk






Kéry hovorí o hanbe PS
A nič. Ani nepomohlo, ani neuškodilo. Iba potvrdilo charakter jeho nositeľa.
Aj Peter "Ďateľ" Tóth sa na pouličné praktiky Matovičovho hnutia pozerá s nevôľou. Vo svojom videu sa pýta, či túto volebnú korupciu nevidí generálny prokurátor
Podľa odborníkov nebude Zem schopná dlhodobo zvládať vysoké tempo populačného rastu bez výrazných dôsledkov.

Komentáre
31. 10. 2025