Britská vláda sa otriasa: Starmer hádže vinu na úradníkov, opozícia volá po jeho hlave
20 | 04 | 2026 I Gabriela Fedičová/SITA

Britskí vládni ministri vyjadrili podporu premiérovi Keirovi Starmerovi, ktorý sa snaží vyrovnať so škandálom okolo Petra Mandelsona, dlhoročného spojenca odsúdeného sexuálneho delikventa Jeffreyho Epsteina. Starmer má v pondelok čeliť otázkam zákonodarcov v parlamente ohľadom toho, ako Mandelson získal v roku 2024 post veľvyslanca Spojeného kráľovstva v USA napriek tomu, že neprešiel bezpečnostnou previerkou.

Premiér, ktorý je už niekoľko mesiacov sužovaný touto kontroverziou, v piatok uviedol, že on a ďalší ministri neboli informovaní o tom, že Mandelson neprešiel preverovaním, čo označil za neodpustiteľné. Starmer zvalil vinu na úradníkov ministerstva zahraničných vecí, ktorí umožnili Mandelsonovo menovanie napriek odporúčaniam bezpečnostných expertov, a vo štvrtok odvolal najvyššieho štátneho úradníka Ollyho Robbinsa.

Bývalí štátni úradníci však obvinili Downing Street z hľadania obetného baránka v osobe Robbinsa, zatiaľ čo opoziční lídri vyzývajú Starmera na odstúpenie s obvineniami od nekompetentnosti až po úmyselné zavádzanie verejnosti.
Ministerka technológií Liz Kendallová v nedeľu pre BBC uviedla, že Starmer by Mandelsona nemenoval, keby vedel, že nemá potrebné bezpečnostné osvedčenie. Podobne sa vyjadril aj podpredseda vlády David Lammy, ktorý bol ministrom zahraničných vecí, keď

Mandelson dostal post vo Washingtone. Kendallová povedala, že Starmer by mal zostať vo funkcii, pretože urobil správne rozhodnutia v dôležitých otázkach, ako je prehĺbenie vzťahov s EÚ a obmedzenie britského zapojenia do vojny v Iráne. Lammy označil za nevysvetliteľné, že ministerstvo zahraničných vecí neinformovalo Downing Street, a povedal, že bol šokovaný a prekvapený tým, čo sa stalo.

Mandelson bol v septembri 2025 odvolaný po tom, čo sa objavili nové informácie o jeho väzbách na Epsteina, ktorý zomrel vo väzení v roku 2019 počas čakania na súd za obchodovanie s deťmi. Britská polícia vyšetrovala Mandelsona pre podozrenie z priestupkov počas jeho pôsobenia ako minister práce pred viac ako 15 rokmi. Bol zatknutý a prepustený vo februári. Mandelson nebol obvinený z trestnej činnosti a popiera akékoľvek protiprávne konanie.

Poznáme nových jazdcov apokalypsy! (VIDEO)
Trio Michal Šimečka, Ivan Korčok a Beáta Jurík z Progresívneho Slovenska v nedeľných politických reláciách podľa poslanca Michala Barteka (Hlas-SD) dokázali, že nie sú žiadnou alternatívou, ale len ľudia, ktorí bažia po moci. “Všetkých spája... Čítať ďalej
19 | 04 | 2026 | Roman Martiška

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤ 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok