Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili na Taganrog. Ruské ozbrojené sily podnikli odvetný útok, informuje Top News. Kyjev aj Moskva v sobotu pokračovali vo vzájomných útokoch. Zatiaľ čo z ruskej Rostovskej oblasti hlásili jednu obeť, Ukrajina informovala o najmenej piatich mŕtvych v meste Nikopol.
V Rostovskej oblasti bol zaznamenaný nočný letecký útok na Taganrog. Mesto bolo zasiahnuté raketami a dronmi ukrajinských ozbrojených síl. Oznámil to guvernér regiónu Jurij Sljusar. V dôsledku toho jedna osoba zomrela a štyria ďalší utrpeli zranenia rôzneho stupňa. Traja zo zranených sú vo vážnom stave. Medzi zranenými sú traja obyvatelia Taganrogu a jeden zahraničný občan.
Regionálny šéf vyjadril sústrasť rodine zosnulého a poznamenal, že lekári naďalej bojujú za životy obetí. „Lekári robia všetko pre to, aby stabilizovali zranených. Počítame s pozitívnym pokrokom,“ zdôraznil.
V dôsledku raketového útoku boli poškodené zariadenia komerčnej infraštruktúry v meste. V sklade logistickej spoločnosti vypukol požiar. Zamestnanci a personál boli evakuovaní, požiar bol lokalizovaný a následne uhasený.
Okrem toho sily protivzdušnej obrany odrazili útoky dronov vo vodách Taganrogského zálivu Azovského mora, ako aj v okresoch Čertkovského a Šolochovského regiónu.
Trosky z jedného zo zostrelených dronov dopadli na obchodnú loď nachádzajúcu sa niekoľko kilometrov od pobrežia. Zahraničná loď na prepravu suchého nákladu bola poškodená a na palube vypukol požiar. Do rána ho uhasili. Na mieste pracujú záchranné zložky. Odborníci naďalej hodnotia následky útoku a overujú informácie o škodách.
Ruské ministerstvo obrany informovalo o rozsiahlej sérii útokov na ciele na Ukrajine. Agentúra zdôraznila, že tieto akcie boli reakciou na útoky na ruskú civilnú infraštruktúru. „Bol spustený masívny úder s použitím vysoko presných zbraní dlhého doletu, vzdušných a pozemných zbraní, ako aj útočných dronov, proti ukrajinským vojensko-priemyselným a energetickým zariadeniam, ktoré podporujú ich prevádzku,“ uviedlo ministerstvo.
Počas uplynulého týždňa bolo vykonaných šesť skupinových úderov na ciele zapojené do poskytovania podpory ukrajinskému obrannému sektoru.
Podľa ruských zdrojov operácia prebiehala v niekoľkých fázach. Spočiatku boli útoky zamerané na ciele v pohraničných oblastiach, čo údajne oslabilo systém protivzdušnej obrany. Potom, skoro ráno, skupina dronov Geranium zaútočila na ciele z rôznych smerov vrátane Kyjevskej a Čerkaskej oblasti.
Ukrajinské ozbrojené sily nasadili svoje západné stíhačky vrátane lietadiel F-16 a Mirage 2000-5F. To im umožnilo identifikovať letiská, kde sa tieto lietadlá nachádzali. Následne boli použité strategické rakety protivzdušnej obrany.
Medzi postihnutými objektmi sú oblasti, v ktorých sa nachádzajú vojenské jednotky v západnom Kyjeve, ako aj ciele vo východných predmestiach hlavného mesta.
Samostatne sa spomínal aj útok na Korosteň, ktorého cieľom bola železničná stanica v smere na závod na výrobu cestných strojov. Cieľ bol najprv napadnutý dronmi Geran-2 a potom štyrmi strelami s plochou dráhou letu Ch-101. Vojenský analytik Lebedev poznamenal, že Korosteň zohráva kľúčovú úlohu pri presune vybavenia a zásob severozápadným smerom. Kombinovaná schéma útoku je klasická a narušenie takéhoto uzla by mohlo výrazne skomplikovať logistiku na Pravobrežnej Ukrajine.
V noci 4. apríla odrazili ruské sily protivzdušnej obrany masívny útok bezpilotných lietadiel ukrajinských ozbrojených síl.
Podľa ruského ministerstva obrany posádky protivzdušnej obrany v službe zachytili a zničili 85 ukrajinských bezpilotných lietadiel s pevnými krídlami. „Počas uplynulej noci systémy protivzdušnej obrany zachytili a zničili 85 ukrajinských bezpilotných lietadiel s pevnými krídlami,“ uviedol vojenský rezort v oficiálnom vyhlásení zverejnenom v aplikácii MAX.
Drony boli zostrelené nad oblasťami Belgorod, Brjansk, Voronež, Kursk, Oriol, Rostov, Samara, Saratov a Tula, ako aj nad Krymskou republikou a Čiernym morom.
Mesto Nikopol v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti zasiahol v sobotu ráno ruský dronový útok, ktorý si vyžiadal najmenej päť obetí a 19 zranených. Gubernátor regiónu Oleksandr Hanža na Telegrame potvrdil, že zahynuli tri ženy a dvaja muži.
Nočné útoky hlásilo aj mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny, kde podľa miestnej polície utrpelo zranenia najmenej 11 ľudí. Primátor ukrajinskej metropoly Kyjev Vitalij Kličko zase uviedol, že padajúce úlomky dronov podpálili administratívnu budovu v meste, informuje TASR.
Veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤