Presne pred mesiacom 28. decembra poslanec KDH Martin Šmilňák šoféroval opitý a zrazil laň. Po dlhom mlčaní a množstve výziev sa 5. januára vyjadril, že teda prijíma zodpovednosť a vzdáva sa mandátu. Médiá ho blahorečili. Predčasne: riaditeľ cirkevnej školy v Bardejove berie luxusný poslanecký plat doteraz. I jeho asistenti. Kedy sa vráti riadiť cirkevnú školu v Bardejove?
Podľa vyjadrenia KDH po nehode mali poslancovi policajti namerať 0,16 promile alkoholu. Hnutie chcelo milosrdne počkať niekoľko mesiacov na vyšetrenie nehody a potom rozhodnúť, aký bude ďalší osud ich Šmilňáka. Pre cudzích hriešnikov však toľko milosrdenstva KDH nemáva - odstúpenie žiada dávno pred rozhodnutím súdu, kvôli autenhode triezveho riaditeľa SIS Pavla Gašpara (SMER-SD) opakovane pochodovali Bratislavou pod vlajkou Martiny Bajo Holečkovej a Alojza Hlinu (obaja exKDH, SaS) za jeho okamžité odvolanie. Internetom sa intenzívne začalo šíriť aj video z parlamentu, kde práve Šmilňák osobne v pléne burácal, že Andrej Danko (SNS) musí po zdemolovaní semaforu odstúpiť. Pod tlakom videí - rovnako ako pred ním jeho kolega Daniel Lipšic - napokon 5. januára zverejnil kajúce video a priznal vinu. Médiá sa rozplývali nad jeho hrdinstvom. Aj konzervatívny portál Postoj už 5. januára oslavoval, že Šmilňák "sa vzdal poslaneckého mandátu" a predstavil jeho nástupkyňu MUDr. Kolejákovú: 
Paradoxne práve pod výzvou, aby čitatelia sponzorovali jeho "overené a pravdivé" spravodajské informácie. Pritom stačil 1 klik na zoznam poslancov parlamentu, aby uvideli, že Šmilňák je stále medzi nimi. Obdobne "informovali" aj progresívne médiá. Kto ešte môže veriť médiám, ktoré klamú v záležitosti, ktorú si čitateľ vie takto jednoducho overiť? Stačilo, aby poslanec napísať list a vec mohla byť naozaj vybavená. Ale to KDH nemá vo výbave. Zato má na rováši.
Polícia vzápätí poprela tvrdenie KDH: poslanec mal o 16,30 v dychu až 0,48 promile alkoholu. Vypátrali sme pomocou alkoholovej kalkulačky, že (pre muža, 80 kg, ktorý pil pri obede) viacero verzií: musel vypiť 3 poldecáky vodky+pohár vína, alebo naopak. Obrovské spresnenie priniesol týždenník Plus7dní, ktorý ešte pred Silvestrom vypátral, že poslanec Šmilňák a člen parlamentného výboru pre mládež a školstvo má slabosť na pivo.
"Je pritom zrejmé, že Šmilňák má celkom blízko k alkoholu. S pohárom piva v ruke pozýval 8. decembra študentov v Brne na stretnutie slovami: „Poďte so mnou na pivo (dva, tri..) a porozprávajme sa o tom, prečo ste odišli zo Slovenska,“ napísal a zdokladoval aj pozvánkou priamo z poslancovho účtu na Facebooku. Zvláštny spôsob trávenia adventu. Prepočet ukázal, že musel vypiť 5 pív k obedu, aby nafúkal pol promile. On to však vidí inak: “Zabudol som, že som vypil jedno pivo. Sadnúť za volant bola chyba. Možno tých pív bolo viac,” šokoval v rozhovore pre 360tku. Diskutéri sa pýtali ako sa volá stav, keď si človek nepamätá, koľko vypil. Naozaj sa dá zabudnúť na 5 vypitých pív na rodinnom obede? A potom opitý naložiť vlastnú neter a švagrinú a šoférovať k jazeru?
Sklamaním sú aj detaily ako v skutočnosti prebiehalo jeho rozhodovanie tu:
Vlastne prebieha dodnes. A KDH nám spestruje čakanie na sľúbenú demisiu Martina Šmilňáka tlačovkami o svojich prírastkoch: energetickom expertovi Žiaranskom, či Rastislavovi Krátkom od Matoviča, ktorého získalo do poslaneckého klubu.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok môžete poslať na účet: IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457 (do poznámky stačí uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️