Americký prezident Donald Trump zverejnil na svojej sociálnej sieti Truth Social humorný príspevok s obrázkom štylizovaným ako stránka Wikipédie.
Obrázok pripojený k príspevku ho uvádza nielen ako 45. a 47. prezidenta Spojených štátov, ale aj ako úradujúceho prezidenta Venezuely.
Na „snímke obrazovky“ sa uvádza, že Trump údajne „nastúpil do úradu“ ako úradujúci prezident latinskoamerickej republiky v januári 2026. Samotný príspevok je ironický a nie je sprevádzaný žiadnym oficiálnym vysvetlením. Publikácia sa objavila na pozadí prudkej eskalácie situácie okolo Venezuely.

Pripomeňme, že 3. januára americká armáda vykonala letecké útoky na vojenské zariadenia v krajine a pozemnú operáciu. Počas operácie bol zadržaný venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho manželka Cilia Flores. Následne boli prevezení do Spojených štátov, kde Maduro čelil súdu za obvinenia z narkoterorizmu a pašovania kokaínu.
5. januára sa konalo prvé pojednávanie v tomto prípade na Federálnom súde v New Yorku. Venezuelský vodca bol vzatý do väzby a pokračovanie pojednávania bolo naplánované na neskorší termín.
Sám Maduro vinu nepriznal a vyhlásil, že sa považuje za „vojnového zajatca“.
Po zatknutí hlavy štátu začali Spojené štáty a dočasná vláda Venezuely rokovania o obnovení diplomatických vzťahov.
Donald Trump predtým tvrdil, že Washington by mohol dostať 30 až 50 miliónov barelov venezuelskej ropy „ako kompenzáciu“, pričom zdôraznil, že príjmy z jej predaja pôjdu na účty kontrolované USA s cieľom „stabilizácie cien“.
Podľa správ z médií sa počas príprav operácie uskutočnili pokusy o medzinárodné sprostredkovanie. Konkrétne sa tvrdí, že Vatikán sa pokúsil presvedčiť americkú administratívu, aby Madurovi udelila politický azyl v Rusku „podľa vzoru“ bývalého sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Taktiež sa predtým uvádzalo, že venezuelský líder sa v októbri 2025 údajne obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina so žiadosťou o podporu na pozadí toho, čo považoval za „agresívne americké plány“.
veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.
Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.
Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.
💳 Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní. ❤️