V Kuchyni pristáli tri nové stíhačky F-16. Kedy si budeme sami chrániť nebo?
30 | 12 | 2025 I Roman Martiška/TASR

Na vojenskom letisku v Kuchyni pri Malackách pristáli v utorok tri ďalšie nové stíhačky F-16 pre Ozbrojené sily SR. Pôvodne mali pristáť už 18. decembra, no ich prílet bol preložený pre nepriaznivé poveternostné podmienky. Celkovo má Slovensko v súčasnosti už k dispozícii desať z celkovo objednaných 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby.

Vzdušný priestor SR naďalej chránia Poliaci, Maďari a Česi. Slovensko by mohlo prebrať ochranu vzdušného priestoru v polovici budúceho roka. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v utorok povedal, že by bol rád, keby k tomu došlo do konca leta 2026.

Piloti musia prejsť výcvikom

Slovensko koncom roka 2018 uzavrelo kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby. Dodanie lietadiel sa pre pandémiu oneskorilo. Prvé stroje prileteli na vojenské letisko v Kuchyni pri Malackách v lete minulého roka. Americká zbrojárska spoločnosť Lockheed Martin nedávno oznámila, že dokončila výrobu všetkých stíhačiek typu F-16 Block 70 pre Slovensko a Bulharsko.

Minister obrany verí, že po doplnení flotily strojov na desať kusov by postupne mohlo Slovensko prevziať v priebehu prvého polroka ochranu vzdušného priestoru do vlastnej réžie. Upozornil však, že je potrebné mať k dispozícii nielen dostatok pilotov, ale aj mechanikov obslužného personálu, ktorí musia prejsť adekvátnym výcvikom v USA. Potvrdil tiež, že po rekonštrukcii letiska Sliač do konca roka 2026 by sa tam mali v roku 2027 presúvať stíhačky z letiska v Kuchyni pri Malackách.

Kaliňák reaguje na kritiku rekonštrukcie Kukurice: Nesmieme šetriť na kvalite!
V prípade projektov duálneho určenia by sa Ministerstvo obrany (MO) SR chcelo v roku 2026 zamerať popri rozbehnutých aktivitách tiež na oblasť základnej cestnej infraštruktúry. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol podpredseda vlády a... Čítať ďalej
30 | 12 | 2025 | Roman Martiška/TASR

Milí čitatelia,

veríme, že pravda má byť pre všetkých – nie zamknutá za platobné brány, prémiové zóny či platený obsah.

Fungujeme bez oligarchov, bez tlaku politických strán a záujmových skupín.

Ak si vážite našu prácu, prosím, podporte nás.

💳     Príspevok si môžete použiť na účet: SK: IBAN91 020 0000 0043 7373 6457 (uveďte poznámky, stačí zrušiť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodní.  ❤️

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok