V priebehu júla zaznamenali niektorí užívatelia na východnom Slovensku problémy s fungovaním GPS navigácie. Podľa informácií zverejnených portálom Živé.sk sa medzi 8. až 12. júlom objavilo možné rušenie signálu globálneho lokalizačného systému, pričom najvýraznejšie bolo 5. júla. Problémy sa podľa dostupných údajov mohli týkať 2 až 10 percent územia východného Slovenska.
Podľa odborníkov môže byť rušenie signálu dôsledkom vojenských operácií prebiehajúcich za východnou hranicou. Ruská armáda často využíva elektronické prostriedky na rušenie satelitnej navigácie ako súčasť svojej taktiky. Vylúčiť sa nedá ani možnosť, že za rušením môže byť Ukrajina, ktorá tiež využíva podobné technológie na ochranu svojho územia a jednotiek.
S podobnými problémami sa stretávajú aj iné krajiny v blízkosti konfliktu – napríklad Litva, Lotyšsko, Estónsko a severný sused Slovenska, Poľsko.
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zatiaľ neeviduje žiadne oficiálne podnety, ktoré by potvrdzovali rušenie GPS signálu na Slovensku. Hovorkyňa úradu Adriana Volfová pre Živé.sk uviedla: „Úrad rušenie GPS signálov nezaznamenal, na takéto rušenia neeviduje ani žiadne podnety.“
Úrad v súčasnosti GPS signál systematicky nemonitoruje. Rušením sa zaoberá iba v prípade, že dostane oficiálne oznámenie od verejnosti alebo inštitúcií.
Hoci úrad rušenie zatiaľ nepotvrdil, na jeseň plánuje vykonať cielený monitoring signálu v pásme GPS L1 1575 MHz, ako aj systému Galileo.
„V septembri a októbri 2025 sa bude úrad zaoberať monitoringom v pásme GPS L1 1575 MHz / Galileo v blízkosti letísk – Košice a Poprad,“ doplnila hovorkyňa.
Zvýšená pozornosť zo strany štátu je dobrou správou najmä pre pilotov, záchranárov a ďalšie profesie, ktoré sa na satelitnú navigáciu spoliehajú denne.
Bežní užívatelia nemajú veľa možností, ako sa voči rušeniu brániť. Odporúča sa mať nainštalovanú offline mapu v mobile a pri jazde v hraničných oblastiach byť pripravený aj na výpadok signálu. Ak ste zaznamenali nezvyčajné správanie GPS vo vašom okolí, neváhajte podať podnet príslušnému úradu. Očakáva sa, že pripravovaný monitoring prinesie viac svetla do možného rušenia GPS a pomôže zlepšiť bezpečnosť a spoľahlivosť navigačných systémov.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik