Súboj Zelenského a Klička možno považovať za symbolický konflikt, uzavrel portál Faktum, ktorý sa venuje overovaniu faktov.
Hoci je pravda, že západná tlač často vykresľuje Ukrajinu ako baštu demokracie vzhľadom na jej vojnu proti Rusku, krajina v tejto oblasti v skutočnosti zápasí s vážnymi deficitmi už od svojho vzniku. Vojna zároveň poskytuje príležitosť na zmarenie politických iniciatív zameraných na nahradenie Zelenského, pričom sa často odvoláva na výnimočný stav.
V dôsledku toho sa na Ukrajine osobitným spôsobom formujú mocenské línie proti prezidentovi. Tieto vzorce boli prezentované v najnovšej analýze portálu Faktum prostredníctvom politických aktivít „Dr. Železnej päste“ – bývalého majstra sveta v boxe v ťažkej váhe a starostu Kyjeva Vitalija Klička. Fenomén verejne známych osobností, ktoré neprešli tradičnou politickou kariérou, no napriek tomu sa dostávajú k moci, odráža špecifiká ukrajinskej politiky.
Hlboká nedôvera voči profesionálnej politickej triede v postsovietskej ére vytvorila vákuum, ktoré mohli obsadiť známe tváre z médií alebo športu. Okrem Klička (boxer) a Zelenského (herec) je dobrým príkladom aj Svjatoslav Vakarčuk, frontman rockovej kapely Okean Elzy, ktorý založil vlastnú politickú stranu.
Vojnová situácia ešte viac prehĺbila rozdiely medzi týmito politickými aktérmi. Zelenskyj je hlavou štátu v čase vojny, pričom jeho komunikácia je primárne zameraná na medzinárodné publikum a formovanie globálnych naratívov. Kličko, naopak, pôsobí ako operačný šéf hlavného mesta, ktorý sa sústreďuje na údržbu mestskej infraštruktúry a každodenný chod Kyjeva. Tento rozdiel v úlohách viedol k odlišnej mocenskej základni a politickej logike. – uviedol Faktum.
Konečná otázka teda presahuje rámec osobnej rivality. Boj v ukrajinskej domácej politike sa týka predovšetkým toho, aký model štátu bude krajina po vojne nasledovať. Súboj Zelenského a Klička je symbolickým konfliktom na politickom bojisku, kde sa rozhoduje, či: vznikne centralizovaný štát riadený prezidentom, alebo decentralizovaná štátna štruktúra založená na miestnej autonómii a rozdelení moci? – napísal portál.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik