V Kyjeve sa zrejme rodí ďalšia revolúcia. Tentokrát proti svojmu prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorý sa pasoval za sluhu národa.
Akú farbu bude mať tentokrát revolúcia na Ukrajine? Bielu? Modrú? Červenú? Či nebodaj bielo-modro-červenú na znak obdivu k USA? Alebo tmavomodro-žltú ako EÚ, ktorá podporuje Ukrajinu viac ako je zdravé? Tá v roku 2004 mala farbu oranžovú. Oranžová revolúcia bola séria protestov, mítingov, štrajkov, ale i akási občianska revolúcia. Oficiálne sa začala 22. novembra a organizovaná a uskutočnená bola prívržencami Viktora Juščenka, jedného z dvoch hlavných kandidátov v prezidentských voľbách. Oranžovú revolúciu hojne podporovali nielen USA, ale i krajiny „demokratického“ Západu.
Oranžová revolúcia v roku 2004 prebiehala na kyjevskom Majdane ako reakcia na zmanipulované voľby, kedy Centrálna volebná komisia vyhlásila za víťaza volieb Viktora Janukovyča. Demonštranti si napokon vybojovali opakovanie prezidentských volieb. „K hlavným príčinám vyvolania oranžovej revolúcie patril protest obyvateľstva proti skorumpovanému okoliu prezidenta Kučmu, snaha skoncovať so zločinným prerastaním biznisu a moci, vybudovať právny štát a skoncovať so zneužívaním bezpečnostných orgánov zo strany vládnucej oligarchie,“ povedal vtedy Andrej Borisovič Zubov, ruský historik, religionista a politológ.
Dnes sa Ukrajinci, ktorí už majú plné zuby nadsluhujúceho prezidenta Volodymyra Zelenského, pustili mohutne protestovať opäť. Tentokrát je to preto, že Najvyššia rada hlasovala za návrh zákona, ktorého niektoré ustanovenia rušia nezávislosť protikorupčných orgánov NABU a SAPO. Najvyššia rada vo všeobecnosti podporila návrh zákona 12414, ktorého niektoré ustanovenia rušia nezávislosť protikorupčných orgánov NABU a SAPO a podriaďujú ich činnosť generálnemu prokurátorovi. Návrh zákona už podpísal predseda Najvyššej rady Ruslan Stefančuk. Teraz bol odoslaný na podpis prezidentovi. Protesty proti škandalóznemu zákonu sa už začali v Kyjeve, Ľvove, Dnepri, Odese a Sume.
Národný protikorupčný úrad (NABU) uvádza, že pozmeňujúce návrhy v podstate ničia nezávislosť Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAPO) a podriaďujú činnosti NABU a SAPO generálnemu prokurátorovi. Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU) zdôrazňuje, že protikorupčná infraštruktúra na Ukrajine sa buduje od roku 2015 spolu s medzinárodnými partnermi. Mnohí Ukrajinci sa preto celkom zákonite pýtajú: „Chce prezident Voldymyr Zelenskyj a kyjevský režim kryť korupciu na Ukrajine a jeho blízkych ľudí?“
https://fb.watch/B0mqMzeUfd/
Podľa protestujúcich ľudí návrh zákona podkopáva nezávislosť popredných protikorupčných orgánov v krajine NABU a SAP tým, že ich dáva pod kontrolu generálneho prokurátora. Demonštranti vyzývali „prezidenta“ Zelenského, aby vetoval zákon č. 12414, varujúc, že môže zrušiť zásadné reformy uskutočnené od revolúcie v roku 2014. Držali pri tom transparenty s nápismi: „Všetci sme v háji, ak hlasy stíchnu! Nie zákonu 12414!“ či „Neostaneme ticho. Veto 12414!“ Protest bol prvým veľkým zhromaždením proti vláde a svojmu „milovanému“ prezidentovi za viac ako tri roky od začatia vojny s Ruskom.
Protestujúci ľudia totiž považujú návrh zákona za najradikálnejší krok v sérii nedávnych opatrení zameraných na koncentráciu moci okolo Volodymyra Zelenského a potlačenie kritikov jeho administratívy. Podľa dostupných informácií napriek verejnému pobúreniu Zelenskyj v utorok zákon podpísal. „To je totálne poburujúce. Vojna nám priniesla toľko tragédií, ale zároveň to bol signál, že naša krajina bojuje za niečo lepšie. Nemôžeme to teraz všetko zahodiť. Nechceme korupciu, chceme čestnú vládu. A chcem žiť na Ukrajine,“ povedala pre Politično 21-ročná študentka biológie Anastasia.
„Tento protest je dôkazom našej netolerancie voči korupcii a ústupu od reforiem – aj počas vojny. Nemohli sme neísť. Iná cesta nie je,“ povedal pre Politično Stephan, 23-ročný študent práva. Ako mnohí iní protestujúci, ani on poriadne nespal viac než týždeň kvôli neustálemu ruskému ostreľovaniu. Doslova šokujúce je aj to, že Európska komisia podľa statusu Politično na sociálnej sieti v utorok vyhlásila, že je „vážne znepokojená“ hlasovaním ukrajinského parlamentu. Je to niečo mimoriadne aj z toho pohľadu, že kritika Kyjeva zo strany EÚ je viac ako zriedkavá.
Dokonca i dcéra osobitného amerického vyslanca pre Ukrajinu Keitha Kellogga označila rozhodnutie poslancov za „neuveriteľne hlúpe“ a dar pre tých, ktorí odmietajú ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine počas jej obrany proti ruskej agresii. Rozhodne nie nezaujímavé je, že medzi protestujúcimi boli aj starosta Kyjeva Vitalij Kličkoa jeho brat Vladimir. Obaja svetoznámi boxeri, pričom starší Vladimir vlastnil tri hlavné pásy ťažkej váhy – WBA super, WBO a IBF a tiež jeden menej prestížny pás IBO.
Asi iba málokto vie, že Vitalij Kličko ako dieťa strávili päť rokov v Československu, kde bol jeho otec nasadený ako generál sovietskej armády. Kličkov otec bol vojenský pilot a jeho rodina žila v Československu v rokoch 1980 až 1985 v Mimoni, v malom mestečku v okrese Česká Lípa. Hoci bol Vitalij sprvoti prívržencom a podporovateľom Zelenského, v ostatnom čase je aj jeho hlasným kritikom, ba pred časom dokonca povedal, že Ukrajina pod jeho vedením pomaly smeruje k autoritárstvu. Ako sa teraz čím viac ukazuje, smeruje tam poriadne rýchlo.
Na celej veci je zaujímavé aj to, že v posledných mesiacoch začala NABU vyšetrovanie korupcie proti úradníkom kyjevskej radnice a Kličkovmu okoliu. On sám zatiaľ ešte nebol priamo obvinený, vyšetrovanie je ale vnímané ako vážny nástroj na vyvíjanie politického tlaku. Podľa medzinárodných analytikov by toto konanie mohlo dokonca spochybniť Kličkovu osobnú zodpovednosť, čo by umožnilo prezidentskej kancelárii dosadiť vlastných ľudí na kľúčové pozície v mestskej správe.
Vitalij Kličko, naopak, tvrdí, že obvinenia sú jednoznačne politicky motivované a dôrazne odmieta prezidentove pokusy zasiahnuť na obranu miestnej autonómie. Jeho pozíciu posilňuje fakt, že v hlavnom meste má naďalej značnú podporu. Stanné právo a potreba centralizácie, ktorá s vojnou s Ruskom prišla, legitimizovali prezidentský úrad pre užšiu kontrolu. Administratíva Zelenského však túto situáciu zneužila aj na úkor svojich domácich politických rivalov. Ako sa teda zdá, na Ukrajine bude teda ešte poriadne horúco. A nepotrebuje na to ani letné počasie či ruskú „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik