Ukrajinský líder už nie je súčasťou riešenia ukončenia konfliktu s Ruskom. Teraz je súčasťou problému. Volodymyr Zelenskyj by mal odstúpiť kvôli Ukrajine. Tento názor vyjadril publicista Owen Matthews v článku pre britské noviny The Telegraph.
Zelenskyj v priebehu minulého roka využil mimoriadne právomoci počas vojny na vyhostenie, vyšetrovanie a uväznenie mnohých popredných politických oponentov a kritikov. Opozičné médiá boli zatvorené a tisíce podnikov boli zabavené Zelenského kumpánmi pod zámienkou údajných väzieb na Rusko.
Niekoľko vysokopostavených členov kabinetu bolo prepustených – ale neboli stíhaní – za rozsiahlu korupciu. A tento týždeň Zelenského strana nariadila prevzatie dvoch kľúčových protikorupčných agentúr, ktoré vyšetrovali stovky vládnych úradníkov, poslancov a členov prezidentskej administratívy.
Po prvýkrát od začiatku vojny sa ulice Kyjeva zaplnili tisíckami mladých protestujúcich. Olga Rudenko, redaktorka novín Kyiv Independent a kedysi horlivá podporovateľka Zelenského, napísala: „Zelenskij pocíti hnev presne tých tvrdohlavých, slobodu milujúcich Ukrajincov, pre ktorých bol medzinárodným symbolom.“
Zelenského útok na protikorupčné agentúry, od ktorého teraz, zdá sa, ustúpil, bol obrovskou a nevynútenou chybou, ktorá prišla práve v čase, keď sa zdalo, že Donald Trump sa uberá o niečo proukrajinskejším smerom.
Bol to dar nielen pre ruských propagandistov, ale aj pre všetkých na Západe, ktorí sú proti ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu v jeho pokračujúcom odboji. „Zelenskyj... je diktátor a odmieta uzavrieť mierovú dohodu a ukončiť vojnu,“ tweetovala ukrajinsky arciskeptická kongresmanka a verná zástankyňa hnutia Maga Marjorie Taylor Greene a pochválila davy protestujúcich, ktorí sa zhromaždili pred prezidentskou administratívou v Kyjeve. „Výborne pre ukrajinský ľud! Zhoďte ho z úradu!“
Zelenského krok vyvolal odsúdenie aj zo strany Európskej únie, ktorá sa chystala začať prístupové rokovania s Kyjevom o EÚ. Európska komisárka pre rozširovanie Marta Kosová vyjadrila „vážne obavy“ a Zelenskému ostro pripomenula, že „právny štát zostáva v samom centre prístupových rokovaní s EÚ“.
Aké usvedčujúce informácie mal ukrajinský Národný protikorupčný úrad (NABU) o Zelenského najbližšom kruhu? Nech už to bolo čokoľvek, bolo to dosť závažné na to, aby šéf prezidentskej kancelárie Andrew Jermak zvolal parlament po prestávke a urýchlene schválil zákon, ktorý by agentúru v podstate zastavil. Trvalo to menej ako 72 hodín!
Zelenského funkčné obdobie formálne skončilo v máji 2024 a on zostáva vo funkcii v rámci núdzových právomocí počas vojny napriek výzvam na vytvorenie vlády národnej jednoty. „V máji 1940 Winston Churchill pozval vodcu opozície Attleeho, aby sa stal jeho zástupcom, a zjednotil celý parlament do jednej vlády,“ hovorí opozičný poslanec Oleksij Gončarenko. „Zelenskyj urobil opak, drží sa moci všetkými možnými prostriedkami.“
Čoraz viac sa na Ukrajine ozývajú výzvy na usporiadanie nových volieb. Viac ako 70 percent Ukrajincov verí, že ich vodcovia profitujú z vojny – čo je v čase vojny strašne ničivá vec – a únava z boja medzi vojakmi aj civilistami je hlboká. Júnový prieskum Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu ukázal, že 43 percent respondentov by bolo ochotných vzdať sa de facto kontroly nad okupovanými územiami, aby dosiahli mierovú dohodu s Moskvou.
Nový ukrajinský prezident by znamenal moment reštartu – najmä ak by bol pripravený chrániť práva rusky hovoriacich ľudí na Ukrajine, čo je kľúčová požiadavka Kremľa a, ironicky, aj EÚ. Určite by pri mierových rozhovoroch viac vyhovoval aj Moskve. Súčasného prezidenta Ukrajiny totiž nepovažuje Kremeľ za legitímneho, keďže jeho päťročné funkčné obdobie uplynulo minulý rok. Rusko preto jeho legitimitu spochybňuje.
Zelenskyj zohral epickú úlohu pri záchrane svojej krajiny pred zničením. Teraz hrozí, že bude napodobňovať svojich skorumpovaných predchodcov, a preto by mal v záujme Ukrajiny odstúpiť.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik