Uhorková sezóna sa odkladá. Zatriasla sa Európska komisia, vášnivé boje zúria v Európskom parlamente nielen o rozpočet, bruselské sankcie za povzbudzovania "slovenskej" opozície škrtia slovenskú vládu. Dianie v centrále priblížil a osvetlil europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík v rozhovore pre portál SKSpravy.
Historickým momentom v Európskom parlamente bolo podanie návrhu na odvolanie šéfky všemocnej Európskej komisie (EK) Uršuly von der Leyenovej krátko po ustanovení novej EK. Iniciatívu rumunského europoslanca intenzívne podporila aj frakcia Európa suverénnych národov (ESN), ktorej je Milan Uhrík podpredsedom. Dokázali získať dostatočný počet podpisov europoslancov na odvolávanie. Už to je v tomto čase bezprecedentný úspech.
"Osobne myslím, že ten čas mal nastať okamžite po vypuknutí kauzy Pfizergate. Aké čakanie? Nechcela zverejniť detaily jej „esemeskovania“ so šéfom firmy Pfizer, ktorú si sama vybrala. Bez výberového konania, bez ohľadu na vlastných kolegov, ale najmä bez ohľadu na ľudí v Európe. To predsa míňala ich peniaze. Im tieto peniaze vytiahla z vreciek," obžalúva predseda Uhrík.
"Prakticky najdôležitejší bod plenárnej schôdze Európskeho parlamentu, ktorým bolo odvolávanie Leyenovej, dostal najkratší čas na rozpravu, a za každú frakciu mohol vystúpiť len 1 rečník. Takto to odhlasovala progresívna väčšina v Europarlamente, lebo nechceli, aby sa Leyenovej kauzy rozmazávali vo väčšej debate," prezradil znechutene. "Odhlasovali teda len nevyhnutne krátku diskusiu, aby Leyenovej škandály čo najviac umlčali. Je to typické progresívne pokrytectvo.Napriek tomu si myslím, že sme aj s kolegom Milanom Mazurekom (Republika) dokázali našu iniciatívu odvolávania dostatočne spropagovať, a že z toho bola aj celospoločenská téma. Napokon, išlo o historicky prvé odvolávanie Leyenovej, čo je vskutku mimoriadny úspech, o ktorom sa nám pred jedným alebo dvomi rokmi ani nesnívalo."
Približne 1/3 europarlamentu hlasovala proti nej. "To pre ňu nie je veľký úspech, keď vezmeme do úvahy, že poslanci vo viacerých vládnucich frakciách hlasovali pod silným politickým tlakom, aby súčasnú eurokomisiu zachránili," vysvetľuje Uhrík. Dodajme 2 zásadné aspekty: po odvolaní by padla celá horko-ťažko zložená eurokomisia. Naštvatí europoslanci SMERu-SD hlasovali za odvolanie Leyenovej aj s vedomím, že o funkciu príde ich nominat - eurokomisár Šefčovič! Nie všetci europoslanci sú však takto féroví. Mnohí podržali Leyenovú, aby podržali eurokomisára zo svojho štátu, ktorý by sa do novej komisie už nemusel znovu dostať. Hlasovanie bolo navyše verejné, čo bolo ďalším dôvodom, že europoslanci sa báli hlasovať proti vedeniu svojej strany. Nateraz..
"To, že nebola odvolaná hneď na historicky prvý pokus nás určite nemôže odradiť. Doba sa však postupne mení a sila vlastencov a konzervatívcov aj v Bruseli postupne rastie. Budeme aj naďalej robiť všetko pre to, aby Leyenová na čele Európskej únie čo najskôr skončila. Predsedníčka Európskej komisie už prišla do bruselskej funkcie po sérií svojich zlyhaní na exekutívnych postoch v Nemecku.," pripomína europoslanec. "Osobne dúfam, že raz ju odvolať dokážeme. Dvere sme už otvorili, treba už len v tom tlaku vydržať. Ona skutočne nemôže viesť Európsku úniu."
"Takisto je dobré upozorniť na zjednotenie naprieč frakciami, ktoré sa k tomuto odvolávaniu pridali. Hlasovanie však skončilo zotrvaním skorumpovanej osoby vo funkcii, čo len potvrdzuje tézu, že hlavné zmeny sa skôr dokážu udiať na národnej úrovni, kde musia prevziať moc autentické, suverenistické sily," premostil predseda Republiky na domácu pôdu.
"Premiér zrejme tuší, že sa buduje tzv. nová železná opona,ktorá chce odtrhnúť Európu od Ruska. Neočakávam, že Komisia dá záruky, ktoré by nakoniec splnila," zamýšľa sa Uhrík nad bojom premiéra Fica o ruský plyn pre Slovensko. "Nerozumiem však pozícii, že chceme náhradu od roku 2028, ak Slovenská republika má zmluvy až do 2034. To znie akoby sa aj slovenská vláda chcela od Ruska odtrhnúť a neplánuje predĺžiť kontrakt. Ale čo ak bude ruský plyn finančne najvýhodnejší aj v čase, keď sa bude kontrakt obnovovať?" pýta sa zdiaľky Uhrík. "To chceme radšej doplácať za ideologické rozhodnutia? Preto by som rád videl silnejší postoj, ktorý háji slovenský záujem nielen do budúcej dekády, ale aj v dlhšom časovom horizonte. Skrátka jednať a pokračovať v rozumnom obchodovaní s každým, kto dá Slovensku a Slovákom tie najlepšie podmienky," radí premiérovi Ficovi.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik