Slovensko má za sebou ťažký týždeň. Prišli sme najprv o 7 rokov dodávok ruského plynu, potom Európska komisia predložila 7-ročný rozpočet, ktorý likviduje našich farmárov. Naopak Ukrajine ako nečlenovi EÚ vyčleňuje 88 miliárd eur. A to nie je všetko: ďalšie míny sa ukazujú postupne.
Vieme, že verejné financie sú v zlom stave. Potrebná konsolidácia sa vždy začína zvyšovaním výberu daní z negatívnych externalit, teda zo škodlivých návykov: zvyšuje sa daň z pridanej hodnoty na cigarety a tabakové výrobky, rozširuje sa aj spektrum takto zdanených výrobkov v kategórii, rovnako ako v kategórii alkoholu, či hazardných hier. A presne to napadlo aj Leyenovej Európskej komisii: stvorila TEDORa.
Je to nový odvod z tabakových výrobkov, tzv. TEDOR (Tobacco Excise Duty as Own Resource), ktorý definuje daň z tabaku ako vlastnú daň Európskej únie. čiže eurodaň. Zásadne by oslabil postavenie členských štátov v oblasti zdaňovania. Podľa návrhu by si Brusel ponechal 15 % z výberu tabakových daní v každom členskom štáte, ktoré dnes ostávajú v plnej výške národným rozpočtom. Tento odvod má podľa portálu Euronews priniesť do spoločnej európskej kasy 11,2 miliardy eur.
Väčšinu rozpočtu EÚ tvoria priame príspevky od 27 vlád členských štátov EÚ, teda aj Slovenska! Menšie príjmové toky, ako sú clá a daň z plastov, dopĺňali konečnú sumu. To sa má ale teraz zmeniť! Leyenovej Komisia samostatne navrhuje eurodaň z tabaku aj ďalšie 2 nové eurodane.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová to oznámila pri zverejnení návrhu nového rozpočtu EÚ na roky 2028 až 2034.
Vlády ostro nesúhlasia! Najhoršie je, že štáty nielen stratia kontrolu na 11 miliardami daní svojich občanov, ale majú financovať výdavky na obranu, klimatické opatrenia a iné priority Leynovej, s ktorými však členské štáty nesúhlasia!
Kritikou nešetrili ani grécke médiá, ktoré varujú pred regresívnym efektom „presunu zdrojov z chudobnejšieho juhu k bohatšiemu severu“. Návrh podľa nich presúva peniaze z tabakových daní od daňovníkov v krajinách ako Grécko do rúk výrobcom zbraní v bohatších členských štátoch, čím sa úplne eliminuje cieľ Európskej únie: stierať regionálne rozdiely. Naopak ich nezmazateľne prehĺbi.
Analytici varujú, že kombinácia vysokých cien a znížených domácich príjmov môže štáty prinútiť siahať po nepopulárnych opatreniach alebo znižovať výdavky inde. Podľa talianskej Únie tabakových predajcov, už sme videli, čo prinášajú podobné zdraženia: výsledkom môže byť boom pašovania a strata daňových príjmov pre štát - i EÚ.
O návrhu má eurokomisia rokovať ešte tento mesiac. Aby vstúpil do platnosti, musí ho schváliť aj Európsky parlament a všetky členské štáty jednomyseľne - rovnako ako protiruské sankcie. Stačí 1 statočný štát a opatrenie môže zablokovať. Vzhľadom na odpor viacerých vlád je jeho osud zatiaľ neistý.
Diskusia o nových eurodaniach však ukazuje nebezpečne rastúcu ambíciu Bruselu financovať spoločné výdavky novými vlastnými zdrojmi aj za cenu zásadného zásahu do národných rozpočtov a cien na trhu. Počujete to ticho slovenských presstitúov a opozície? Naozaj nevidia ako sa Brusel kradmo siaha na na še posledné práva a mení sa autortárskeho nenažraného a nekontrolovateľného molocha? Veď len na vlastné fungovanie potrebuje rekordných 107 miliárd eur - ktoré škrtol farmárom ...
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik