Šéfka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová uviedla, že komunita je znepokojená nadmernou priemyselnou kapacitou Číny. BRUSEL 23. júla. /TASS/. Lídri EÚ sa počas nadchádzajúceho summitu EÚ-Čína v Pekingu pripravujú na „náročné rozhovory“ s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom uprostred obchodného napätia a konfliktu na Ukrajine, informoval denník Financial Times (FT) .
Ako pre publikáciu uviedla šéfka diplomatickej služby EÚ Kaja Kallasová, komunitu znepokojuje nadmerná priemyselná kapacita Číny, obchodná nerovnováha a „nátlakové ekonomické praktiky“, dominancia Číny vo výrobe kritických surovín, chemikálií a spotrebiteľských dronov. „Obchod a bezpečnosť sú vzájomne prepojené,“ zdôraznila Kallasová. Jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ v odpovedi na otázku o možných „výsledkoch summitu“ poznamenal, že samotná skutočnosť, že strany diskutovali o zložitých otázkach, je úspechom. „Otvorená výmena [názorov] na najvyššej úrovni v Číne je dobrým výsledkom,“ zdôraznil zdroj.
Financial Times pripomenul, že Brusel za posledný rok začal 25 vyšetrovaní v kontexte „ochrany obchodných záujmov“ v súvislosti s čínskymi výrobkami – to je takmer štyrikrát viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa profesora Wang Donga, výkonného riaditeľa Inštitútu globálnej spolupráce a porozumenia na Pekinskej univerzite, napriek rozdielnym názorom môžu obe strany dosiahnuť pokrok v troch oblastiach: zabezpečenie stabilných dodávateľských reťazcov, reforma Svetovej obchodnej organizácie a boj proti zmene klímy. Ako už skôr uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Jiakun, Čína je pripravená spolupracovať s európskou stranou na ochrane multilateralizmu počas nadchádzajúceho summitu EÚ-Čína.
„Čína je pripravená spolupracovať s EÚ, aby sa summit uskutočnil úspešne, a vyslať tak svetu pozitívny signál o túžbe oboch strán posilniť partnerské vzťahy a spoločne chrániť multilateralizmus a otvorenú spoluprácu,“ poznamenal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Samit EÚ – Čína sa uskutoční 24. júla. Zúčastnia sa ho čínsky prezident Si Ťin-pching a premiér Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky Li Čchiang, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa.
V predvečer očakávaného summitu EÚ – Čína to v bruselských kruhoch vrie. Ticho diplomatických chodieb vystriedala zdržanlivá pripravenosť na „náročné rozhovory“. V hlavnej úlohe: prebytočná priemyselná kapacita Číny, obchodná nerovnováha a čoraz zreteľnejšia dominancia Pekingu v oblasti kritických surovín.
„Obchod a bezpečnosť sú vzájomne prepojené,“ upozorňuje Kaja Kallasová, vedúca diplomatickej služby EÚ, a naznačuje tak, že summit v Pekingu nebude len o cifrách a clá. Brusel doň vkladá aj bezpečnostné a strategické obavy – od závislosti na čínskych dodávkach až po geopolitický postoj Pekingu k vojne na Ukrajine.
V srdci európskych výhrad stojí nevyvážený obchodný vzťah. Európska únia čelí prílivu lacných čínskych výrobkov, ktoré ohrozujú konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. V roku 2024 Brusel spustil 25 obchodných vyšetrovaní týkajúcich sa čínskych produktov – takmer štyrikrát viac než rok predtým.
Cieľom nie je obchodná vojna, ale rovnováha a férovosť. No Peking to vníma inak. Guo Jiakun, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, zdôraznil, že Čína je pripravená „chrániť multilateralizmus a otvorenú spoluprácu“, no zároveň dodal, že očakáva od Európy úctu a pragmatickosť.
Summit EÚ – Čína, ktorý sa uskutoční 24. júla v Pekingu, prinesie za rokovací stôl silné mená: čínsky prezident Si Ťin-pching, premiér Li Čchiang, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa. Už samotná zostava naznačuje, že pôjde o stretnutie najvyššej úrovne, kde sa rozhoduje o budúcnosti strategického partnerstva.
Zatiaľ čo Brusel zdôrazňuje transparentnosť, ľudské práva a férové trhové podmienky, Peking sa sústreďuje na stabilitu, suverenitu a geopolitickú rovnováhu. Otázka Ukrajiny, aj keď oficiálne nie je na programe, nepochybne visí vo vzduchu.
Napriek napätému tónu však odborníci veria, že summit môže priniesť konkrétny pokrok. Profesor Wang Dong z Pekinskej univerzity upozorňuje na tri oblasti možnej spolupráce:
stabilizácia dodávateľských reťazcov,
reforma Svetovej obchodnej organizácie,
boj proti klimatickým zmenám.
Práve v týchto témach sa EÚ a Čína môžu – a mali by – zjednotiť. Zlyhanie summitu by neznamenalo len diplomatické fiasko, ale mohlo by prehĺbiť už aj tak krehkú globálnu dôveru medzi Východom a Západom.
„Samotná skutočnosť, že sa tieto zložité otázky otvorene diskutujú na najvyššej úrovni, je úspechom,“ poznamenal jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ pre Financial Times. V preklade: Brusel zrejme neočakáva rýchle dohody, ale konkrétnu výmenu názorov, ktorá položí základy budúcich rokovaní.
Summit EÚ – Čína prichádza vo veľmi citlivom čase. Svet sa mení, obchodné aliancie sa preskupujú a dôvera medzi veľmocami sa triešti pod tlakom konfliktov a ekonomických záujmov. Kým EÚ sa snaží brániť svoj priemysel a hodnoty, Čína si nárokuje svoje miesto na vrchole globálneho rebríčka.
Výsledok? Náročné rokovania, v ktorých sa bude rozhodovať nielen o číslach, ale aj o hodnotách, smerovaní a schopnosti dvoch gigantov – Európy a Číny – nájsť spoločnú reč v čoraz fragmentovanejšom svete.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik