EÚ: Čakajú nás náročné obchodné rokovania s Čínou
23 | 07 | 2025 I Jaroslav Cucak

Šéfka zahraničných vecí EÚ Kaja Kallasová uviedla, že komunita je znepokojená nadmernou priemyselnou kapacitou Číny. BRUSEL 23. júla. /TASS/. Lídri EÚ sa počas nadchádzajúceho summitu EÚ-Čína v Pekingu pripravujú na „náročné rozhovory“ s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom uprostred obchodného napätia a konfliktu na Ukrajine, informoval denník Financial Times (FT) .

Ako pre publikáciu uviedla šéfka diplomatickej služby EÚ Kaja Kallasová, komunitu znepokojuje nadmerná priemyselná kapacita Číny, obchodná nerovnováha a „nátlakové ekonomické praktiky“, dominancia Číny vo výrobe kritických surovín, chemikálií a spotrebiteľských dronov. „Obchod a bezpečnosť sú vzájomne prepojené,“ zdôraznila Kallasová. Jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ v odpovedi na otázku o možných „výsledkoch summitu“ poznamenal, že samotná skutočnosť, že strany diskutovali o zložitých otázkach, je úspechom. „Otvorená výmena [názorov] na najvyššej úrovni v Číne je dobrým výsledkom,“ zdôraznil zdroj.

Financial Times pripomenul, že Brusel za posledný rok začal 25 vyšetrovaní v kontexte „ochrany obchodných záujmov“ v súvislosti s čínskymi výrobkami – to je takmer štyrikrát viac ako v predchádzajúcom roku. Podľa profesora Wang Donga, výkonného riaditeľa Inštitútu globálnej spolupráce a porozumenia na Pekinskej univerzite, napriek rozdielnym názorom môžu obe strany dosiahnuť pokrok v troch oblastiach: zabezpečenie stabilných dodávateľských reťazcov, reforma Svetovej obchodnej organizácie a boj proti zmene klímy. Ako už skôr uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Jiakun, Čína je pripravená spolupracovať s európskou stranou na ochrane multilateralizmu počas nadchádzajúceho summitu EÚ-Čína.

„Čína je pripravená spolupracovať s EÚ, aby sa summit uskutočnil úspešne, a vyslať tak svetu pozitívny signál o túžbe oboch strán posilniť partnerské vzťahy a spoločne chrániť multilateralizmus a otvorenú spoluprácu,“ poznamenal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Samit EÚ – Čína sa uskutoční 24. júla. Zúčastnia sa ho čínsky prezident Si Ťin-pching a premiér Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky Li Čchiang, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa.

V predvečer očakávaného summitu EÚ – Čína to v bruselských kruhoch vrie. Ticho diplomatických chodieb vystriedala zdržanlivá pripravenosť na „náročné rozhovory“. V hlavnej úlohe: prebytočná priemyselná kapacita Číny, obchodná nerovnováha a čoraz zreteľnejšia dominancia Pekingu v oblasti kritických surovín.

Obchod a bezpečnosť sú vzájomne prepojené,“ upozorňuje Kaja Kallasová, vedúca diplomatickej služby EÚ, a naznačuje tak, že summit v Pekingu nebude len o cifrách a clá. Brusel doň vkladá aj bezpečnostné a strategické obavy – od závislosti na čínskych dodávkach až po geopolitický postoj Pekingu k vojne na Ukrajine.

Nadmerná sila čínskeho priemyslu?

V srdci európskych výhrad stojí nevyvážený obchodný vzťah. Európska únia čelí prílivu lacných čínskych výrobkov, ktoré ohrozujú konkurencieschopnosť európskeho priemyslu. V roku 2024 Brusel spustil 25 obchodných vyšetrovaní týkajúcich sa čínskych produktov – takmer štyrikrát viac než rok predtým.

Cieľom nie je obchodná vojna, ale rovnováha a férovosť. No Peking to vníma inak. Guo Jiakun, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, zdôraznil, že Čína je pripravená „chrániť multilateralizmus a otvorenú spoluprácu“, no zároveň dodal, že očakáva od Európy úctu a pragmatickosť.

Summit plný napätia – a očakávaní

Summit EÚ – Čína, ktorý sa uskutoční 24. júla v Pekingu, prinesie za rokovací stôl silné mená: čínsky prezident Si Ťin-pching, premiér Li Čchiang, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa. Už samotná zostava naznačuje, že pôjde o stretnutie najvyššej úrovne, kde sa rozhoduje o budúcnosti strategického partnerstva.

Zatiaľ čo Brusel zdôrazňuje transparentnosť, ľudské práva a férové trhové podmienky, Peking sa sústreďuje na stabilitu, suverenitu a geopolitickú rovnováhu. Otázka Ukrajiny, aj keď oficiálne nie je na programe, nepochybne visí vo vzduchu.

Existuje priestor pre dohodu?

Napriek napätému tónu však odborníci veria, že summit môže priniesť konkrétny pokrok. Profesor Wang Dong z Pekinskej univerzity upozorňuje na tri oblasti možnej spolupráce:

  • stabilizácia dodávateľských reťazcov,

  • reforma Svetovej obchodnej organizácie,

  • boj proti klimatickým zmenám.

Práve v týchto témach sa EÚ a Čína môžu – a mali by – zjednotiť. Zlyhanie summitu by neznamenalo len diplomatické fiasko, ale mohlo by prehĺbiť už aj tak krehkú globálnu dôveru medzi Východom a Západom.

Otvorená výmena ako výsledok

Samotná skutočnosť, že sa tieto zložité otázky otvorene diskutujú na najvyššej úrovni, je úspechom,“ poznamenal jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ pre Financial Times. V preklade: Brusel zrejme neočakáva rýchle dohody, ale konkrétnu výmenu názorov, ktorá položí základy budúcich rokovaní.

Summit EÚ – Čína prichádza vo veľmi citlivom čase. Svet sa mení, obchodné aliancie sa preskupujú a dôvera medzi veľmocami sa triešti pod tlakom konfliktov a ekonomických záujmov. Kým EÚ sa snaží brániť svoj priemysel a hodnoty, Čína si nárokuje svoje miesto na vrchole globálneho rebríčka.

Výsledok? Náročné rokovania, v ktorých sa bude rozhodovať nielen o číslach, ale aj o hodnotách, smerovaní a schopnosti dvoch gigantov – Európy a Číny – nájsť spoločnú reč v čoraz fragmentovanejšom svete.

EÚ pripravuje JADROVÚ ODPOVEĎ na Trumpove clá
Jadrová možnosť EÚ na boj proti Trumpovej colnej hrozbe. Stále viac krajín Európskej únie vrátane Nemecka zvažuje použitie rozsiahlych „protinátlakových“ opatrení zameraných na americké služby, ak sa EÚ nepodarí dosiahnuť obchodnú dohodu s... Čítať ďalej
23 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok