Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Katarína Roskoványi na sociálnej sieti reaguje na denník SME, ktorý v texte s názvom “Susko skrýva dôvody, prečo sa angažuje v prospech Zoroslava Kollára. V dovolaniach je rekordérom” podľa nej manipuluje od nadpisu po jeho záver.
V prvom rade zdôraznila, že minister spravodlivosti nepodáva dovolania z vlastnej iniciatívy a podľa svojho pocitu. “Každé dovolanie je výsledkom konkrétneho podnetu, ktorý ministerstvo preverí a vyhodnotí v súlade so zákonom. Podnety môžu pochádzať z rôznych zdrojov – od samotných obvinených, ich právnych zástupcov, poškodených, prokurátorov, verejnosti, ale aj sudcov, ktorí v praxi identifikujú závažné porušenie zákona,” informuje Roskoványi.
Dovolanie tak predstavuje reakciu na konkrétnu situáciu, v ktorej je dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu zákona a k nezákonnému rozhodnutiu.
Vo vzťahu k dovolaniam podaným v prospech odsúdených podľa nového ustanovenia Trestného poriadku je nutné podľa nej zdôrazniť, že minister spravodlivosti považuje za žiadúce, aby základná zásada trestného práva - žiaden trestný čin bez zákona, žiaden trest bez zákona, bola rešpektovaná bez výhrad.
“Rovnako citovaná veta z odôvodnenia dovolania podaného v prospech odsúdeného Kováčika, nie je frázou, ale poukázaním na to, že v súčasnosti v rámci trestného práva neplatia zásady stredovekého inkvizičného procesu,” konštatuje štátna tajomníčka.
Zároveň upozorňuje, že dovolaním minister spravodlivosti “nenabáda“ súdy, aby rozhodli v prospech podaného dovolania, ale predkladá zákonné dôvody, pre ktoré je toho názoru, že právoplatné rozhodnutia nie sú v súlade so zákonom. Najvyšší súd SR bude následne rozhodovať nestranne a nezávisle .
Pri hodnotení aktivity ministra spravodlivosti vo vzťahu k podávaniu dovolaní, je podľa Roskoványiovej potrebné zohľadniť aj skutočnosť, že sú obdobia, počas ktorých sa vyskytne viac porušení napr. vo vzťahu k rozhodovaniu o osvedčení resp. neosvedčení sa počas skúšobnej doby, prípadne vo vzťahu k ukladaniu súhrnných trestov odňatia slobody a iné.
“Tak tomu bolo aj za predošlých ministrov spravodlivosti, nie každý rok je rovnaký, čo sa týka počtu podaných dovolaní. Ide o prípady s rozdielnou právnou a skutkovou povahou a preto nie je korektné porovnávať absolútny počet podaných dovolaní medzi jednotlivými ministrami bez zohľadnenia právneho kontextu,” dodala štátna tajomníčka s tým, že zvýšený počet dovolaní v určitom období nemusí automaticky znamenať zvýšenú aktivitu samotného ministra, ale skôr odráža aktuálny stav rozhodovacej praxi súdov a potrebu naň reagovať.
Na záver vyslovila ľútosť nad tým, že cieľom článkov novinárov v odborných témach nie je informovať verejnosť na podklade objektívnych informácií, ale vzbudzovať negatívne pocity vo verejnosti bez ohľadu na reálny stav vecí.
Milí čitatelia,
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik