Protiruské sankcie sú už dlhší čas jednou z tém, ktoré zaujímajú slovenskú verejnosť a zamestnávajú politikov v celej EÚ. Kým mnoho štátov by ich neustále sprísňovalo a nemá problém ani s ich osemnástym balíkom, Slovensko jeho prijatie výrazne skomplikovalo. Vládu k ich neprijatiu zaviazal aj parlament.
Slováci od jesene 2024 zbierali podpisy pod petíciu, ktorá mala zaistiť referendum o zrušení protiruských sankcií. Prezident SR Peter Pellegrini sa rozhodol všeľudové hlasovanie nevyhlásiť, čo oznámil na tlačovom vyhlásení 4. júna. Otázka podľa neho nespĺňa ani zákonné, ani ústavné kritériá. Nezdala sa mu jednoznačná a referendum nebolo podľa neho vykonateľné.
Následne predseda SNS Andrej Danko v NR SR inicioval hlasovanie o uznesení, ktorým NR SR zaviazala vládu, aby odmietla aj osemnásty balík sankcií. V polovici júna uznesenie prešlo parlamentom – hlasovalo zaň 51 zo 76 prítomných poslancov. Hlasovanie Slovenska v Rade Európy bolo ostro sledované, ako slovenskou verejnosťou, tak aj Európskou komisiou, ktorej na sankciách obzvlášť záleží.
Po tom, ako Slovensko šesťkrát hlasovalo proti prijatiu v poradí 18-teho balíka sankcií, premiér Robert Fico a minister zahraničia Juraj Blanár (obaja Smer-SSD) súhlasili s uvoľnením veta. Obaja hovoria o tom, že neprijatie sankčného balíka by Slovensko poškodilo viac, ako zotrvávanie vo vete. Za veľmi dôležité ale považujú garancie, ktoré sme po všetkých rokovaniach získali.
Prezident Peter Pellegrini sa v tejto situácii postavil za premiéra SR a po prijatí balíka sankcií napísal, že premiér urobil všetko pre to, aby sa pokúsil o udržanie záujmov Slovenska. Zdôraznil, že nerozumie tým politikom, ktorí sú schopní podriadiť sa každému, aj tomu najškodlivejšiemu zámeru Bruselu.
Slovenská opozícia ústami Branislava Grőhlinga (SaS) hovorí o medzinárodnom fiasku a Milan Majerský z KDH verí, že EU vytvorí komisiu, ktorá bude sankciami postihnutým štátom preplácať ich škody.
Slovenskí zástupcovia v Bruseli hlasovalo proti schváleniu 18-teho balíka protiruských sankcií šesťkrát. Rovnako sa zachovala aj Malta. 18. júla Slovensko napokon uvoľnilo v Rade EU svoje veto a balík sankcii bol schválený.
SR má podľa premiérových slov k dispozícii písomné záväzky EK podpísané jej predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou a kolégiom komisárov, ktoré sa týkajú plánu zastaviť dodávky ruského plynu do EÚ od roku 2028. SR podľa Roberta Fica (Smer-SSD) tento plán nikdy nepodporí, blokovanie sankcií by ale podľa jeho slov ohrozilo záujmy krajiny.
18. júla predpoludním na rokovaní Rady EU pre všeobecné záležitosti veľvyslanec SR pri EÚ Juraj Nociar a štátny tajomník MZVEZ SR Marek Eštok uvoľnili prijatie sankčného balíka. Juraj Blanár vyhlásil, že vláda SR napriek tomu trvá na urovnaní konfliktu na Ukrajine len diplomatickým úsilím a „nie desiatkami sankcií, ktoré neraz viac ohrozujú samotné európske štáty“.
„Išlo o náročné rokovania aj odolávanie tlakom od viacerých členských štátov, ale neuhli sme. V ďalšom rokovaní o legislatívnom návrhu Európskej komisie o tzv. REPowerEU budeme poukazovať na škodlivosť tohto návrhu nielen pre Slovenskú republiku, ale aj pre konkurencieschopnosť celej Európskej únie,“ informoval minister Blanár.
„Blokovanie schválenia 18. sankčného balíka z našej strany sa ukázalo ako dôležité pri dosiahnutí akej-takej dohody, aby sa dosahy nepremysleného odpájania sa od cenovo dostupných energonosičov z Ruska zmiernili,“ uviedol.
„Bojovať za národnoštátne záujmy Slovenska je povinnosťou vlády a jej predsedu v každej situácii – a to bez ohľadu na to, či sa vo finále podarí naplniť všetky svoje ciele alebo nie. Som presvedčený, že energetická bezpečnosť Slovenska je takýmto národnoštátnym záujmom a pre ľudí je extrémne dôležitá, lebo pre svoj dôstojný život i pre možnosti práce v našej priemyselnej krajine potrebujú dostatok energií a za prijateľnú cenu,“ vyjadril sa prezident SR Peter Pellegrini v piatok (18. júla) krátko po poludní.
Hľadaniu nástrojov EU voči Rusku síce rozumie, no na druhej strane upozorňuje, že tieto nástroje budú mimoriadne škodlivé pre Slovensko.
„Vtedy je jednoznačnou úlohou vlády a jej predsedu zabojovať na medzinárodnom poli za národnoštátne záujmy Slovenska – a som rád, že tak premiér aj urobil,“ zdôraznil prezident SR.
„Nerozumiem tým kritikom, ktorí žiadajú vždy a za každých okolností zložiť ruky do lona a poslušne odkývať všetko, čo silnejší hráči predložia Slovensku na stôl. Je určite veľmi dôležité, aby v kľúčových záležitostiach našla Európska únia napokon jednotu. Ale z mnohých vlastných skúseností dodávam, že keď sa za naše národnoštátne záujmy nepostavíme my sami, nikto to za nás neurobí,“ upozornil prezident.
O priebehu rokovaní a vyjednávania bol P. Pellegrini podrobne informovaný, preto je presvedčený, že bez aktívneho prístupu premiéra Roberta Fica by Slovensko nemalo po prípadnom odrezaní sa od ruských energonosičov žiadne garancie.
„Preto podporujem premiéra v jeho snahe vyjednať pre Slovensko čo najlepšie podmienky a bojovať za jeho energetickú bezpečnosť,“ uzavrel prezident.
„Robert Fico sa celé týždne teatrálne hádzal o zem a vetoval sankcie proti agresorovi, ktorým je Ruská federácia. A výsledok? Úplné fiasko a medzinárodná hanba. Fico konal ako človek na pokyn z Kremľa, nie ako slovenský premiér,“ vyhlásil Branislav Gröhling (SaS).
Predseda KDH Milan Majerský si myslí, že Robert Fico „nehrá za Slovensko“, ale za seba a za volebné preferencie. Avizoval, že KDH bude iniciovať zriadenie európskeho kompenzačného mechanizmu na spravodlivé odškodnenie štátov, ktoré sú sankciami najviac zasiahnuté.
"Po tomto týždni to vidí každý - Robert Fico na európsku politiku absolútne nestačí. V otázke plynu nedosiahol nič. Urážal a vydieral partnerov, potom sa detinsky vyhováral na opozíciu - aby nakoniec bez vysvetlenia zrazil opätky. Takú amatérsku a nepripravenú hru od štvornásobného predsedu vlády nikto nečakal. Ani naši európski partneri, ani jeho voliči," vyjadril sa predseda PS Michal Šimečka.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik