Tvrdé slová vlastenca Kováčika: Je čas prestať byť perifériou cudzej vôle. Je čas byť Slovenskom – silným, hrdým a slobodným!
18 | 07 | 2025 I Jozef Uhlárik

Slovensko je krásna krajina, ktorá mala aj veľa príjemných ľudí. Áno, mala, lebo medzi Slovákov sa začína čím ďalej viac vkrádať nevraživosť a akási letargia. Prestali sme si vážiť jeden druhého a vzájomne si pomáhať tak, ako tomu bolo za socializmu. Teraz je to pre nás pomaly neznámym pojmom.

„To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromu vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo...“ Slová štátnej hymny akoby nabádajú k prebratiu sa, pretože inak nám hrozí, že to bude u nás vyzerať ešte horšie. „Človek človeku vlkom“ je latinská fráza a staré príslovie, ktoré vyjadruje, že ľudia si navzájom môžu byť krutí a nepriateľskí, podobne ako vlci voči sebe navzájom. Pôvodne ju vyslovil rímsky básnik Plautus a používa sa na ilustráciu situácií, keď ľudia konajú egoisticky, bezohľadne alebo dokonca nepriateľsky voči sebe navzájom.

Žijeme v závislosti od cudzích príkazov

Nepripomína vám to v niečom súčasnosť na Slovensku? Tí starší si pri tom isto iba sklamane povzdychnú – zlatý socializmus. Podobne to vníma aj národniar a vlastenec Miloš Kováčik. „Slovensko, zobuď sa – Maďarsko je živým dôkazom, že keď chceš, dá sa!“ konštatuje hneď v úvode svojho statusu na sociálnej sieti, ktorý pri zrovnaní oboch krajín pre Slovensko vôbec nevyzerá pozitívne.

„Zatiaľ čo my na Slovensku žijeme v stále väčšej závislosti od cudzích príkazov, Maďari si idú svojou cestou. Nie je dokonalá, ale je ich vlastná. A hlavne – funguje pre ich ľudí,“ prízvukuje Kováčik na margo stručného hodnotenie oboch krajín. Ďalšie jeho zrovnávania však pre Slovensko vôbec nevyzerajú dobre. Žiaľ, môžeme si za to sami.

Maďari bránia svoj národný záujem

„Štyrikrát lacnejšia elektrina, sedemkrát lacnejší plyn – pretože nepredávajú cez Lipskú burzu a nespoliehajú sa na ilúzie „zelenej transformácie“. Ich atómová elektráreň s Rosatomom bude trikrát lacnejšia než alternatíva zo Západu,“ začína svoje hodnotenie s dôvetkom, že to všetko majú Maďari preto, lebo bránia svoj národný záujem a nie záujmy cudzej agendy.

Silná podpora rodiny: Štát ponúka výhodnú pôžičku vo výške približne 100-tisíc eur mladým do 45 rokov – pri narodení tretieho dieťaťa sa dlh automaticky odpúšťa. Navyše, každé narodené dieťa znamená jednorazový príspevok cca 14-tisíc eur. Nie reči o prorodinnej politike – ale konkrétna, merateľná pomoc,“ pripomína Kováčik ďalšie pozitíva maďarskej vnútornej politiky.

Štát chráni tých, ktorí si to zaslúžia

„Poriadok a spravodlivosť: V Maďarsku platí zákon tvrdý, ale spravodlivý. Recidivistov čaká skutočné doživotie. Tí, ktorí opakovane páchajú násilné činy, nevrátia sa späť medzi slušných ľudí. Štát tak chráni tých, čo si to zaslúžia – pracujúcich, rodiny, seniorov,“ prezrádza niečo z maďarskej justičnej „politiky“. Prirodzene, neobchádza ani ďalšie vnútroštátne problémy, z ktorými sa borilo, a vlastne stále borí, ešte donedávna aj Slovensko.

Žiadna záplava migrantov – hranice strážia, plot funguje a neziskovky si tam ani neškrtnú. Kto chce dávky, musí pracovať pre obec. Žiadne ležanie doma za cudzie peniaze. Dôchodcovia s úctou – obed zdarma každý deň, rozvoz, starostlivosť o bývanie, nielen pre domácich, ale aj pre cudzincov s trvalým pobytom. Sociálna spravodlivosť s ľudskou tvárou,“ aj takto to podľa Kováčika vyzerá v súčasnosti v Maďarsku.

Slovensko musí opäť patriť svojmu ľudu

Podpora domácich farmárov – malé trhy v mestách a dedinách. Všade miestni predajcovia, lokálne produkty, zdravé potraviny. Bez hypermarketov, bez zahraničných reťazcov, bez jedov,“ opisuje vlastenec a národniar situáciu u našich južných susedov. A čo armáda? „Maďarsko nekupuje F-35 – najdrahší omyl amerického vojensko-priemyselného komplexu. Lietadlá, ktoré nevzlietnu bez denného kódu z USA, sú hanbou „suverenity“. Maďarsko neplatí za cudzie hračky, ktoré neovláda,“ kriticky hodnotí situáciu v armáde.

A čo naše Slovensko? Slovensko musí podľa neho nájsť svoju vlastnú slovenskú cestu suverenity. „Už nestačí len poslušne plniť, čo sa prikáže z Bruselu alebo Washingtonu. Nie sme otroci centralistickej moci, ktorí čakajú na pokyny „zhora“, ale zvrchovaný národ, ktorý má právo rozhodovať sám o sebe,“ tvrdo hodnotí Kováčik.

Slovenský štát musí opäť patriť slovenskému ľudu – nie byrokratom EÚ, ani cudzím záujmom, ani mimovládkam s grantmi zo zahraničia,“ prízvukuje bez servítky pre ústami. „Nie je hanba povedať, že v niečom sa môžeme od Maďarska inšpirovať. Hanba je radšej nič nerobiť a nechať svoj národ padať,“ konštatuje záverom Miloš Kováčik, ktorý ešte dodáva: „Je čas prestať byť perifériou cudzej vôle. Je čas byť Slovenskom – silným, hrdým a slobodným.“

 

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok