Rusko sankcie nepotopili, potápajú však EÚ. Jednoducho, súdruhovia z EÚ niekde urobili chybu, myslí si Dag Daniš
14 | 07 | 2025 I Jozef Uhlárik

Európska únia chce uvaliť na Rusko za jeho agresiu na Ukrajine už 18-ty sankčný balíček. Ako sa ale ukazuje, tie skôr oslabujú samotnú EÚ ako Rusko.

Chceme rozbiť múr svojimi vlastnými hlavami, o ktorých si myslíme, že sú na to dostatočne tvrdé. Žiaľ, zatiaľ sa nám to nedarí, pretože múr stojí a naše hlavy krvácajú. Ak neviete o čom je reč, tak vedzte, že o protiruských sankciách. EÚ je až tak zaslepená snahou položiť Rusko na lopatky, že si vôbec nevšíma, že na lopatky sa dáva ona sama. Prirodzene, aj s rozbitými hlavami. Všemožne sa usilujeme pomôcť Ukrajine, sami si však pílime pod sebou konár. A pri tom sa utešujeme a presviedčame, že my sme tí úspešní. Kedy sa zbadá vedenie EÚ, že situácia s protiruskými balíčkami má celkom opačný efekt?

Kedy nám konečne povedia pravdu?

Tvrdohlavosť vedenia EÚ pri protiruských sankčných balíčkoch je úplne nepochopiteľná. Vidia to už mnohí odborníci, lenže tí akosi o tom nehovoria. Alebo nesmú? A mlčia aj naše mainstreamové médiá, ktoré nám neustále vtĺkajú do hláv, že Ruská ekonomika padá, a že tá naša je na dobrej ceste. Že tá cesta je ale ako tankodrom vidieť aj na tom, že potrebujeme nakupovať stále viac vojenskej techniky, že ekonomiky viacerých ťahúňov EÚ už prestávajú „ťahať“ a aj Slovensko sa pozerá do budúcna s obavami.

Kedy nám už kompetentní a ich odborníci konečne povedia pravdu a prestanú nás klamať? Kedy sa už politici, ktorých platy sa šplhajú oproti bežnému človeku do astronomických výšok, začnú venovať práve tomu bežnému človeku a jeho potrebám a nebudú riešiť iba Ukrajinu a Rusko? To, čo sa deje na Ukrajine si táto krajina spôsobila aj za pomoci niektorých západných štátov a NATO sama. Znie to možno tvrdo, kto však sledoval situáciu a jej vývoj pred začiatkom ruskej „špeciálnej vojenskej operácie“ ten vie, o čom je reč.

Sankcie nie sú protiruské, ale protieurópske

Poďme ale k číslam, ktoré to zdokumentujú najlepšie. Skúsený novinár Dag Daniš to ukázal v statuse na sociálnej sieti. „Nový balík protiruských sankcií EÚ, ktoré sa tvária protirusky, sú však v skutočnosti protieurópske“, skonštatoval viac ako jasne. Brusel to podľa neho so sankciami už preháňa, pretože ako sa ukazuje, nie sú protiruské, ale protieurópske. „EÚ chce napriek výhradám Slovenska a Maďarska presadiť doteraz najtvrdšie obchodné sankcie namierené proti Rusku,“ pripomína novinár.

„Od roku 2028 sa majú celkom zastaviť dodávky ruského plynu do štátov Únie. Bez toho, aby bolo známe, ako a s akými nákladmi sa výpadky nahradia. Je smutné, že v EÚ sa nedokázala sformovať skupina štátov, ktorá by nahlas upozornila na podstatu veci – na to, že sankcie nefungujú a niektoré z nich treba zrušiť. Namiesto zavádzania nových,“ upozorňuje v statuse na portáli Marker.sk Dag Daniš s tým, že cieľom sankcií bolo ekonomicky vyčerpať a zlomiť Rusko, čo sa však nedeje, a nie vyčerpať a zlomiť dýchavičné európske ekonomiky...

Nemeckú a európsku ekonomiku dusia dlhy

Namiesto názorov ponúka skúsený novinár zopár faktov. Svetová banka každoročne zverejňuje rebríček najväčších (najsilnejších) svetových ekonomík podľa parity kúpnej sily. Pred rokom 2022 vyzeral takto:

1. Čína

2. Spojené štáty

3. India

4. Japonsko

5. Nemecko

6. Rusko

Po troch rokoch akože protiruských, reálne však protieurópskych sankcií (hoci neboli hlavným faktorom zmien) vyzerá poradie najväčších ekonomík sveta takto:

1. Čína

2. Spojené štáty

3. India

4. Rusko

5. Japonsko

6. Nemecko

Rusko sankcie nepotopili. Napriek obchodným a finančným bariéram rastie. Predbehlo Japonsko aj Nemecko. Sankcie totiž Rusko neobmedzujú fatálne (ako sa pôvodne očakávalo), ale len mierne. Výpadky príjmov z Európy si Rusi kompenzujú cez vysoké ceny energií, vývozom na iné trhy a hospodárskym rastom z investícií do domácej výroby (hlavne zbrojárskej),“ prízvukuje Daniš.

„Na druhej strane, nemeckú a európsku ekonomiku dusia dlhy, obchodné vojny a neúnosne vysoké ceny energií (násobne vyššie ako v Spojených štátoch). Podľa prognóz bude Nemecko veľkosťou ekonomiky zaostávať za Ruskom čoraz viac. Ak sankcie zaberajú, tak viac proti EÚ, ako proti Rusku. A zvyšovanie tempa to neotočí. Len zvýrazní problém,“ upozorňuje záverom Dag Daniš, ktorý ešte sarkasticky dodáva: „Jednoducho, súdruhovia z EÚ niekde urobili chybu. A „riešia“ to tým, že ju smelo zväčšujú.“

E. Chmelár: Za premiérom Ficom by sme teraz mali všetci stáť ako 1 muž!
Politológ a mierotvorca Edo Chmelár bol ešte nedávno poradcom premiéra Fica (SMER-SD). Netrvalo dlho a nedobre sa rozišli. Niekoho by preto mohol prekvapiť jeho jasný postoj: V OTÁZKE ENERGETICKEJ BEZPEČNOSTI BY MAL PREMIÉR CÍTIŤ PODPORU CELEJ... Čítať ďalej
13 | 07 | 2025 | Vanda Rybanská

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok