Pri obyvateľoch jednej z bytoviek v Starej Ľubovni doslova stáli všetci anjeli strážni. Aj oni sa rozhodli, že ich „socialistický“ panelák treba zatepliť. Ani v najhoršom sne sa nenazdali, že časť tepelnej izolácie ich bytového domu skončí s obrovským rachotom na zemi. Pri incidente sa našťastie nikto nezranil.
Hoci paneláky boli projektované prevažne na 50-60 rokov, no odborníci hovoria, že pri kvalitnej údržbe môžu vydržať aj storočie.
To však platí len v prípade kvalitnej práce. Taká však v Starej Ľubovni na tamojšom „čínskom múre“ odvedená zrejme nebola – medzi balkónmi na najvyššom poschodí sa odtrhol kus zateplenia, ktoré bolo len prilepené.
Najstaršie panelové domy z 50. a 60-tych rokov boli v mnohých prípadoch projektované len ako dočasné riešenie bytovej krízy – ich životnosť mala byť zhruba 30 rokov. Od 70-tych rokov sa paneláky projektovali tak, aby bola ich životnosť 50-60 rokov. Rátalo sa aj s ich rekonštrukciami a modernizáciami. Ak sa údržba vykonáva kvalitne, podľa odborníkov môžu paneláky vydržať aj sto rokov. To platí pre prípad, že sa spoločenstvá vlastníkov starajú o rekonštrukcie rozvodov, či si nechajú svoj „blok“ zatepliť. Tak, ako urobili aj v Starej Ľubovni.
Aj Stará Ľubovňa, ako snáď každé mesto má svoj panelový dom, ktorý miestni kedysi pradávno nazvali čínskym múrom. Pomenovanie vzniklo z toho, že dom má neraz aj 12-14 vchodov, takže bol veľmi dlhý.
Práve na takomto bytovom dome sa za úplného bezvetria odtrhlo zateplenie na Letnej ulici. „Problém nastal na najvyššom poschodí nad dvoma balkónmi. Našťastie nebol nik pod balkónmi, bola to riadna šleha,“ informoval jeden z obyvateľov na sociálnej sieti. Ten si všimol, že zateplenie nedržalo nič, len lepidlo, preto sa pýta, či môžu očakávať ďalšie odtrhnutia.
Ľubovňania samozrejme hľadajú príčiny, pýtajú sa, prečo. Veď aj na fotke vidno, že popred blok vedie červená turistická značka, ohrozený sa právom cíti aj každý obyvateľ.
„Pokiaľ viem, jedna časť bola rekonštruovaná jednou firmou a nejaké 3 vchody boli druhou firmou. Presne kvôli tomu, že tá práca bola fušerina.Teraz to presne vidno,“ reaguje v diskusií Richard.
Len cca 50 km. Vzdušnou čiarou vzdialenej Gelnici víchrica brala strechy a posúvala mohutné železničné žeriavy.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik