Aktivista Heredoš: Ako banky na Slovensku ryžovali aj počas Covidu
10 | 07 | 2025 I Vanda Rybanská

Poslední mohykáni ešte nevzdávajú snahu pamätať si minulosť a poučiť sa z nej. Jedným z nich je občiansky aktivista a politický turista Miroslav Heredoš, predseda občiaskeho združenia Voľná zóna. Na sociálnej sieti Telegram si posvietil na banky na Slovensku. Slovenské banky nemáme...

"Premiéri Matovič, Heger, Odór ani Fico neprišli po roku 2020 s žiadnym kultivovaným riešením obrovského, priam skokového nárastu čistého zisku zahraničných bánk u nás. Podotýkam, že strmé nárasty vznikali v covidovom období 2020 – 2022; teda v období stagnácie ekonomiky, kedy občania a firmy padali na zadok.

Kam sa podel bankový odvod?

Banky si naopak prišli k neúmerným ziskom a v roku 2023 dokonca boli zisky bánk dvojnásobné oproti roku 2017," vyčíta M. HeredošPatrilo by sa tiež pripomenúť, že bol raz jeden SMERácky bankový obvod. Ako asi skončil po nástupe protismeráckej Matovičovej vlády s financmajstrom Sulíkom (SAS)? Predsa rovnako ako dovtedajšia valorizácia dôchodkov, obedy i vlaky zadarmo...

NBS zlyhala

Predpoveď Národnej banky Slovenska (NBS) na rok 2024 nevyšla, zisky nepadli na 750 miliónov eur, ale naopak banky mali cez 1.1 miliardy čistého zisku," pripomína dozvuky pandémie aktivista a ukazuje aspoň jej výrečný graf:

Ako sme prišli o banky

"Ešte v polovici decembra 1999 zvýšilo ministerstvo financií základné imanie Všeobecnej úverovej banky o 8,9 miliardy korún (295 miliónov eur) a v Slovenskej sporiteľni o 4,3 miliardy korún (143 miliónov eur). V oboch ústavoch získalo vyše dvojtretinový vlastnícky podiel. Do Investičnej a rozvojovej banky investovala 5,7 miliárd korún (190 miliónov eur) a do Slovenskej poisťovne 2 miliardy korún (66 miliónov eur)," vyratúva predseda OZ a banuje:

Konsolidácia Konsolidačnej

"Väčšinu toxických úverov vláda presunula do Konsolidačnej banky; a takto ozdravené bankové inštitúcie sme predali a skončili v rukách zahraničných investorov!  Náklady na ozdravenie finančného sektora vláda financovala zo štátneho rozpočtu (vrátane ziskov NBS), z pôžičiek (dlhopisov); celkové náklady sa do roku 2001 vyšplhali na závratnú sumu 90 miliárd korún (3 miliardy eur). Banky sme teda ozdravili medzi rokmi 1999 – 2001 za naše dane a potom ich vláda predala zahraničným investorom!" To by však nebol problém, keby predaj bol rozumný a efektívny. A keby sme si pamätali otca privatizácie bánk, na ktorú dodnes doplácame.

Čo robiť?

1] "Dnes konsolidujeme verejné financie z našich daní, my platíme za dlhy a zlé hospodárenie štátu a banky si tu žijú ako v honosnom kráľovstve a nikto nevie s bankami spraviť poriadok.

2] V NR SR sedí množstvo ekonomicky vzdelaných poslancov, ktorí sú ticho a ani nemuknú; momentálne sú 82 dní na dovolenke, ktorú im platíme.

3] Nikto nevie postaviť vec jasne; prečo by štát nemal mať štátnu banku, ktorá by rovnako poskytovala občanom svoje služby; aj keby štát by do nej a jej rozbehu musel naliať doslova miliardy eur, aj keby si ich mal požičať? Ak si chlapci z J&T vedia urobiť ročný zisk vo svojej banke 250 miliónov eur, prečo by to nemal vedieť urobiť štát? Prečo túto tému nechce a neodváži sa nikto za posledných 20 rokov otvoriť?" zavádza zľahka aktivista.

Pamätajte! CBDC!

Každopádne si na túto tabuľku spomeňte, keď váš rodič bude platiť nekresťanských 10 eur za prevod 30 eur na charitu pre zahraničné misie a vám banka zvýši mesačný poplatok o ďalších 30%, lebo - majú stále málo. A potom sa môžeme vrátiť k téme CBDC - digitálnej mene, ktorá je už za dverami! 

Mazurek ostro proti CBDC - zablokujú nám eurobyrokrati peniaze na účte v banke?
Europoslanec Milan Mazurek (Republika) na sociálnej sieti Telegram prináša 2 správy z Európskeho parlamentu. Jednu zlú a ... "Keďže globalisti na čele EÚ neúnavne tlačia na zavedenie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC), naša frakcia ESN -... Čítať ďalej
24 | 06 | 2025 | Vanda Rybanská

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok