Pomoc! Okradli ma na dovolenke!
07 | 07 | 2025 I Eka Balaskova

Rozbehol sa júl, po ňom príde august a my sa rozbehneme doslova do všetkých kútov minimálne Európy, aby sme si užili zaslúžené, príjemné dovolenkové dni. Milovníci horskej turistiky čelia skôr nástrahám počasia, no tí, čo sa rozhodli poznávať historické atrakcie, môžu mať vážny problém. Obdivujúc kolosálnu stavbu, či svetoznáme umelecké dielo si ani nemusíme všimnúť, ako sa šikovné prsty vreckára z vrecka nohavíc, z kabelky, či vaku „ponúkli“ našou hotovosťou, či nebodaj dokladmi. Zistíme to mnohokrát, až keď si s ubolenými nohami sadneme na terasu ku káve. Napriek tomu, že teplota vonku atakuje štyridsiatku, málokoho z nás neobleje studený pot a srdce vynechá pár taktov. Čo teraz...?

Štatistiky poisťovní hovoria, že krádeže dokladov a peňazí evidujú najčastejšie v metropolách Talianska, či Španielska.
V redakcii sme otázku „Okradli vás niekedy v cudzine?“ položili aj pár respondentom.
Ak cestujete do Chorvátska, v určitých oblastiach sú vám k dispozícii slovenskí policajti.
Ak vás okradli, je dôležité vedier, ako postupovať. Aby vás ale neokradli, potrebujete urobiť určité preventívne opatrenia.

Nezostalo mi ani na kávu

„Boli sme partia, ubytovaní asi 50 km od talianskeho mesta Foggia, kam sme chodili vlakom. Vystúpili sme a ja som si ešte odbehla kúpiť vodu, kým zvyšní traja riešili odvoz. Fľašu s vodou som si dala do kabelky, peňaženku tiež. Kým som si ju zavesila na plece a dobre pridržala, zacítila som v mojej osobnej zóne nepríjemný pohyb a dotyk. Otočila som sa, že tomu niekomu vynadám, nech sa na mňa nelepí, no nik sa o mňa evidentne nezaujímal, tak som si myslela, že to bol len pocit. Omyl. Že ma okradli som zistila, až keď som prišla k partii a kamarátka ma upozornila, že mám otvorenú kabelku a prečo si nedávam pozor,“ hovorí pre Hlavný denník Monika. Prvýkrát mala šťastie ešte v apartmáne, kde nechala väčšinu hotovosti v trezore a so sebou si vzala len peniaze na nevyhnutné výdavky.

Ich cesta preto namiesto plánovanej atrakcie viedla ku Carrabinierom, odkiaľ jej dovolili zavolať si na ambasádu. Akýsi úradník jej poradil hneď volať do svojej banky a dať zablokovať kartu. Dočasné cestovné doklady jej vydala ambasáda.

Belousovová: Kde vezmeme miliardy na zbrojenie
Niekdajšia podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová sa už desaťročia netají negatívnym vzťahom k Severoatlantickej aliancii. Aj ona, ako mnoho ďalších Slovákov túto organizáciu vníma, ako agresora minimálne od čias bombardovania bývalej Juhoslávie.... Čítať ďalej
07 | 07 | 2025 | Eka Balaskova

Mala šťastie – bola poistená

Zaujímalo nás, čo hradí poisťovňa v takomto prípade. Jedna z veľkých poisťovní kryje náhradu cestovných dokladov, stratu batožiny, či odcudzenie cestovného lístka. Monike uhradila cestu do Ríma a späť. Náhrady plnenia sa pohybujú v sumách medzi 340-400 eur pre jednotlivca.

Dôležité je ale vedieť, že toto sa týka len vystavenia dočasných náhradných dokladov v mieste pobytu. Po návrate na Slovensko si budete musieť hradiť nové doklady bez možnosti úhrady z poistenia.

Pomohli slovenskí policajti

„Pred pár rokmi som šiel na vlastnú päsť do Chorvátska. Poznáte to – na ubytovacej stránke si navolíte, či chcete ísť do hotela, apartmánu, či bungalowu. Ja som si v Chorvátsku vybral bungalow, ktorý sme zdieľali traja Slováci, čo sme sa „scukli“ na internete. Totálna divočina – idete niekam, kde netušíte, čo vás čaká... Jeden deň som sa vyvalil na pláži na lehátko, na stolíku ľadová voda a taštička s mobilom, peniazmi a dokladmi. Po čosi som sa zohol, vystrel som sa a taška bola fuč. Chalana som videl, aj sme sa ho snažili zadržať, no zdrhol. Asi mal na útek cvičené nohy,“ rozpráva Juraj. Kúsok od neho oddychovala slovenská rodina, ktorá na tom mieste dovolenkovala asi po piatykrát. Požičali mu mobil, kde mali kontakty na slovenských policajtov v Chorvátsku a tí mu už potom pomohli so všetkým, čo bolo potrebné.

Sú tam aj počas tohto leta

Polícia Slovenskej republiky počas dvoch letných mesiacov už osemnásty rok vyslala niekoľko dvojčlenných hliadok. Stretnúť ich môžetev Makarskej, v Crikvenici a okolí a tiež v Trogire v Splitsko-dalmatínskej oblasti. Turistom budú k dispozícii počas pracovných dní. Počas júla a augusta ich môžete zastihnúť na telefónnych číslach +421 908 723 525 a +421 908 723 526. Toto však nie sú čísla, na ktorých dovolenkárom niekto porieši pokazenú klimatizáciu. Slúžia pre ľudí, ktorí sa ocitli vo vážnej životnej situácii.

Nehoda autobusu s Ukrajincami v Maďarsku! Zranených bolo 17 detí
Autobus prevážajúci ukrajinských občanov bol účastníkom dopravnej nehody v Maďarsku, informovala maďarská polícia. Ukrajinské deti išli na tanečný festival. Podľa jej slov sa nehoda stala v nedeľu okolo 5:00 neďaleko obce Kundyalush, ktorá sa... Čítať ďalej
07 | 07 | 2025 | Diana Zaťková

Okradli ma, čo mám robiť?
  • Akonáhle zistíte, že ste boli okradnutí, kontaktujte miestnu políciu a nahláste incident. Policajnú správu, ktorú dostanete, dobre uschovajte – budete ju potrebovať pre ďalšie kroky.
  • Obráťte na najbližšiu slovenskú ambasádu alebo konzulát. Tam vám poskytnú nie len dočasné cestovné doklady, ale aj poradia ďalší postup.
  • Pred cestou si určite zaobstarajte cestovné poistenie. Nepríjemnú udalosť okamžite nahláste poisťovni, tá vám poskytne informácie o ďalších krokoch a možnostiach náhrady.
  • Pre vyplatenie plnenia bude potrebné doložiť policajnú správu a tiež všetky potvrdenia, ktoré ste v súvislosti s poistnou udalosťou obdržali.
  • Rome Airport | Batoh noste tak, aby ste naň vždy videli
Nechcem, aby ma okradli
  • Používajte hotelové trezory / bezpečnostné vrecká na doklady
  • Batoh noste pred sebou – tak, aby ste naň vždy videli. Kabelku majte dobre uzatvorenú a pevne si ju držte.
  • Osobné veci nenechávajte bez dozoru ani v kaviarni či reštaurácii
  • Na prechádzky, či výlety si berte len kópie cestovných dokladov. Originály nech sú v bezpečí. Ak už, tak ich so sebou nenoste všetky.
  • Doklady totožnosti nepatria do peňaženky. Aj platobnú kartu by ste mali mať na inom mieste, ako doklady, či hotovosť.
  • Trhy, verejná doprava, či kultúrne podujatia sú skvelým miestom na nasatie atmosféry, ale práve preto na nich treba byť veľmi obozretný.

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok