Minister Takáč vybojoval 44 miliónov eur na nové hovädzie stáda. Ešte sme nevyhrali
07 | 07 | 2025 I Vanda Rybanská

Popri iných katastrofách sme už pozabudli na jarnú epidémiu slintačky a krívačky. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (SMER-SD) nám na dnešnej tlačovej besede chcel oznámiť skvelú správu: Stojíme pri farmároch. Ponúka im 44 miliónov eur na obnovu stád hovädzieho dobytka, ktoré boli na jar bezprecedentne utratené.

Minister Takáč prišiel po boku so svojimi spolubojovníkmi: 1. podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emilom Machom, predsedom SPPK Andrejom Gajdošom, generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Marekom Čepkom a generálnym riaditeľom svojej  Sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb Dušanom Gáborom. Pripomenul, že slintačku a krívačku  (SLAK) -  najzákernejšie vírusové ochorenie dobytka - Slovensko zvládlo na jednotku. Nie je to však jeho samochvála, ale oficiálne stanovisko Európskej komisie, ktoré rád zdieľa aj prezident Pellegrini.

Vďačný minister 

"Podarilo sa nám zastaviť šírenie: mesiace už nemáme žiadnu postihnutú farmu. Všetky zložky to v kooperácii zvládli," tešil sa minister. Aj z toho, že ešte na jar odškodnili tísíce všetkých drobnochovateľov - poskytli im financie na nákup nových 2-3 prasiatok, či kravky, ktoré museli na príkaz štátu utratiť.

Náhrada aj veľkochovom

Spolu s premiérom Ficom verejne opakovane prisľúbili nájsť finančné prostriedky a rovnako kompenzovať stratu zvierat aj veľkochovateľom. Dnes prišiel ten deň. Minister zdôraznil, že chovatelia nemajú žiaden právny nárok na žiadne kompenzácie - iba tie, ktoré si poistení uplatnili v poisťovniach. Tento proces bol komplikovanejší: sily spojili kompetentné štátne zložky - PPA i poľnohospodárske organizácie (SPPK) a po mesiacoch vyjednávaní s Európskou komisiu sa podaril precedens: ešte nikdy pri čerpaní eurofondov neboli oprávnené náklady na nákup hospodárskych zvierat - dnes je to možné. 

Výzva za 44 miliónov eur

Z opatrenia 5 Programu rozvoja vidieka budú poskytované kompenzácie na "Obnovu poľnohospodárskeho výrobného potebciálu poškodeného prírodnými katastrofami a na zavedenie vhodných preventívnych opatrení." Až do 1. októbra poškodení farmári môžu požiadať o NFP (nenávratný finančný príspevok) na nákup nového stáda až do počtu kusov, ktoré farma vlastnila k 21.3., t.j. dňu vyhlásenia mimoriadnej situácie a na príkaz štátu ich musela utratiť, alebo po novom eufemisticky: depopulovať.

Utratené tisíce zvierat

Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pripomenul smutné čísla: utratených bolo 8313 kusov hovädzieho dobytka, z toho až polovica 4251 dojníc. Ostatné 4 tisícky boli vysokoteľné jalovice (nemali by sa rátať za 2 kusy?), teliatka a býky. Slovenské farmy si teda môžu kúpiť 8 313 nových zvierat. Suma na to bohate postačuje a zrejme sa ani neminie. Lenže kúpiť kravu nie je jednoduché, vysvetlil:

Špičkové sme utratili

Priemerná dojivosť je 8 090 kg mlieka ročne. Podľa objednanej anlýzy nitrianskej SLovenskej poľnohospodárskej univerzity v kukuričných oblastiach stúpa na 10 tisíc kg mlieka. Náhodou, či tragédiou však práve utratené kravy boli šampiónky Slovenska: dávali až 11 500 kg mlieka ročne. A takú kravu nekúpite za týždeň - a možno ani do 1. októbra. Obnoviť stádo je náročný projekt aj po genetickej stránke. Napriek dnešnej štedrej výzve bude trvať roky, kým sa vrátime na marcovú produkciu slovenského mlieka. 

Výzva chovateľom

Odborníci na tlačovej besede odhalili ťažkú pravdu: Slovensko nie je sebestačné v základných potravinách: v masle len na 50%, syroch na 60% - v mlieku sme boli najlepší - až 76%, ktoré sú stratené. Niet divu, keď sme v EÚ štvrtý najhorší v intenzite hovädzieho dobytka, vo V4 úplne najhorší. Slovensko chová len 0,33 hoviadka na 1 hektár poľnohospodárskej výmery. Je to polovica z európskeho priemery 0,72 ks/ha. Najpočetnejšie stáda sú samozrejme v starých štátoch  - napr. HOlandsko má až 3,56 ks/ha, teda 10x viac. Minister je preto rád, že všetky poškodené farmy sa budú uchádzať o financie na nákup nového stáda, aj keď prechod na rastlinnú výrobu by bol pre nich jednoduchší a menje rizikový a návratnejší. Úlhou dňa je však získať nových farmárov. 

Medzitým v EÚ

Spomínaná analýza SPU vyčíslilavšetky škody poľnohospodárov (nie zoologických záhrad): mŕtve zvieratá, ušlý zisk zo zastavenej produkcie, zlikvidované krmivá, stelivo, budovy, dezinfekcie, mzdové i fixnénáklady ... 26 500 000 eur. Milióny ponúknuté vo výzve nie sú ideálne: museli sme si ich presmerovať z iných opatrení pre rozvoj ťažko skúšaného vidieka (možno zavlažovacie systémy, možno bezpečné silá, ...) Pritom EÚ má svoje fondy na pokrytie takýchto krízových situácií (aj suchá,..): keď v Nemecku utratili pár byvolov, čerpali z nich, nie z vlastných. Slovenský masaker 8 tisíc kusov by morálne mal patriť do oprávnenej požiadavky práve z toho európskeho fondu, ale či a kedy sa nám ho podarí vyrokovať, je otázne. 

Očkované kravy?

Istotou sú však 20 rokov staré postupy, podľa ktorých museli počas slintačky tvrdo postupovať naše veterinárne správy - napriek hnevu, slzám farmárov. Minister Takáč preto vyzval Európsku komisiu na prehodnotenie a aktualizáciu postupov. Spomedzi riadkov sa zdá,, že chce tlačiť na očkovanie dobytka pred slintačkou - podľa vzoru juhoamerického MERCOSURu. A to už je vážna nová téma: hlavne po správach, že vo Švjčiarsku sa už očkujú aj sliepky ... a tie sa  mRNA vakcínam nebránia ...

"Stojíme pri farmároch"

Minister aj premiér to preukazujú často a radi. Verme, že sa im naozaj podarí obnoviť slovenské stáda na vidieku. Nech sa na farmy vráti zdravý život. 

Branislav Becík prichádza s výbornou správou!
Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja a poslanec NR SR Branislav Becík (Hlas-SD), má na úvod Veľkej noci tú najlepšiu správu pre chovateľov. Becík v úvode videa na sociálnej sieti pripomenul ako jeho slová “famózne” prekrúcali opozícia a... Čítať ďalej
17 | 04 | 2025 | Roman Martiška

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom. Vážime si vašu podporu.

Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu:  https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok