Maďari rozobrali PS. Šimečka slabne, pripravujú Čaputovú?
06 | 07 | 2025 I Gabriela Fedičová

Progresívny politický produkt Šimečka si nedokáže poradiť s chaosom, ktorý čaká PS a Slovensko...

Názor komentátora denníka Körkép, Lászlóa Komjáthyho prinášame v plnom znení.

Je zaujímavé sledovať procesy, ktoré sa odohrávajú v opozícii 

Šimečka je odsúvaný do úzadia, a len pred pár týždňami prieskumná agentúra prepojená s Denníkom N urobila prieskum dôveryhodnosti politikov. V tomto prieskume sa na prvom mieste umiestnila bývalá hlava štátu Zuzana Čaputová. Tá istá Čaputová, ktorá nechcela opätovne kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024 (pretože by evidentne neuspela), a ktorá za svoje progresívne služby ako prezidentka dostala dobre platené miesto na Stanforde. V dňoch po zverejnení prieskumu zaplavili internetové portály články o Čaputovej a jej dcére a o tom, či bývalá prezidentka opustí Slovensko. Tieto javy nie sú náhodné – je zrejmé, že podľa určitých kruhov by sa Čaputová mala vrátiť do vedenia PS. Prečo a prečo práve teraz?

PS sa zaseklo

Čaputovej bývalá (?) strana PS uviazla v rozmedzí popularity 20 – 23 percent. Zo strany plnej necharizmatických progresívnych fanatikov, ktorí sa nestarajú o záujmy slovenského obyvateľstva, ale počúvajú návrhy západných mocností, je jednoducho nemožné vyžmýkať viac.

Nie veľmi presvedčivé teoretické víťazstvo PS na úrovni 20 – 23 percent v prieskumoch verejnej mienky je skôr poháňané odporom voči Smeru než sympatiami k strane a jej lídrom. Aj PS si to uvedomuje. Z opatrnosti preto zjednodušila svoju politiku – aby porazila Smer, podporila Ukrajinu, slúžila predovšetkým Bruselu a zdôrazňovala dúhové hodnoty – tie posledné však len svojím vlastným spôsobom. Okrem toho však strana nemá žiadny skutočný, hmatateľný program – nieto ešte taký, ktorý by si trúfla verejne presadiť.

Táto taktika môže fungovať niekoľko týždňov, možno mesiacov, ale z dlhodobého hľadiska si voliči skôr či neskôr prirodzene všimnú opakovanie prázdnych fráz a začnú byť nespokojní. Do tohto bodu sme sa už asi dostali, pretože PS síce stále vedie, ale len preto, že Smer je slabší ako zvyčajne.

Hlavným problémom PS nie je nedostatok politickej agendy, ale to, že je nútená túto agendu skrývať, pretože s ňou by zjavne nevyhrala voľby. Neodváži sa zmeniť svoju rétoriku, pretože by sa potom fanatickí členovia obrátili proti vedeniu.

Veľké mená, prázdne hlavy, nulová charizma

Michal Šimečka je evidentne slabý líder, ktorý zo dňa na deň slabne aj vo vnútri vlastnej strany. Progresívna tlač sa proti nemu už raz obrátila v roku 2024, po dvoch zbabraných voľbách. V predčasných voľbách v roku 2023 ho obvinili, že chcel za každú cenu vyhrať (čo sa mu nepodarilo), a preto sa do vlády nedostali menšie strany, s ktorými by mohol zostaviť koalíciu.

Najviac ho zasiahli prezidentské voľby v roku 2024, pretože PS údajne dostatočne nepodporila Ivana Korčoka. Neskôr, keď Šimečku vládnuce strany odvolali z funkcie podpredsedu parlamentu kvôli obrovským štátnym dotáciám pre mimovládne organizácie spojené s jeho rodinou, liberálna tlač mu už nevenovala toľko pozornosti.

Teraz to nebol Šimečka, ale Martin Dubéci, kto obsadil uvoľnené miesto. Vzhľadom na nerealistické očakávania progresívneho fanatizmu (úplné víťazstvo nad Smerom, zostavenie vlády z dominantnej pozície) sa Šimečka javí ako slabý a váhavý. Navyše jeho politický vzhľad je neatraktívny, jeho rétorika únavná, jeho neskúsenosť zjavná a je očividné, že sa v tejto oblasti nedokázal výrazne rozvíjať ani ako líder opozície.

Korčok, falošný prorok

Marketéri PS chceli posily. Chceli do strany priviesť niekoho, kto by definitívne rozhodol o rivalite PS a Smeru a kto by zaručil vytvorenie dvoj- nanajvýš trojkoalície. Voľba padla na Ivana Korčoka, progresívno-atlantického kandidáta v prezidentských voľbách 2024. PS však neviedla kampaň s plnou silou, pretože bol príliš atlantický a nedostatočne progresívny. Súhlasil so všetkými krokmi zahraničnej politiky USA, vrátane tých týkajúcich sa Izraela – a v radoch PS sa schvaľovanie krokov Izraela považuje za kacírstvo.

Logika bola taká, že ak sa všetkých 1,2 milióna hlasov pre Korčoka pripočíta k popularite PS, bude to úspech. Mýlili sa. Korčok nezískal v roku 2024 toľko hlasov preto, že by ho ľudia mali radi – ale preto, že ľudia nenávideli Fica viac než jeho.

Ani Korčok nie je práve príťažlivý. Napriek tomu, že ho liberálna tlač a Globsec tlačia dopredu, je jednoducho únavné ho počúvať. Je znalý, poučný, ale má nulovú charizmu, čo sa snaží prekryť namysleným vystupovaním. Jednoducho nepresviedča – a natoľko, že Denník N, SME a Aktuality.sk nedokážu predať to, čo je tak okázalo nepredajné.

Kríza vedenia

V PS panujú nezhody. Už predtým sa objavili články o tom, že stranu rozdeľuje napätie medzi ideologickým fanatizmom (napr. v súvislosti s Izraelom) a politickou praxou. Prílišná centralizácia, vnútorné očierňovacie kampane proti aktívnym členom zo strany feministiek a radikálnych dúhových hnutí narúšajú stranu, ktorá aj tak nemá normálnu organizačnú štruktúru. Aj keby existoval dopyt po progresívnej strane silnejšej ako 23 percent, PS na to za súčasných okolností nespĺňa podmienky.

A tu prichádza séria budúcich problémov.

Ideologické politické bitky v DNA

Podľa prieskumov bude PS schopná zostaviť vládu po najbližších parlamentných voľbách (pravdepodobne sa uskutočnia budúci rok). Musela by však zjednotiť mimoriadne širokú a ideologicky zmiešanú skupinu strán.

KDH je kresťansko-konzervatívne hnutie. Na demonštráciách v roku 2023 a začiatkom roka 2024 sympatizanti PS demonštrovali nielen proti Smeru, ale aj proti KDH a držali transparenty proti tejto strane. Mainstreamová tlač to ignorovala – rovnako ako KDH.

Slovensko (hnutie) by bolo mimoriadne nepohodlným partnerom – je to centristické zoskupenie so sklonmi k rodinným hodnotám a zle spomínaná vláda Igora Matoviča by na koalícii zanechala stopy.

SaS už zvrhla tri vlády. Hoci sa momentálne nelíši od PS, neskúsený Šimečka by len ťažko zvládol arogantný politický štýl tejto strany, ktorá slúži záujmom západného kapitalizmu.

Demokratická strana, ktorej vstup je otázny, nasleduje líniu Ivana Korčoka a preto vyvoláva nevôľu u viacerých vedúcich predstaviteľov PS.

HLAS, ktorý sa už začal orientovať smerom k progresívcom, je príliš silný. Inými slovami – súčasných 10 – 13 percent HLASu by bolo pri formovaní koalície príliš veľkou silou. PS, s obrovským apetítom a minimálnym sklonom ku kompromisom, by musela za koalíciu s HLASom veľa obetovať.

Toto by Šimečka nezvládol

Neskúsený, slabý Šimečka, ktorý hovorí trasúcim sa hlasom aj v priamom prenose, si s vyššie uvedenými rozpormi nevie poradiť. Nie je toho schopný. Šimečka je schopný povedať do mikrofónu len to, čo sa od neho očakáva v priateľskom prostredí. A momentálne ho ani nesledujú jeho potenciálni partneri – tí sa totiž ešte stále chcú dostať do vlády na chrbte PS. Po vytvorení koalície však bude situácia iná.

Bude potrebné konsolidovať, prerozdeliť finančné prostriedky na zbrojenie a bojovať o rozhodnutia, ktoré požaduje Západ v súvislosti s Ukrajinou, ekonomikou. Veľká európska ekologizácia a ďalšie podobné kroky – to všetko sú nepopulárne rozhodnutia, ktoré môžu roztrhať nielen koalíciu, ale aj samotné PS.

V strane budú existovať frakcie: jedni budú bojovať za „dúhové“ rozhodnutia, iní budú presadzovať ekologizáciu, ďalší si budú nárokovať významné pozície, a ďalší budú chcieť pod svoj vplyv dostať oblasti ako zbrojenie a zahraničná politika, ktoré generujú čoraz väčšie množstvo peňazí.

Stručne povedané: PS má ambície byť jednostranovou koalíciou, no chýba jej na to príprava aj sila.

A tu prichádza na scénu Čaputová

Ak by v PS existoval politik, ktorý by dokázal zvládnuť tento už aj tak vznikajúci chaos, bola by to práve Čaputová. Aspoň si to myslia spin doktori PS. Ako bývalá prezidentka má dostatočnú autoritu a ako žena by akýkoľvek tvrdý útok na ňu zo strany koaličných partnerov mohol pôsobiť kontraproduktívne – obrátil by sa proti útočníkom.

A vzhľadom na liberálny kult osobnosti, ktorý sa okolo nej roky starostlivo buduje, by existoval dôvod na jej politické oživenie.

Predzvesťou tejto logiky môže byť aj to, že Dubéci získal – už druhýkrát po Šimečkovi – funkciu podpredsedu parlamentu.

Mimochodom, prieskum, ktorý označil Čaputovú – hoci už nie je aktívnou političkou – za najdôveryhodnejšiu osobnosť, uskutočnila agentúra IPSOS, prepojená s progresívnou mocenskou skupinou.

IPSOS v skutočnosti nemerala aktuálnu politickú realitu, ale skôr vytvárala volebné modely.

Volebný model nekvantifikuje súčasnú situáciu. Namiesto toho skúma mnoho ďalších aspektov – napríklad, ako sa môže zmeniť ochota zúčastniť sa volieb, alebo koho sympatizanti strany uprednostňujú ako druhú voľbu (v maďarčine: ktorá strana profituje z úpadku inej strany).

Volebný model teda meria priestor pre budúcu stratégiu, nie aktuálnu verejnú mienku.

Preto sa mnohí po zhliadnutí najnovšieho prieskumu len nechápavo škrabú na hlave.

Šimečka má zrejme tiež obavy – rovnako ako Korčok. Ak by sa nad nimi objavil nový líder, mohlo by to oboch "omladiť".

Oznámenie o možnom návrate Čaputovej jasne naznačuje, že progresívni marketéri a progresívne médiá sú unavení z neúspechov PS – a Šimečkovi už nedajú šancu rozhodovať.

Ak Čaputová nakoniec túto nepriamu výzvu odmietne, Šimečkova pozícia bude aj tak nezvratne otrasená.

Strana síce môže voľby vyhrať – a možno dokonca zostaviť vládu. No toto víťazstvo ju môže zničiť.

To zároveň znamená, že pre Slovensko sa obdobie krehkých a občas rozpadajúcich sa vládnych koalícií ešte neskončilo – v skutočnosti sa ani nenachádzame uprostred obdobia nestability...

Česi píšu: V Nitre sa udiala veľká vec! Kardinál sa ospravedlnil Slovákom za Čechov
Kým na bratislavskom Devíne sa konala „svetská“ oslava príchodu slovanských vierozvestcov, v Nitre si túto udalosť už tradične, na Cyrilometodských slávnostiach, pripomína slovenské a české duchovenstvo. Na sobotňajšej svätej omši emeritný... Čítať ďalej
05 | 07 | 2025 | Eka Balaskova

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok