Kým na bratislavskom Devíne sa konala „svetská“ oslava príchodu slovanských vierozvestcov, v Nitre si túto udalosť už tradične, na Cyrilometodských slávnostiach, pripomína slovenské a české duchovenstvo. Na sobotňajšej svätej omši emeritný arcibiskup Dominik Duka požiadal Slovákov o odpustenie za Čechov, ktorí ich poučujú o demokracii a slobode. Stovkám veriacich sa kardinál prihovoril v Slovenčine.
Svätú omšu mal pôvodne celebrovať kardinál Robert Prevost – ten bol konkláve začiatkom mája zvolený za pápeža, čo organizátorom cyrilometodských osláv „skrížilo plány“. V rámci kázne emeritný kardinál predniesol ospravedlnenie s pripomenutím, že českí „poučovatelia“ zabudli, že súčasťou demokracie je aj pokora.
Vyzdvihol tiež, v čom sú tri piliere viery, pričom jeden z nich tvorí aj štátnosť. Na tejto bohoslužbe sa zúčastnil aj slovenský prezident Peter Pellegrini.
Kardinál Duka pripomenul aj historické napätie medzi našimi dvoma národmi, hlavne protesty proti pražskej vláde v r. 1933.
„História sa, Bohužiaľ, znepokojivo opakuje,“ povedal ešte pred tým, ako sa Slovákom ospravedlnil za čechov, ktorí ich v súčasnosti poučujú o demokracii. „Zabudli, že demokracia, ako hovorieval T. G. Masaryk predpokladá úctu, zbožnosť a toleranciu, takže – odpustite,“ požiadal kardinál.
„Obraciam sa na veriacich s pokornou prosbou o odpustenie za tých, ktorí majú pocit, že vás môžu poučovať o demokracii a slobode,“ povedal doslova.
V kázni kardinál pripomenul, že misia vierozvestcov sa opiera o tri piliere – vieru, ktorá nie je len o tradícii, ale o posolstve pravdy o Bohu Stvoriteľovi a o mužovi a žene, ktorí boli stvorený na Boží obraz.
„Nie je nutné diskutovať o tom, kto má viac, či menej práv. Rovnosť znamená slobodu a zodpovednosť za muža a ženu. Práve viera spätá s týmto poznaním vytvára to, čo nazývame kresťanskou civilizáciou,“pripomenul kardinál Duka.
Druhý pilier je podľa kardinála Duku liturgia, ako zviditeľnenie Kristovho diela.
Tretí pilier vidí v dimenzii štátnosti – sviatok Solúnskych bratov nie je len cirkevný, ale aj štátny. Vyzdvihol ich význam pri budovaní základov štátnosti v strednej Európe.
Ich cesta do Ríma urobila z našich zemí pápežské léno a priestor, kde sa vyrovnávala moc medzi Západom a východom,“ upozornil kardinál.
„Zomknime sa a ukážme, že aj my dokážeme urobiť pre Slovensko toľko, ako dokázali Cyril a Metod. Je dôležité, aby sme premýšľali, ako posunieme Slovensko dopredu, ako oni v minulosti. Prestaňme sa medzi sebou hádať, prestaňme sa nenávidieť, prestaňme stavať vysoké múry v našej spoločnosti, ale pokúsme sa spojiť,“ zdôraznil prezident SR.
v Hlavnom denníku verím, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobnú bránu, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatnej či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorených pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(uveďte poznámky, prosím, uveďte „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik