Ani Dušanovi Strížovi z Národnej koalície sa nepáči, že Brusel stále masívne podporuje prosperitu poľnohospodárov z Ukrajiny. Deje sa tak na úkor členských štátov EÚ. Preto nás vyzýva, aby sme boli opatrní pri tom, po akej múke v obchode siahneme.
Mnohí sa pýtajú, prečo vymiera náš vidiek a množstvo úrodnej pôdy nie je obrobenej. Dušan Stríž odpovedá, že je to aj rozhodnutím Bruselu a prehlasovaním krajín, ktoré sa snažili brániť svojich poľnohospodárov. Výsledkom je záplava lacného cukru, repky a obilia z Ukrajiny. A nám tak pred očami unikajú stovky miliónov eur.
Dušan Stríž priblížil, že za tri roky sa naše saldo s Ukrajinou prepadlo z +0,5 milióna na mínus 108 miliónov a prišli sme o veľké trhy v Poľsku, Nemecku či Rakúsku. Slovenské, hoci kvalitné obilie „vytlačilo“ to ukrajinské – je lacnejšie. Rovnako je to aj s repkou, či cukrovou repou. Ukrajinci ich vypestujú lacnejšie, viac a navyše nemusia dodržiavať prísne pravidlá, ktoré platia v EÚ.
„Slovensko, Poľsko, Maďarsko a ďalší boli proti predĺženiu colných prázdnin pre Ukrajinu. Ale Brusel nás jednoducho prehlasoval. Znova sa ukázalo, že hlas malých krajín nikoho nezaujíma. My prídeme o peniaze, pracovné miesta aj potravinovú sebestačnosť – a EÚ to nerieši,“ vysvetľuje politik.
„Kým naši farmári nevedia predať úrodu, na pultoch je múka z Poľska vyrobená z ukrajinskej pšenice. Kým mladí nechcú robiť na poli, štát sa tvári, že všetko je v poriadku. Ak toto nie je likvidácia slovenského vidieka, čo potom?,“ pýta sa D. Stríž poznamenávajúc, že záujmy Slovenska sú ukradnuté aj Bruselu. Varuje preto, že ak nepríde k zmene, budeme kompletne závislí od dovozu, či pôjde o chlieb, alebo cukor.
„Celková škoda spôsobená stratou exportných trhov a dovozom lacnej ukrajinskej produkcie predstavuje pre slovenský štát a poľnohospodárov približne 223,5 milióna eur za posledné tri roky,“ varuje politik. Pre ľahšie pochopenie vysvetľuje, že suma zaŕňa priamu stratu v salde obchodu, odhad strát príjmov slovenských farmárov, ale aj kompenzácie, ktoré im boli vyplatené.
D. Stríž pritom upozorňuje, že okrem týchto finančných strát prichádzame aj o množstvo pracovných miest. Ohrozená je tiež naša potravinová sebestačnosť a farmári, ktorí sa venovali pôde po niekoľko generácií, strácajú motiváciu pokračovať.
O potravinovej sebestačnosti hovoril nedávno aj člen klubu 2019 Ivan Vyskočil. Ten pravidelne počúva o zámernom ničení nášho pôdohospodárstva
„Jeden príklad za všetky, ako Česko, kedysi zemiaková veľmoc, musíme dovážať zemiaky! A v ostatných komoditách je to rovnaké. Socialistická potravinová sebestačnosť je s EU nenávratne preč!,“ upozornil Vyskočil žiadajúc tých, čo argumentujú tým, ako neboli banány, prestali s touto demagógiou. „Nie, neboli, ale bez tých sa dá prežiť, bez zemiakov, cukru, zeleniny a mäsa len ťažko,“ dodal.
v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.
Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:
Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;
Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;
Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.
Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)
Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik