Poľsko sa čoraz viac približuje k reforme pracovného času. Dôvodom je zistenie, že hoci Poliaci patria medzi najviac pracujúcich Európanov, ich pracovná efektivita stále zaostáva. Podľa poľského ministerstva práce analýzy ukázali, že kratší pracovný čas nielenže zvyšuje pohodu zamestnancov, ale má aj pozitívny dopad na výkon firiem.
Reforma sa pripravuje už od minulého roka, kedy sa rozbehla séria stretnutí a konzultácií so zamestnávateľmi, podnikateľmi a samosprávami. Ministerstvo zdôrazňuje, že univerzálny model neexistuje – riešenia musia byť prispôsobené konkrétnym sektorom a typom práce. Na úvodné zmeny zatiaľ vláda vyčlenila približne 2,3 milióna eur, keďže podnikatelia sa obávali najmä zvýšených nákladov.
Slovensko sa zatiaľ len rozhliada
Poľsko pritom nebude prvou krajinou, ktorá si vyskúša kratší pracovný týždeň. Úspešné pilotné projekty už prebehli vo Švédsku, Španielsku aj na Islande. Minulý rok premiér Robert Fico naznačil, že aj Slovensko by sa mohlo zaradiť medzi krajiny, ktoré otestujú štvordňový pracovný týždeň:
„Myslím si, že Slovensko by vo veľmi krátkom čase mohlo patriť ku krajinám, ktoré zavedú 4-dňový pracovný týždeň ako experiment, samozrejme,“ uviedol v jednom z rozhovorov.
Ministerstvo práce pre denník Nový čas potvrdilo, že aktuálna legislatíva už dnes umožňuje zavedenie štvordňového pracovného týždňa – stačí dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancami.
„Minister Erik Tomáš je otvorený tejto téme, najmä pri tých povolaniach, kde to možné je. Ale len v takom prípade, že nedôjde ku kráteniu miezd ako takých,“ dodalo ministerstvo.
Zostáva teda otázkou, kedy a ako by Slovensko mohlo pristúpiť k testovaniu tohto modelu. Kým v Poľsku sa reforma pripravuje už konkrétne a systematicky, na Slovensku zatiaľ ide len o úvahy a možné pilotné projekty.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik