Pravda o covide: Príčinou hromadného úmrtia ľudí v roku 2020 nebola "korona"
17 | 05 | 2025 I Ivan Mihale

Tri roky po skončení pandémie COVID-19 prichádzajú odborníci z Northwestern University v USA s prekvapivým zistením: vysoká úmrtnosť počas roku 2020 nemusela byť spôsobená výlučne samotným koronavírusom. Na základe výskumu, do ktorého zapojili umelú inteligenciu, tvrdia, že v mnohých prípadoch boli hlavnou príčinou smrti sekundárne infekcie a nie vírus SARS-CoV-2 ako taký.

Vedci analyzovali zdravotnú dokumentáciu viac než 500 hospitalizovaných pacientov s respiračnými problémami. Z nich bolo 190 priamo infikovaných koronavírusom, zvyšok tvorili pacienti s inými pľúcnymi ochoreniami. Výsledky ukázali, že hlavnou príčinou smrti bola tzv. cytokínová búrka – neprimeraná imunitná reakcia tela na infekciu, prípadne komplikácie vyvolané umelou pľúcnou ventiláciou (tzv. VAP) či bakteriálnymi infekciami získanými v nemocnici.

Otázky, ktoré si vtedy nikto netrúfol položiť

Hoci ide o nové dáta, podobné pochybnosti zaznievali už na začiatku pandémie. Ruský profesor epidemiológie Igor Gundarov sa už v roku 2020 verejne pýtal, prečo sa všetky prípady úmrtí na zápal pľúc automaticky pripisujú „korone“. Upozorňoval, že zápal pľúc môže byť bakteriálny aj vírusový, no do štatistík sa v tom období dostával výlučne ako komplikácia COVID-19.

Zároveň kritizoval vtedajšie pandemické opatrenia ako prehnané. Podľa neho mali zostať v rozsahu známych epidemiologických štandardov: izolácia chorých, obmedzenie školského vyučovania v krízových oblastiach, základná hygienická prevencia. „Zdravý človek masku nosiť nemusí. Tá slúži na zachytávanie kvapôčok u chorého, nie ako ochrana pre zdravého,“ upozorňoval.

Kto profitoval z paniky?

Z globálneho pohľadu sa pandémia COVID-19 stala spúšťačom masívnych zásahov do každodenného života: uzávery hraníc, karantény, zastavenie medzinárodnej dopravy a globálnej ekonomiky. Niektorí odborníci a komentátori tvrdia, že za šírením paniky stál celý ekosystém záujmov – od komercializovaných médií až po veľké farmaceutické firmy.

Podľa tejto kritiky médiá profitovali zo zvýšenej návštevnosti, zatiaľ čo farmaceutické spoločnosti si zabezpečili mimoriadne zisky. Objavili sa aj politologické hlasy, ktoré za tým vidia snahu niektorých globalistických elít o centralizáciu moci a zavedenie tzv. „svetového riadenia pod rúškom krízy“.

Čo prinesie budúcnosť – a sme na to pripravení?

Hoci COVID-19 zatiaľ ustúpil, experti varujú, že ďalšia pandémia môže prísť kedykoľvek. Osobitne pozorne sa sleduje vývoj vtáčej chrípky H7N9, ktorej údajne chýbajú len tri mutácie k tomu, aby sa mohla efektívne prenášať medzi ľuďmi.

„Zatiaľ priamy prenos medzi ľuďmi neexistuje, no tá možnosť je reálna,“ uviedla virologička Larisa Rudenko. Aj preto by podľa nej mali štáty vypracovať konkrétny pandemický algoritmus, založený na spolupráci s odborníkmi, nie politikmi.

Gundarov zároveň pripomína, že každoročne vznikajú nové vírusové kmene, čo je prirodzená súčasť evolúcie. Nebezpečenstvo nie je v samotnej existencii nového vírusu, ale v zlyhaní včasnej detekcie a nadhodnotenej reakcii, ktorá môže priniesť viac škody ako úžitku.

Lekcie z pandémie zatiaľ ostávajú nevyužité

Skúsenosť s COVID-19 odhalila nielen silu moderného zdravotníctva, ale aj zraniteľnosť spoločnosti voči manipulácii, panike a zneužitiu krízy. Najdôležitejšou otázkou teda nie je, kedy príde ďalšia pandémia – ale či budeme mať odvahu ju riešiť rozumne a s chladnou hlavou.

Laťákové obrázky na sociálnej sieti: Návrat k nenávisti vo valaške
Polícia Slovenskej republiky vzniesla obvinenia voči dvom osobám za podnecovanie k trestnému činu a vyhrážky voči premiérovi Robertovi Ficovi. Medzi obvinenými je aj 47-ročný Peter Laťák, známy radikálny aktivista, napojený na politické prostredie... Čítať ďalej
17 | 05 | 2025 | Ivan Mihale

Milí čitatelia,

v Hlavnom denníku veríme, že prístup k informáciám má byť slobodný a otvorený pre všetkých. Preto náš obsah nezamykáme za platobné brány, aj keď to znamená, že fungujeme bez veľkých príjmov z predplatného či inzercie.

Ak máte možnosť a chuť podporiť našu prácu, budeme vám úprimne vďační. Vaša podpora nám pomáha:

  1. Zostať nezávislými – nepodliehame tlaku žiadnych oligarchov, politických strán ani záujmových skupín;

  2. Udržať obsah otvorený pre všetkých – aj pre tých, ktorí si platené médiá nemôžu dovoliť;

  3. Ponúkať iný pohľad na svet – už niekoľko rokov prinášame informácie mimo hlavného prúdu.

Podporiť nás môžete zaslaním príspevku na účet:
IBAN: SK91 0200 0000 0043 7373 6457
(do poznámky prosíme uviesť „dar“)

Ďakujeme, že ste s nami. Vďaka vám môžeme zostať slobodným hlasom.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik
Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok