(Nielen) slovenskí europoslanci volajú po konci Leyenovej "pontifikátu"
14 | 05 | 2025 I Ivan Brožík

O nevyhnutnosti konca Leyenovského korupčného despotizmu sa už nielen šepká v kuloároch, ale doslova verejne a nahlas kričí. A to aj na doteraz proleyenovských barikádach. Že by sa v niektorých prípadoch napĺňalo ono povestné o potápajúcich sa lodiach a krysách?

"Súdny dvor Európskej úniev Luxemburgu v stredu rozhodol v prípade Pfizergate. Podľa rozsudku Európska komisia -pochybila-, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou Komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Slovenský podpredseda Európskeho parlamentu  Martin Hojsík to (podľa portálu topky.sk) označil za víťazstvo pre transparentnosť.

Správna a jediná možná výzva Uhríka a Ondruša

"Milan Uhrík a Branislav Ondruš vyzvali šéfku EK na okamžité odstúpenie. Europoslankyňa Monika Beňová od nej žiada, aby predstúpila pred europarlament a predložila hĺbkovú správu k prípadu. Podľa Miriam Lexmann táto kauza neprispieva k dôvere občanov v únijné inštitúcie.

Hojsík progresívne účelovo frázuje

„Je to víťazstvo pre transparentnosť. Prístup k informáciám o rozhodovaní je dôležitý pre demokraciu - ako na európskej, tak slovenskej úrovni. Aj keď ide o SMS správy,“ vyhlásil Hojsík. Podľa vlastných slov požaduje vyvodenie zodpovednosti v zmysle zverejnenia predmetných SMS správ a novej praxe v transparentnosti na úrovni eurokomisie." Citujeme portál topky.sk. 

Monika Beňová a otázka na ktorú všetci čakáme

"Hlasovanie o vyslovení dôvery? „Potvrdili sa všetky obavy z obrovského pochybenia predsedníčky EK, ale aj postoja Komisie ako celku. Ak nebude vyvodená žiadna zodpovednosť, Komisia stratí akékoľvek právo súdiť ktorýkoľvek členský štát vo všetkých kontextoch,“ skonštatovala Beňová. Podľa jej názoru by mala šéfka EK predstúpiť pred europarlament s hĺbkovou správou a všetkými relevantnými informáciami o jej osobných aktivitách vo vzťahu k Pfizeru. „Následne EP posúdi, či mohlo dôjsť ku korupcii a požiadať o hlasovanie o vyslovení dôvery,“ spresnila."

Diskreditácia vrcholného orgánu Európskej únie

"Milan Uhrík podľa "topiek" označil prípad za „kolosálny škandál“ a von der Leyenovú vyzval na okamžité odstúpenie z funkcie. „Jej pôsobenie na najvyššej pozícii v EÚ diskredituje celú inštitúciu. A rovnako tak aj všetky tie európske reči o potrebe transparentnosti a dodržiavania právneho štátu. Nič z toho von der Leyenová nespĺňa,“ poznamenal Uhrík.

Zrazu spravodlivá Lexman

Podľa topiek "kvestorka EP Lexmann tvrdí, že transparentnosť v tomto prípade podporovala od začiatku, a to aj prostredníctvom rôznych hlasovaní vyzývajúcich na sprístupnenie SMS správ v EP. „Žiaľ, utajovanie skutočností, a to najmä v takýchto citlivých otázkach, neprispieva k dôvere občanov, na čo som od začiatku aj upozorňovala. Pretože práve dôvera občanov je kľúčová pre funkčnosť demokracie," povedala  Lexmann.

Európsky súd rozhodol, že Európska komisia urobila chybu, keď odmietla zverejniť textové správy Ursuly von der Leyenovej s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom na vrchole pandémie Covid-19

Reportéri požiadali o nahliadnutie do tajných správ medzi predsedom Komisie a šéfom farmaceutickej spoločnosti , ktoré si vymenili pred dohodou o vakcíne v hodnote niekoľkých miliárd eur medzi spoločnosťou Pfizer a EÚ. Píše probruselské Politico. 

Rozsudok bude mať pravdepodobne obrovské dôsledky pre transparentnosť a zodpovednosť v EÚ a zasadí masívnu ranu reputácii Ursuly von der Leyenovej.

„Rozhodnutie je „strieľačkou na transparentnosť“, povedala holandská poslankyňa Európskeho parlamentu Raquel García Hermida-van der Walle, ktorá je v mene liberálnej skupiny Renew Europe spoluvyjednávateľkou zmien zákona upravujúceho prístup k dokumentom. „Ľudia jednoducho chcú a majú možnosť vedieť, ako sa prijímajú rozhodnutia, v demokracii je to nevyhnutné. Aj keby sa to dialo prostredníctvom textovej správy.“

Výsmech faktom

„Transparentnosť bola pre Komisiu a predsedníčku Ursulu von der Leyen vždy prvoradá,“ uviedla Komisia vo vyhlásení po vynesení rozhodnutia. „Budeme naďalej prísne dodržiavať pevný právny rámec na presadzovanie našich povinností.“ Uviedla, že „rozhodne o ďalších krokoch“.

Veľké rozpaky

Prípad bol pre von der Leyenovú právne zložitý, pretože nielenže osobne podpísala najväčšiu zmluvu o vakcínach v bloku, ale tiež predsedá inštitúcii, ktorá má za úlohu presadzovať právo EÚ, ktoré zahŕňa zásady transparentnosti a zodpovednosti. Rozhodnutie súdu v jej neprospech poskytuje politickú muníciu širokej škále kritikov.

Je to tiež veľká hanba, keďže je to len pár mesiacov po tom, čo  sa Leyenová verejne zaviazala  brániť štandardy transparentnosti, efektívnosti a čestnosti vo svojom druhom funkčnom období.

Pani Leyenová, čo tak už urobiť niečo aj pre Európu? Čo tak odstúpiť?
Súd uznal Ursulu von der Leyenovú vinnú v kauze Pfizergate. Konštatuje po HD aj europoslanec Ľuboš Blaha. Ten však tému "rozohráva" ďalej. Začnime absolútnym faktom. Ľuboš Blaha tvrdí, že "ak ani toto nezatrasie Európskou komisiou, tak potom... Čítať ďalej
14 | 05 | 2025 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok