Pápež predniesol posolstvo, ktoré ČERVENÉ DENNÍČKY TOTÁLNE ODIGNOROVALI!
31 | 03 | 2024 I Diana Zaťková

Mier sa nikdy nebuduje zbraňami, ale vystieraním rúk a otváraním sŕdc! Toto najdôležitejšie posolstvo, ktoré dnes predniesol pri príležitosti udelenia veľkonočného posolstva Urbi et Orbi pápež František, akoby prišlo z iného sveta. Skonštatoval to historik a politický analytik Eduard Chmelár. Upozornil, že červené denníčky tento apel ani nezmienili, európski politici ešte aj v tento sviatočný deň spriadali vojnové plány a svet akoby zostal pri volaní po mieri slepý a hluchý. "Vojna je vždy nezmysel a vždy prehra!" volal zo všetkých síl zoslabnutý pápež.

Aký to kontrast v porovnaní s lídrami Európskej únie, ktorá sa považuje za "mierový projekt"! Hlboko pohŕdam spupnou odpoveďou na pápežovo volanie po prímerí na Ukrajine z úst šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, ktorý povedal: "Jeho Svätosť pápež vstúpil do záhrady, kam ho nikto nepozval." Má si vari hlava katolíckej cirkvi pýtať povolenie od nikým nevoleného papaláša z EÚ, či smie žiadať mier?

Radšej sa budem tisíckrát pliesť s Františkom hľadajúcim cestu k mierovému riešeniu konfliktov a zachovaniu životov, než sa zaplietať s nejakým krvilačným eurohujerom bez ideálov a hanby! To isté platí o predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, ktorý opakuje staré klišé militaristov všetkých čias: ak chceme v Európe mier, musíme sa pripraviť na vojnu.

Ako to, že ľudstvo za tisíce rokov svojho vývoja nedokáže nič iné ako vracať sa k primitívnemu starovekému výroku, ktorý dnes znie rovnako absurdne ako vyhlasovať, že ak chceš dosiahnuť priznanie, vynúť si ho mučením a inkvizíciou. Akoby sme za 1600 rokov, ktoré uplynuli od tohto vyjadrenia, nevynašli iné nástroje: diplomaciu, mediáciu, medzinárodné právo, ktoré postavilo vojnu mimo zákon.

Pápež v Urbi et Orbi: MIER SA NIKDY NEBUDUJE ZBRAŇAMI!
Moje myšlienky smerujú najmä k obetiam toľkých konfliktov, ktoré prebiehajú vo svete, počnúc tými v Izraeli a Palestíne, a na Ukrajine. Nech vzkriesený Kristus otvorí cestu pokoja trýzneným národom týchto oblastí. Zatiaľ čo pozývam k dodržiavaniu... Čítať ďalej
31 | 03 | 2024 | Diana Zaťková

Držať sa hesla "ak chceš mier, pripravuj vojnu" je absurdné a primitívne. Tí, čo chystajú vojnu, nakoniec vždy zabíjajú. A keďže vojna je dobrý biznis, ruka v ruke s ním ide pravidlo - zbrojí sa, aby sa bojovalo a bojuje sa, aby sa zbrojilo. Opakujem a zdôrazňujem, že obchod so zbraňami je v mojich očiach na rovnakej morálnej úrovni ako obchod s drogami. Mimochodom, spomínaný klasický výrok "Si vis pacem para bellum" ani nie je žiadnou štátnou doktrínou, bol to literárny výrok, ku ktorému sa dnes účelovo vracajú všetci militantní politici, vojenskí plánovači a zbrojárski lobisti. Jeho autor Publius Flavius Vegetius Renatus nebol nijaký štátnik, ale podpriemerný spisovateľ v období úpadku rímskeho impéria na prelome 4. a 5. storočia. Na jeho diela sa v stredoveku a počas renesancie úplne zabudlo. Kto má záujem oživovať jeho bludy?

Zdroj: FB/Eduard Chmelár | Eduard Chmelár

Naša civilizácia by už mala dospieť. Šírenie strachu nie je riešením, ale zdrojom konfliktov. Namiesto kultúry ohrození by sme mali budovať kultúru stretnutí. Zmeňme spôsob uvažovania. Ak chceš mier, pripravuj mier! Premýšľaj, konaj a ži v duchu princípov mieru, nie vojny! Nenechaj sa zlákať do jej logiky, lebo ťa strhne, pohltí a zomelie!

V čo veria tí hore? Odpoveď nie je príjemná
Čo nás dnes spája? Túto otázku si položil publicista Ivan Hoffman v príspevku pre české Parlamentní Listy. Náboženstvo to podľa neho nie je. „Zdá sa ale, že náboženstvom dnešných elít je zelený, multikultúrny, demoliberalizmus. Charakteristické u... Čítať ďalej
31 | 03 | 2024 | Diana Zaťková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. Niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť. 

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a ZDIEĽANÍM pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik